حالِ هوای «360 درجه» تهران

حالِ هوای «360 درجه» تهران
 آلودگی و وارونگی هوا یا تراکم آلاینده‌های زیست محیطی یکی از بزرگترین چالش‌های زندگی در شهرهای بزرگ صنعتی و پر تردد مانند تهران در فصل زمستان است که فعالیت‌های روزمره و ورزشی شهروندان و ورزشکاران را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به نقل از ایسنا، در سه هفته گذشته تا روز چهارشنبه 9 دی ماه شهر تهران در پی سکون هوا و برودت دما از نظر کیفی هوای ناسالمی را تجربه کرد و در شرایط اضطراری قرار گرفت، به گونه‌ای که شدت آلودگی هوا موجب شد تا چندین روز دانش آموزان به مدرسه نروند.

در پی افزایش غلظت آلاینده‌ها مسئولین کشور و متخصصین پزشکی ورزشی نیز تأکید کردند تا از انجام فعالیت‌های ورزشی پرهیز شود.

بر پایه این توصیه کوهنوردان و ماجراجویان دوست‌دار کوهستان از جمله افرادی بودند که توصیه را جدی گرفتند و از انجام هرگونه صعودی در محدوده شهر تهران خودداری کردند.

اما در روزهای اخیر با توجه به ورود سامانه جدید بارش‌زا و بارانی که ریه‌های شهر تهران را تازه کرد، کوهنوردان هوای کوهستان کردند و در روز پنجشنبه و جمعه که برابر با دهم و یازدهم دی ماه بود به انجام این ورزش هیجان‌انگیز که نیاز فراوانی به اکسیژن دارد، پرداختند.


تهران از فراز دارآباد

 خبرنگار ایسنا نیز به همین منظور پا در دل کوهستان دارآباد در شامل شرقی تهران نهاد تا هم از فرصت بوجود آمده این روزهای تهران که هوای نسبتا خوبی را تجربه می‌کند، در راستای حفظ آمادگی جسمی، شادابی روح و دوری از یک نواختی زندگی کارمندی بهره ببرد و هم گزارشی از هوای تهران تهیه کند.

برای صعود به قله «دارآباد» از چند مسیر می‌توان به آن‌جا رسید، اما نزدیک‌ترین مسیر به این قله؛ مسیر مستقیم از روی یال «شن سیاه» است که از میان درختان کاج پس از کافه‌ای که در ابتدای کوهستان کاشته شده‌اند، آغاز می‌شود.


دارآباد

 این مسیر برای کوهنوردان مبتدی کمتر از دو ساعت و نیم زمان می‌برد تا خود را روی خط‌الرأس بالای کوهستان در ارتفاع 2500 متر برسانند و اگر این یال را به مدت چهار ساعت کوهنوردی کنند به بر روی قله دارآباد قرار خواهند گرفت.

البته صعود به قله دارآباد در فصل زمستان برای کوهنوردان مبتدی یا افرادی که انفرادی تصمیم دارند، شانس خود را برای رسیدن به قله امتحان کنند، توصیه نمی‌شود.

نمای دارآباد

قرار گرفتن در ارتفاع 2500متری موجب شد تا خبرنگار ایسنا دوربین خود را روشن و نمایی 360 درجه از فراز ارتفاعات این کوهستان را تصویربرداری کند تا تفاوت میان هوای کوهستان با آنچه در مرکز شهر است را به تصویر بکشد. آنچه که مشاهده می‌کنید حالِ هوای تهران در نمایی 360 درجه را نشان می‌دهد که تصویربرداری شده است.

منبع:ایسنا
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره حالِ هوای «360 درجه» تهران

محمد 12 دی 94
0
واقعااا نمیدونم چجوری با این وضیعت هنوز زنده ایم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور زمینی مشهد 12 آذر 99
2 شب
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
سیف گشت
12 آذر - 15 آذر

تور کیش 14 و 15 و 21 آذر 99
5 شب
تابان تابان
کاسپین کاسپین
ندا پرواز
14 آذر - 26 آذر

تور کیش 14 آذر 99
2 شب
وارش وارش
ساها ساها
اسطوره بیستون
14 آذر - 16 آذر

تور کیش از شیراز 14 آذر 99
3 شب
فلای ... فلای پرشیا
فلای ... فلای پرشیا
دانیار سفر پارسیان
14 آذر - 17 آذر

تور مشهد 17 آذر 99
2 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
17 آذر - 19 آذر

تور قشم 21 آذر 99
5 شب
معراج معراج
معراج معراج
گردشگر زمان
21 آذر - 26 آذر

تور مشهد 14 آذر 99
7 شب
تابان تابان
آتا آتا
اسطوره بیستون
14 آذر - 21 آذر

تور کیش 15 و 16 آذر 99
3 شب
تابان تابان
کاسپین کاسپین
آرشین پرواز
16 آذر - 19 آذر

تور مشهد 15 آذر 99
2 شب
وارش وارش
وارش وارش
اسطوره بیستون
17 آذر - 19 آذر

تور کیش از اصفهان 21 آذر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
21 آذر - 24 آذر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما