کلیسای جامع سنت ساوا

شهر بلگراد از شهرهای بسیار زیبای صربستان است که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. در این بخش از سایت لحظه آخر قصد داریم بزرگترین کلیسای جامع ارتدکس موجود در منطقه بالکان را به شما معرفی کنیم.
ساوا بنیان گذار کلیسای ارتدکس صربستان بوده و خدمات مهمی را به این کشور عرضه داشته، به همین دلیل کلیسای جامع سنت ساوا برای ارج نهادن به مقام او ساخته شد. جالب است بدانید که ساوا به اندازه ای نزد اهالی بومی محبوبیت داشت که تمامی هزینه های ساخت این کلیسا از طریق کمک های آن ها تامین گشت.
این کلیسا یکی از وسیع ترین کلیساهای جامع ارتدکس در دنیا می باشد که توجه جهانگردان را به سوی خود جلب کرده است و سالانه بسیاری از آن ها با تور بلگراد راهی این منطقه می شوند تا از آن بازدید کنند. برخلاف نامی که برای کلیسای جامع سنت ساوا انتخاب شده، این کلیسا جامع به حساب نمی آید. مساحت کلی کلیسای سنت ساوا در حدود 3500 متر است و بخش های مختلفی دارد که گردشگران تور صربستان می توانند از آن ها بازدید کنند.
کلیسای جامع سنت ساوا توسط 2 معمار برجسته صربی به نام های برانکو پشیچ و الکساندر دروکو بنا گشت و عملیات ساخت آن از سال 1935 آغز گشت و تا سال 1989 ادامه داشت. قرارگیری کلیسا در ارتفاعات شهر و معماری زیبای آن نظر هر گردشگری را که با تور بلگراد به این شهر سفر کرده، جلب می کند. بخش ورودی کلیسا مزین به سنگ های مرمر سفید بوده که جلوه ی خاصی به بنا بخشیده و گنبدهایی که برای آن طراحی شده نیز، هر یک دارای صلیب های طلایی رنگ باشکوه می باشند. گنبد اصلی دارای ارتفاع 70 متری می باشد و صلیبی که بر روی آن نهاده شده نیز 12 متر است. این کلیسا در مکانی به نام وراسار که بقایای پیکر ساوا را به دستور وزیر اعظم عثمانی در آن آتش زدند، ساخته شد. 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر