کلیسای آنچیسخاتی

شهر تفلیس واقع در کشور گرجستان، یکی از مقاصد گردشگری مهم در این کشور محسوب می شود. در سال های اخیر نظر افراد مختلفی به این شهر جذب شده است، جاذبه های گردشگری این شهر باعث شده سالانه گردشگران بسیاری برای تفریح و بازدید از شهر تفلیس، به کشور گرجستان سفر کنند. یکی از مکان های دیدنی محبوب در این شهر کلیسای آنچیسخاتی می باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی کلیسای آنچیسخاتی در تفلیس بپردازیم.
کلیسای آنچیسخاتی در یکی از مناطق زیبا و تاریخی شهر تفلیس در خیابان شاوتلی واقع شده است. گردشگران تور تفلیس لازم است بدانند که ساخت این کلیسا در قرن 6 میلادی به پایان رسید به همین دلیل این کلیسا را به عنوان قدیمی ترین کلیسای تفلیس می شناسند. نام این کلیسا در ابتدا کلیسای مریم مقدس بوده است. شخصی به نام وسط داچی که پسر سلطان گورگاسالی بوده، این کلیسا را در تفلیس بنا نهاده است. این کلیسا متعلق به کلیسای ارتدکس گرجی می باشد، کلسای ارتدکس گرجی در واقع یک کلیسای خودمختار ارتدکس شرقی است که مردم این کشور پیرو آن می باشند. طراحی نمای بیرونی ساختمان کلیسای آنچیسخاتی بسیار زیبا بوده و نماد معماری سنتی کشور گرجستان است، ساختمان این کلیسا با سنگ های مستطیل شکل آتشفشانی که زرد رنگ هستند، پوشیده شده است، آجر های موجود در نمای کلیسای آنچیسخاتی را پس از چندین بازسازی به آن اضافه کرده اند. همچنین فضای داخلی آن دارای تزئینات سنتی این شهر بوده و بر روی دیوار های این کلیسا نقاشی های بسیاری که در حدود 400 سال پیش کشیده شده اند، وجود دارد. امروزه برخی از نقاشی هایی که در سال 1683 میلادی به دستور نیکولوز آمیلخواری کشیده شده اند، در محراب این کلیسا قابل مشاهده هستند. این کلیسا دارای 3 شبستان می باشد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.در سال 1675 میلادی پس از انتقال تصویر عیسی، شخصی به نام پیتر مسخی نام این کلسیا را به کلیسای آنچیسخاتی تغییر داد، پس از این تغییر این شخص به مقام پیشوای روحانیان در این کلیسا رسید. این نام در واقع از مجسمه آنچی کسیدرال گرفته شده است. این مجسمه امروزه در موزه هنرهای عالی تفلیس نگهداری می شود. گردشگران تور تفلیس جالب از بدانند که ایرانیان بار ها در طول قرن 15 تا 17 میلادی چندین بار به کلیسای آنچیسخاتی حمله کرده و قصد تخریب آن را داشته اند، به همین دلیل این کلیسا در قرن 17 میلادی پس از حمله های متعدد ایرانیان به این شهر، به دستور کاتولیکون دومنتی بازسازی شد. در قرن 19 میلادی بخش های مختلفی به این کلیسا اضافه شد، از بخش های اضافه شده در این قرن می توان به گنبد های نوک تیز، برج ناقوس و همچنین چندین تغییر ظاهری در بنای این کلیسا اشاره کرد. این تغییرات سبب زیبا تر شدن کلیسا و محبوبیت هرچه بیشتر آن در میان گردشگران شده است. این کلیسا را در طول بازسازی در سال های 1958 تا 1960 میلادی برای جشن 1500 ساله تفلیس آماده کرده اند.کلیسای آنچیسخاتی در گذشته دارای 4 ورودی بوده است که امروزه 3 ورودی آن تخریب شده و تنها ورودی غربی کلیسا باقی ماند است. در این ورودی کتیبه ای از دوران پادشاه داچی قابل مشاهده می باشد. گردشگران تور گرجستان لازم است بدانند که در دروران سلطه شوروی بر گرجستان تا سال 1989 میلادی، افراد اجازه برگزاری مراسم مذهبی در کلیسای آنچیسخاتی را نداشته اند و از سال 1989 به بعد برخی مواقع مراسم های مذهبی در این کلیسا بگزار می گردد.
از دیگر جاذبه های گردشگری نزدیک به این کلیسا می توان به رود کر اشاره کرد.
آدرس کلیسای آنچیسخاتی: Loane Shavteli, Tbilisi, Georgia

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به کلیسای آنچیسخاتی
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابه

تور تفلیس 8 و 22 بهمن 98 ویژه تعطیلات
3 شب
تابان
ندا پرواز
8 بهمن - 25 بهمن

تور تفلیس 8 بهمن 98 ویژه تعطیلات
3 شب
تابان
قصر شایان
8 بهمن - 11 بهمن

تور تفلیس ویژه تعطیلات بهمن 98
3 شب
تابان
آرشین پرواز
5 بهمن - 11 بهمن

تور تفلیس 5 بهمن 98
3 شب
تابان
اسطوره بیستون
5 بهمن - 8 بهمن

تور گرجستان 5 بهمن 98
3 شب
تابان
پرواز ایرانیان
5 بهمن - 8 بهمن

تور تفلیس 4 بهمن 98
4 شب
قشم ایر
قصر شایان
4 بهمن - 8 بهمن

تور تفلیس 4 بهمن 98
3 شب
قشم ایر
ماهان سیر
4 بهمن - 7 بهمن

تور تفلیس 12 و 13 بهمن 98
3 شب
قشم ایر
آرشین پرواز
12 بهمن - 16 بهمن

تور تفلیس بهمن 98
7 شب
قشم ایر
کاخ سپید ملل
5 بهمن - 19 بهمن

تور تفلیس بهمن 98
3 شب
قشم ایر
کاخ سپید ملل
5 بهمن - 15 بهمن