ایران، مقصدی تازه برای گردشگران فرانسوی

بازگشت ایران به کاتالوگ تورهای گردشگری در نمایشگاه تخصصی گردشگری پاریس، از رونق بازار گردشگری ایران حکایت دارد. رسانه های فرانسوی این بازگشت را مقتدرانه توصیف کرده اند.

خبرگزاری فرانسه از پاریس در گزارشی با اشاره به استقبال فرانسویان از گنجاندن نام ایران در فهرست مقاصد گردشگری دنیا نوشت: انتخاب 'حسن روحانی' میانه رو در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 میلادی دوره ای آرام را آغاز کرد و توافق هسته ای تاریخی ژوئیه 2015 میلادی (تیرماه 1394) نیز راه را بر عادی سازی روابط تهران با جامعه جهانی گشود.
'ژان پل شانترن' (Jean-Paul Chantraine) مدیرعامل تور اپراتور 'آسیا' در فرانسه، ایران را منطقه ای رویایی نامید که یکی از شش مقصد افسانه ای بر روی کره زمین محسوب می شود.
'ژان پییر رسپو' (Jean-Pierre Respaut) مدیرعامل شرکت 'کلیو' (Clio) که خود را مسئول تورهای گردشگری فرانسوی به ایران در حدود بیست سال گذشته معرفی می کند، از استقبال بی سابقه و استثنایی فرانسویان برای سفر به ایران در سال های 2015 و 2016 میلادی خبر می دهد.
وی گفت: به طور معمول هر سال حدود 20 گروه را به ایران می بریم اما این تعداد در سال 2014 میلادی به بیش از 50 گروه و حدود یک هزار گردشگر رسید.
'ژورژان باشمن' (Jürgen Bachmann) دبیرکل اتحادیه تور اپراتورهای 'ستو'، اعلام کرد: مسافرت ها به ایران از سرگرفته می شود. در فاصله نوامبر 2014 تا اوت 2015 میلادی در کل 919 فرانسوی در برنامه سفرهای این گروه به ایران شرکت کردند. این تعداد یک سال پیش 409 و دو سال پیشتر تنها 13 نفر بودند.
'ویلیام رینرت' (William Reynaert) موسس شرکت گردشگری 'تِر لوانتِن' (Terres Lointaines) که تعداد مشتریانش برای سفر به ایران در فاصله سال های 2014 تا 2015 میلادی از 30 نفر به 150 نفر رسیده است، گفت: شهرهای کویری، دریاچه های نمکی، موزه هایی در فضای باز، بیابان ها و اماکن باستانی مقاصد متنوع، منحصر به فرد و فرهنگی هستند که بسیار مورد توجه گردشگران فرانسوی قرار دارند.
این گزارش با اشاره به ناکافی بودن امکانات رفاهی ویژه گردشگران در ایران به سرمایه گذاری های خارجی در این زمینه اشاره کرد و افزود: طرح احداث هتل توسط گروه های بزرگی چون گروه هتلداری 'آکور' در میان مدت زیرساخت های گردشگری را بهبود می بخشد.
گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است: ایران به عنوان یک مقصد فرهنگی و نه یک مقصد تفریحی هرگز نمی تواند توجه توده گردشگران را جلب کند اما مجموعه های اداره کننده تورهای گردشگری ...آینده ای روشن را وعده می دهند.
بر پایه این گزارش، از مارس 2013 تا مارس 2014 میلادی، ایران میزبان نزدیک به چهار میلیون و 500 هزار گردشگر بوده است؛ مقامات این کشور امیدوارند این تعداد در 10 سال آینده به بیش از 20 میلیون نفر برسد.
وزارت امور خارجه فرانسه دو ماه پیش با صدور بیانیه ای رسمی هشدار امنیتی سفر به ایران را لغو کرد و به این ترتیب سفرهای گردشگری و حرفه ای به شهرهای اردبیل، شیراز، اصفهان، یزد، کاشان، همدان، تبریز، رشت، گرگان و تهران، همچنین جزایر گردشگری کیش و قشم و نیز منطقه باستانی شوش در خوزستان، ممکن شد.
پیش از آن نیز، روزنامه فرانسوی 'لو فیگارو' در گزارشی با اشاره به بازگشت مقتدرانه ایران به صنعت گردشگری بین المللی، عنوان کرده بود: موسسات گردشگری، فرصت مناسبی یافته اند تا مقصد جدیدی را به مشتریان خود پیشنهاد دهند. ایران با بناها و اماکن فرهنگی متعدد (اصفهان، شیراز، تخت جمشید و غیره) و نیز با قابلیت های تفریحی (سواحل خلیج فارس، دریای خزر و پیست های اسکی البرز) طیف وسیعی از جذابیت های گردشگری را در اختیار مسافران قرار می دهد.
منبع:ایرنا
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور مشهد 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
5 مهر - 9 مهر

تور مشهد 8 و 9 مهر 99
2 شب
آتا آتا
آتا آتا
قصر شایان
8 مهر - 11 مهر

تور کیش 4 مهر 99
4 شب
ایران ... ایران ایر
کیش ا ... کیش ایر
گردشگر زمان
4 مهر - 7 مهر

تور زمینی قشم 13 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار 4 تخته سروش
قطار ... قطار 4 تخته سروش
معراج گشت
13 مهر - 17 مهر

تور چابهار مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
فرجام پرواز کیان
2 مهر - 8 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
5 مهر - 9 مهر

تور مشهد 5 مهر 99
4 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
5 مهر - 9 مهر

تور کیش 3 و 4 و 5 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
کاخ سپید ملل
5 مهر - 9 مهر

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
4 مهر - 7 مهر

تور مشهد از تبریز 4 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
4 مهر - 7 شهریور
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما