مسجد تکلی پاشا

📅 انتشار : 1396/03/11 📅 بروزرسانی : 1401/12/03 ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 868

مسجد تکلی پاشا
مسجد تکلی پاشا
مسجد تکلی پاشا
مسجد تکلی پاشا

در این قسمت قصد داریم مطلبی در رابطه با یکی از جاذبه های زیبای توریستی شهر آنتالیا برای شما شرح دهیم، مسجد تکلی پاشا یکی از زیبا ترین و قدیمی ترین جاذبه های این شهر به حساب می آید. آنتالیا شهری است پر از جاذبه های گردشگری فراوان اما مسجد تکلی پاشا یکی از پر بازدید ترین آن ها به شمار می آید. آنتالیا شهری تاریخی است که قدمت دیرینه دارد و نتیجه این قدمت و تاریخ آثار باستانی متعددی است که در اقصی نقاط منطقه به چشم می خورد. یکی از معروف ترین دیدنی های آنتالیا مسجد تکلی پاشا (Tekeli Mehmet Pasa) می باشد که امروزه به صورت چشمگیری مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی تور آنتالیا قرار گرفته است.

معرفی مسجد تکلی پاشا

مسجد مهمت تکلی پاشا در قرن 18 قمری در شهر کالکاپیسی ترکیه ساخته شد که یکی از مهم ترین مساجد عثمانی در شهر آنتالیا به حساب می آید. گنبد اصلی با سه گنبد دیگر محصور شده که هر یک در سمت شرق، غرب و جنوب قرار دارند. این مسجد دارای دیواره هایی است که کاشی کاری آن با آیات قرآنی تزیین شده اند. این کاشی کاری ها در نمای شمالی مسجد و فضای داخلی به کار رفته، علاوه بر این سه گنبد هم در بخش شمالی مسجد قرار گرفته است، در ضمن مسجد تکلی مهمت پاشا از 4 ستون با سنگ های بریده شده تشکیل شده که توانسته به دو چندان شدن زیبایی ظاهری و نمای بیرونی این مسجد کمک کند. مسجد تکلی محمد پاشا دقیقا پشت برج ساعت در کالکاپیسی قرار دارد. این مسجد توسط تکلی مهمت پاشا ساخته شده و از این رو این نام بر آن نهاده شده است. 

تاریخچه مسجد تکلی پاشا

تاریخ دقیق ساخته شدن این مسجد معروف، مشخص نیست ولی برخی بر این باورند که از سال 1593 تا 1607 ساخت آن به طول انجامیده است. معماری این بنا مقدس به گونه ای است که در بعضی از قسمت های درب ورودی و لبه پنجره ها، نوعی سنگ خاص و نایاب استفاده شده که امروز پس از گذشت سالیانه زیاد برخی از این آثار تخریب شده و از بین رفته است. مسجد تکلی پاشا یک مسجد عثمانی سرشناس و یکی از بهترین دیدنی های آنتالیا می باشد که از آن با دقت نگهداری شده است. محیط اطراف مسجد فوق العاده آرامش بخش و دنج می باشد که مناسب برای دعا، راز و نیاز و نیایش با خدای متعال است و ورود به این مسجد برای همه ادیان آزاد می باشد. اگر از مسافران تور آنتالیا Uall هستید و از مراکز دینی و مذهبی خوشتان می آید و می خواهید از این بنا های تاریخی دیدن کنید و لذت ببرید حتما سری به مسجد تکلی پاشا بزنید.

مسجد تکلی مهمت پاشا یک مسجد معروف عثمانی می باشد که سال هاست از آن به درستی حفاظت شده است. لازم به ذکر است که مسجد تکلی پاشا مانند اکثر مساجد ترکیه ، بزرگ نیست اما با توجه به قدمت، سبک معماری و کاشی کاری های زیبای آن مورد توجه گردشگران تور آنتالیا قرار می گیرد. جالب است بدانید که شهر آنتالیا توانسته علاوه بر این مسجد خارق العاده 30 مسجد بسیار زیبا و تاریخی دیگر را نیز در خود جای دهد. با تمامی این تفاسیر، این مسجد مرموز یک مسجد عهد عثمانی است که براساس معماری باشکوه آن دوران بنا شده است.

دسترسی به مسجد تکلی پاشا

مسجد تکلی پاشا در فاصله 3 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد که به راحتی با تاکسی های موجود در شهر در عرض 10 دقیقه می توانید به آن جا برسید و نیمی از روز خود را در این مسجد زیبا سپری کنید و به عبادت بپردازید.

آدرس مسجد تکلی مهمت پاشا آنتالیا: Tuzcular Mahallesi, Uzun Çarşı Sk. No:3, 07100 Muratpaşa/Antalya, Turkey

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.1 از 5 | از 100 کاربران به مسجد تکلی پاشا