تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم


تالاب هورالهویزه نقش مهمی در آب و هوای بخش های جنوبی کشور دارد و یک از منابع اساسی جانوری و گیاهی کشور به حساب می آید که بسیار غنی می باشد. تالاب هورالعظیم که در غرب استان خوزستان واقع شده دارای مساحت تقریبی 120 هزار هکتار است و آب این تالاب از رودخانه های سابله، کرخه، نیسان و تعدادی رود دیگر تغذیه می شود. تالاب هورالعظیم یکی از جاذبه هایی است که برای گردشگران تور داخلی شاید ناشناخته باشد. این منطقه یکی از جاذبه های بسیار مناسب برای گردشگران تور اهواز است.
تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم و سایر میراث تاریخی و فرهنگی از سال 1390 آغاز شده و تاکنون تحقیقات در حال انجام شدن است. در دیداری که بین مقامات دو کشور انجام شد، ضمن تصمیم گیری در زمینه همکاری های لازم در رابطه با مسائل زیست محیطی، وزیر محیط زیست عراق از مقامات ایران درخواست کرد که برای ثبت جهانی هورالعظیم نیز تلاش شود. همچنین وزیر محیط زیست عراق از مقانات ایرانی درخواست کرده تا با بهره گیری از تجارب و دانش مهندسین و متخصصان ایرانی همکاری مشترک در زمینه حفاظت و نگه داری از تالاب ها انجام شود.
مدیرکل محیط زیست استان خوزستان از پیگیری های مداوم و تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم خبر می دهد. طبق گفته های او، مباحثه ها و مذاکراتی با رئیس جمهور و وزیر محیط زیست عراق در این راه انجام شده تا هر چه زودتر این مهم به حقیقت بپیوندد. علاوه بر مسائل مربوط به تالاب هورالعظیم در رابطه با معظل گرد و غبار دو کشور هم مباحثه هایی انجام شد تا فکری اساسی در این زمینه برای هر دو کشور انجام شود و گردشگران تور اهواز بتوانند به راحتی سفر کنند. 

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.