راه‌اندازی موزه سیار

 راه‌اندازی موزه سیار، حاصل همکاری مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان‌غربی است تا دانش‌آموزان روستایی هم با فرهنگ و تاریخ خود آشنا شوند.

به نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتاب‌خانه‌های سیار از جمله مراکزی است که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سابقه‌ی آن به ۴۹ سال پیش بازمی‌گردد و تعداد آن نیز از ۱۰۸ مرکز شهری و روستایی در کشور فراتر رفته اما راه‌اندازی موزه سیار تاکنون در کانون تجربه نشده است.

در همین حال ادارات کل دو سازمان باسابقه فرهنگی کشور در استان آذربایجان‌غربی دست به این تجربه زده‌اند تا از همین امکان کانون برای آشنایی کودکان با فرهنگ و تاریخ و علم باستان‌شناسی استفاده کنند؛ تجربه‌ای که می‌تواند دامنه‌ی آن به سطح ملی و ارتباط دو دستگاه تسری پیدا کند.

بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که به منظور راه‌اندازی موزه سیار بین سازمان میراث فرهنگی با کانون استان در ارومیه منعقد شده در حوزه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و تاریخی، امکان دسترسی کودکان و نوجوانان روستایی به آثار موزه شامل فیلم، اسلاید، کارگاه‌های آموزشی و اشیا، تسهیل می‌شود.

در همین زمینه جواد زاهدی مدیر‌کل کانون استان با تاکید بر ضرورت تعامل دستگاه‌های فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان و گسترش و ترویج فعالیت‌های مرتبط با این بخش گفت: مشارکت و بهره‌گیری بهینه از امکانات و توانایی‌های موجود به منظور تحقق اهداف مشترک، از ویژگی‌های تفاهم‌نامه همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است.

بهره‌گیری از امکانات و توانایی‌های واحد سیار روستایی به منظور اجرای فعالیت‌های مشترک مانند: برگزاری نمایشگاه سیار از مدل‌های طراحی شده اشیای موجود، معرفی آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی از طریق نقشه‌های جغرافیایی ساده شده به ویژه برای کودکان، از جمله این فعالیت‌هاست.

از دیگر این فعالیت‌ها می‌توان به آشنا کردن دانش‌آموزان با نحوه کاوش و ابزار آن، استفاده از اموال مرتبط با هنرهای سنتی و صنایع دستی برای نمایش به مخاطبان، نمایش فیلم و اسلاید و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و توجه به آموزش غیر‌مستقیم از طریق برگزاری مسابقات و اهدای بسته‌های آموزشی از تعهدات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در تفاهم‌نامه اشاره کرد.

همچنین همراهی چهار کتاب‌خانه سیار روستایی و شهری کانون پرورش فکری با نماینده سازمان میراث فرهنگی برای اجرای فعالیت در روستاهای تحت پوشش واحدهای سیار کانون، انتخاب روستاهای مناسب جهت فعالیت موزه در کانون، اطلاع‌رسانی به مخاطبان، فراهم کردن زمینه مناسب برای برگزاری نمایشگاه در روستاهای تحت پوشش و همراهی در اجرای برنامه‌ها از تعهدات کانون در این تفاهم‌نامه است.

این تفاهم‌نامه با معرفی نمایندگان دو طرف، تشکیل جلسات مشترک برنامه‌ریزی، هماهنگی و پی‌گیری روند اجرای آن و تهیه گزارش از پیشرفت کار اجرا خواهد شد.

منبع: مهر
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 4 و 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
قصر شایان
4 مهر - 9 مهر

تور زمینی قشم 12 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار 4 تخته سروش
قطار ... قطار 4 تخته سروش
معراج گشت
12 مهر - 15 مهر

تور مشهد 4 و 5 مهر 99
3 شب
کاسپین کاسپین
ایران ... ایران ایر تور
قصر شایان
4 مهر - 8 مهر

تور کیش 2 و 3 مهر 99
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
قصر شایان
3 مهر - 6 مهر

تور کیش 31 شهریور 99
2 شب
معراج معراج
وارش وارش
معراج گشت
31 شهریور - 2 مهر

تور مشهد 31 شهریور و 1 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
31 شهریور - 4 مهر

تور کیش 31 شهریور و 1 مهر 99
3 شب
معراج معراج
ایران ... ایران ایر تور
قصر شایان
31 شهریور - 4 مهر

تور کیش 31 شهریور 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
31 شهریور - 3 مهر

تور قشم 6 مهر 99
7 شب
ایران ... ایران ایر
آتا آتا
دانیار سفر پارسیان
6 مهر - 13 مهر

تور چابهار مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
فرجام پرواز کیان
2 مهر - 8 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما