کلیساهای تفلیس

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/05/09
بازدید: 3117
نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

تفلیس یکی از بزرگ‌ترین شهرها در کشور گرجستان است که در داخل خود مراکز دیدنی و مذهبی بسیار زیادی را جای داده است. یکی از این مراکز تفریحی و در عین حال مذهبی، کلیساهای شهر تفلیس بوده که هر ساله گردشگران بسیار زیادی را جذب خود میکند. آیا شما نیز قصد دارید از نزدیک از کلیساهای این شهر بازدید کنید، اما نمیدانید کدام یک از آن‌ها بهتر است؟ ما در این مقاله قصد داریم تا بهترین و معروف ترین کلیساهای تفلیس را به شما معرفی کنیم.

کلیساهای تفلیس

راهنمای سفر به تفلیس - راهنمای کامل و جامع سفر به پایتخت زیبای گرجستان

کلیسای جامع تفلیس؛ کلیسای معروف تفلیس

تفلیس به دلیل داشتن جمعیت بسیار زیادی از مردم مسیحی، کلیساهای مختلف و متنوعی دارد. برخی از این کلیسا به قدری زیبا و خاص بوده که هر ساله افراد بسیار زیادی را جهت بازدید جذب خود میکنند. اگر بخواهیم یکی از کلیساهای بزرگ تفلیس را نام ببریم، بدون شک اولین کلیسا، کلیسای جامع  تثلیث تفلیس بوده که نام دیگر آن سامبا است. کلیسای جامع تثلیث یکی از کلیساهایی است که برای مذهب ارتدوکس گرجی بوده که در سال ۲۰۰۴ تکمیل و سپس ساخته و تأسیس شد.
کلیسای جامع تثلیث تفلیس یا سامبا به قدری بزرگ و خاص است که میتواند افراد بسیار زیادی را درون خود جای دهد. به طور کلی تعدادی نزدیک به ۱۵ هزار نفر میتوانند در داخل این کلیسا به دعا و نیایش بپردازند. از دیگر اسامی کلیسای جامع تثلیث میتوان به اسمیندا سامبا تفلیس و از ویژگیهای ظاهری این بنا میتوان به ارتفاع بسیار بلند آن اشاره کرد. این بنا ارتفاعی در حدود ۵۰ متر بلندترین کلیسا در جهان به حساب میآید. همچنین این کلیسا جزو سه کلیسای برتر در کشور تفلیس محسوب می‌شود.

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

تورهای گرجستان؛ همین حالا با کمترین قیمت رزرو کنید!

کلیسای سیونی تفلیس

یکی دیگر از کلیساهای بسیار جذاب و خاص در کشور گرجستان که در شهر تفلیس نیز بنا شده است، کلیسای سیونی تفلیس است. این کلیسا نیز مانند کلیسای جامع تثلیث تفلیس برای مردمی با مذهب ارتدوکس گرجی بوده تا این دسته از مردم در کشور گرجستان بتوانند در این کلیسا به دعا و نیایش بپردازند. قدمت این کلیسا به سالیان دور برمیگردد. قدمت آن مربوط به سده‌ ۶ و ۷ میلادی می‌شود. همچنین کلیسای سیونی تفلیس در نزدیکی رود پر آب کورا در کشور گرجستان ساخته شده است. این کلیسا تا قبل از ساخت کلیسای جامع تثلیث تفلیس یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین کلیساها در این کشور بوده که افراد زیادی آن را محلی مناسب جهت دعا و نیایش به حساب می‌آوردند.

کلیسای آنچیستاختی؛ کلیسای مریم مقدس

اگر بخواهیم یکی از قدیمیترین و با قدمت‌ترین کلیسا گرجستان را در شهر تفلیس پیدا کنیم، بدون شک کلیسای آنچیستاختی است. این صومعه به دلیل مشهوریت بسیار بالا به اسم‌های دیگری مانند کلیسای مریم مقدس نیز شناخته میشود. این کلیسای بسیار قدیمی به دستور یکی از پادشاهان مشهور ایبریا، (کشور کهن و قدیمی گرجستان) ساخته شد. بر اساس شواهد باستان شناسی، باستان شناسان معتقد هستند این کلیسای قدمتی به سالیان دور یعنی اوایل سده‌ ششم میلادی باز میگردد. متاسفانه در طول سده‌های ۱۵ تا ۱۷ و در میان جنگ‌های امپراتوری ایران در دوران قاجار و ترکمان در دوران عثمانی ویران و دوباره بازسازی شد.

کلیسای آنچیستاختی

جاهای دیدنی تفلیس | بهترین جاذبه های گردشگری تفلیس که باید ببینید!

کلیسای متخی؛ به قدمت تاریخ!

اگر بخواهیم لیستی کامل از کلیساهای موجود در شهر تفلیس را برای شما بیان کنیم باید گفت کلیسای متخی خارج از لطف نیست. این کلیسا در قسمت‌های تاریخی شهر تفلیس ساخته و تأسیس شد، به همین سبب شما علاوه‌بر بازدید از این کلیسا میتوانید از قسمت‌های قدیمی این شهر نیز بازدید کنید. کلیسای متخی قدمتی بسیار بالا داشته و قدمت آن به سده‌ سیزدهم میلادی باز می‌گردد. کلیسای متخی یکی از بزرگ‌ترین و خاص‌ترین کلیساها در شهر تفلیس است که به نام‌های مختلفی شهرت دارد. یکی از اسامی بسیار معروف و در عین حال خاص این کلیسا، کلیسای مریم باکره بوده که در بین مردم بومی با این اسم شناخته می‌شود.

کلیسای متخی

کلیسای سنت جرج؛ کلیسای ارمنیان مقیم تفلیس

یکی دیگر از کلیساهای بسیار معروف و البته قدیمی در شهر تفلیس کلیسای سنت جرج است. این کلیسا در سده‌ ۱۳ میلادی در این شهر دیدنی ساخته شد. کلیسای سنت جرج در بین کلیساهای مختلف جزو مهم‌ترین کلیساهای ارمنی در کشور گرجستان به حساب می‌آید.
 

کلیسای کاشوتی تفلیس؛ زیبا و چشم نواز

یکی دیگر از کلیساهای بسیار جالب و جذاب در کشور گرجستان کلیسای کاشوتی تفلیس است. این کلیسا نیز مانند دیگر کلیساها از قدمتی بسیار بالا برخوردار بوده به طوری که این بنا تا سال ۱۷۵۳ میلادی مکانی مخروب به حساب میآمد. کلیسای کاشوتی تفلیس به دلیل داشتن معماری بسیار خاص و جذاب توانسته در لیست یکی از زیباترین کلیساهای تفلیس قرار بگیرد. این کلیسا در منطقه‌ای بسیار خاص قرار گرفته که گردشگران میتوانند به راحتی جهت بازدید از این بنا به آن مراجعه کنند.
کلیسای کاشوتی تفلیس 

لوکس ترین مراکز خرید تفلیس - آشنایی با بهترین مراکز خرید شهر تفلیس گرجستان!

کلیسای کاتولیک؛ از انبار غله تا محل نیایش

کلیسای کاتولیک در سال ۱۸۰۸ میلادی در شهر تفلیس ساخته شد. این بنا از دیدنیترین جاذبههای گردشگری در کشور تفلیس است. معماری این کلیسا از سبک باروک و نئوگوتیک بوده که توانسته زیبایی بسیار خاصی به این بنا دهد. کلیسای کاتولیک در زمان شوروی سابق به عنوان انبار غله استفاده میشد. به همین دلیل این موضوع باعث تخریب این بنا شد؛ اما در سال ۱۹۹۹ به دلیل بازدید پاپ از گرجستان دوباره مورد بازسازی قرار گرفت.

کلیسای سنت میکائیل تورلی؛ کلیسایی در دامنه کوه

اگر بخواهیم لیستی کامل از تمامی کلیساهای گرجستان بیان کنیم کلیسای سنت میکائیل تورلی به عنوان یکی از کلیساهای باشکوه در شهر تفلیس و کشور گرجستان در راس قرار خواهد گرفت. این کلیسا در بین سالهای ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۳ در دامنه کوه متاتسمیندا افتتاح شد. کلیسای سنت میکائیل تورلی دارای ساختمانی با نمای بسیار سفید و خاص است که میتواند از بقیه کلیساها آن را متمایز کند.
کلیسای سنت میکائیل تورلی

کلیسای صخره ای تفلیس - کلیساهای صخره ای تفلیس

کلیسا جواری تفلیس؛ ثبت در میراث یونسکو

ساخت صومعه جواری گرجستان در قرن ششم، تأثیر شگفتی بر شهر تفلیس گذاشته است. شهر تفلیس گرجستان، سنگی عظیم دارد که کلیسای جواری گرجستان روی آن سنگ قرار دارد. ساخته‌شدن یک کلیسا آن هم بر روی قطعه سنگ خود یک دلیل است که گردشگران برای بازدید از این مکان جذب می‌کند. ناگفته نماند که کلیسای جواری گرجستان در میراث یونسکو به ثبت رسیده است. منطقه‌ای که صومعه جواری در آن قرار ‌گرفته، پوشش گیاهی و طبیعت فوق‌العاده‌ای دارد. حتی قدم‌ زدن در این طبیعت حس و حال خوبی به گردشگران می‌دهد. 

کلیسای جامع مقدس ترینیتی

کلیسای سیونی تفلیس

یکی دیگر از کلیساهای بسیار جذاب و خاص در کشور گرجستان که در شهر تفلیس نیز بنا شده است، کلیسای سیونی تفلیس است. این کلیسا نیز مانند کلیسای جامع تثلیث تفلیس برای مردمی با مذهب ارتدوکس گرجی بوده تا این دسته از مردم در کشور گرجستان بتوانند در این کلیسا به دعا و نیایش بپردازند. قدمت این کلیسا به سالیان دور برمیگردد. قدمت آن مربوط به سده‌ ۶ و ۷ میلادی می‌شود. همچنین کلیسای سیونی تفلیس در نزدیکی رود پر آب کورا در کشور گرجستان ساخته شده است. این کلیسا تا قبل از ساخت کلیسای جامع تثلیث تفلیس یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین کلیساها در این کشور بوده که افراد زیادی آن را محلی مناسب جهت دعا و نیایش به حساب می‌آوردند.

سخن پایانی

گرجستان یکی از کشورهایی بوده که در خود بناهای مختلفی را جای داده است. یکی از این بناهای بسیار زیبا و با شکوه در کشور گرجستان کلیساهای آن محسوب می‌شود. این کشور به دلیل داشتن جمعیت بسیار زیادی مسیحی در شهر تفلیس، اقدام به تأسیس کلیساهایی کرده است. کلیساهای تفلیس یکی از جاذبههایی بوده که شما میتوانید در تور تفلیس، معماریهای مربوط به این کشور را در آن مشاهده کنید. در این مقاله گلچینی از بهترین و مناسب‌ترین کلیساهای این شهر بیان شد.

سوالات متداول

نظرات کاربران

  • علی گودرزی علی گودرزی 1402/04/13
    2 نفر پسندیدند
    من فقط از کلیسای جامع تثلیث تفلیس بازدید کردم و خیلی خوووب بود.
  • لحظه آخر لحظه آخر 1402/04/13
    2 نفر پسندیدند
    سلام علی عزیز. خوشحالیم که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. بله این کلیسا معروف ترین کلیسای تفلیس و از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار میاد.

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4 از 5 | از 102 کاربر