امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم

تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم

هورالعظیم یا تالاب بزرگ، یکی از وسیع ترین تالاب های کشور ایران و وسیع ترین تالاب خوزستان است که مورد توجه تعداد زیادی از گردشگران تور اهواز قرار گرفته است. تالاب هورالعظیم به گونه ای در مرز دو کشور ایران و عراق واقع شده که حدود 70 درصد آن در کشور عراق و 30 درصد از آن در کشور ما قرار دهد. امروزه تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم در دستور کار قرار گرفته شده است.
تالاب هورالهویزه نقش مهمی در آب و هوای بخش های جنوبی کشور دارد و یک از منابع اساسی جانوری و گیاهی کشور به حساب می آید که بسیار غنی می باشد. تالاب هورالعظیم که در غرب استان خوزستان واقع شده دارای مساحت تقریبی 120 هزار هکتار است و آب این تالاب از رودخانه های سابله، کرخه، نیسان و تعدادی رود دیگر تغذیه می شود. تالاب هورالعظیم یکی از جاذبه هایی است که برای گردشگران تور داخلی شاید ناشناخته باشد. این منطقه یکی از جاذبه های بسیار مناسب برای گردشگران تور اهواز است.
تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم و سایر میراث تاریخی و فرهنگی از سال 1390 آغاز شده و تاکنون تحقیقات در حال انجام شدن است. در دیداری که بین مقامات دو کشور انجام شد، ضمن تصمیم گیری در زمینه همکاری های لازم در رابطه با مسائل زیست محیطی، وزیر محیط زیست عراق از مقامات ایران درخواست کرد که برای ثبت جهانی هورالعظیم نیز تلاش شود. همچنین وزیر محیط زیست عراق از مقانات ایرانی درخواست کرده تا با بهره گیری از تجارب و دانش مهندسین و متخصصان ایرانی همکاری مشترک در زمینه حفاظت و نگه داری از تالاب ها انجام شود.
مدیرکل محیط زیست استان خوزستان از پیگیری های مداوم و تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم خبر می دهد. طبق گفته های او، مباحثه ها و مذاکراتی با رئیس جمهور و وزیر محیط زیست عراق در این راه انجام شده تا هر چه زودتر این مهم به حقیقت بپیوندد. علاوه بر مسائل مربوط به تالاب هورالعظیم در رابطه با معظل گرد و غبار دو کشور هم مباحثه هایی انجام شد تا فکری اساسی در این زمینه برای هر دو کشور انجام شود و گردشگران تور اهواز بتوانند به راحتی سفر کنند. 
درج نظر