موزه جنگ استقلال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/10/17
بازدید: 1201

موزه جنگ استقلال موزه ای در رابطه با جنگ های ترکیه می باشد و در شهر آنکارا واقع شده است، اگر از علاقمندان به موزه گردی و همچنین تاریخ هستید در این مقاله با تیم لحظه آخر را همراهی کنید تا موزه جنگ استقلال را به شما معرفی کنیم.

معرفی موزه جنگ استقلال

موزه جنگ استقلال در میدان اولوس شهر آنکارا واقع شده است و ساختمانی بسیار زیبا دارد، ساخت این موزه در سال 1915 با هدف تأسیس ساختمان اصلی برای کمیته حزب اتحاد و تحت نظر سلیم بی آغاز شد. ساختمان این موزه دو طبقه بوده و به سبک معماری ترکیه ساخته شده است.

 ساختمان موزه جنگ استقلال

تاریخچه ساختمان موزه جنگ استقلال

ساختمان موزه جنگ استقلال یکی از مهم ترین ساختمان های شهر آنکارا به شمار می آید و یکی از دلایل این امر تاریخچه غنی این بنا می باشد، همانطور که پیش تر اشاره کردیم موزه جنگ استقلال در ابتدا با هدف تأسیس محلی برای استقرار کمیته حزب اتحاد ساخته شد، اما پیش از تکمیل فرآیند ساخت کاربری این ساختمان تغییر کرده و قرار بر این شد که از این بنا به عنوان مرکز برگزاری همایش های ملی ترکیه استفاده شود.

سفری مهیج به پایتخت ترکیه، آنکارا!

پس از آن نیز این ساختمان در دوره های مختلف کاربرد های متفاوتی نظیر محل استقرار مجلس کبیر تکیه، دفتر اصلی حزب جمهوری خواه مردمی، مدرسه علوم حقوقی و موزه مجلس کبیر ترکیه داشته است و سرانجام در سال 1981 پس از انجام بازسازی های لازم این ساختمان به عنوان موزه جنگ استقلال معرفی شد و از آن تاریخ تا به امروز محل نگهداری از عکس ها، اسناد و وسایل رهبران جنگ استقلال ترکیه می باشد.

ساختمان موزه جنگ استقلال

ساختمان دو طبقه این موزه دارای 8 بخش مختلف است که در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از آن خواهیم پرداخت:

راهرو

در راهروی سمت چپ ساختمان اسناد و نقاشی های مربوط به وقایع سال های 1918 تا 1923 به نگهداری می شود، راهرو سمت راست نیز به اسناد فعالیت های اولین و دومین دوره مجلس اختصاص دارد.

اتاق کمیسیون

یکی از اتاق های موجود در موزه جنگ استقلال اتاق کمسیون می باشد که در گذشته محل بررسی و مطالعه در رابطه با موضوعات مطرح در مجلس وقت بوده است. امروزه در این اتاق اسناد مربوط به توافقنامه متارکه مودروس، بخشنامه آماسیا، پیمان ملی، مهر مورد استفاده در کنگره ارزروم و غیره نگهداری می شود.

بخش های مهم موزه

اتاق کمیسیون قانون گذاری

این اتاق که در گذشته محلی بررسی تطابق لایحه های مجلس با قوانین کشور ترکیه بوده و امروزه محل نگهداری اسناد مربوط به نبرد تهاجم بزرگ و جنگ های پایانی استقلال می باشد، همچنین باید بدانید که در این اتاق قالیچه ای که نماد پیمان ملی می باشد به نمایش گذاشته شده است از دیگر وسایل مهم که در این اتاق نگهداری می شود می توان به مدال های جنگ استقلال و نقاشی مصطفی کمال اشاره کرد.

اتاق مدیریت

دفتر مدیریت مجلس امروزه محل نگهداری اسناد مهمی در زمینه های انتخاب آنکارا به عنوان پایتخت، پیمان صلح مودانیا، توافقنامه لوزان، اعلام جمهوریت ترکیه و غیره می باشد، همچنین لازم به ذکر است که برخی از وسایل مصطفی کمال نیز در این اتاق به نمایش گذاشته شده است.

سالن اجتماعات

سالن اجتماعات موزه جنگ استقلال به همان شکل اولیه باقی مانده است و گردشگران تور آنکارا به هنگام بازدید از این بخش می توانند از فضای برگزاری جلسات مجلس کبیر بازدید کنند.

مسجد موزه جنگ استقلال

مسجد

در این ساختمان اتاقی تحت عنوان مسجد وجود دارد که به صورت کاملا ساده تزئین شده و تعدادی جانماز و رحل در آن به نمایش گذاشته شده است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.8 از 5 | از 100 کاربر