موزه قرآن و کتابت

موزه قرآن و کتابت در تبریز قرار دارد که در این موزه کتب خطی ، قلمدان ها و انواع قرآن های خطی و ... برای عموم به نمایش گذاشته شده است علاوه بر این ها اشیا نفیس و با ارزش قرآنی با دست خط امام رضا (ع) وجود دارد که بسیار با ارزش و تاریخی می باشد و همچون نگینی در موزه می درخشد.
 
 
در زمان صفویه به دستور شاه طهماسب یکم مسجدی با نام خود برپا کرد که در حمله عثمانی ها ویرانه شد و پس عقب نشینی عثمانی ها میرزا محمد ابراهیم وزیر شاه سلطان حسین این مسجد بازسازی و بار دیگر برپا گردید.
در این مسجد در قسمت ورودی دو طاق مرمری که یکی مزین به سنگ نوشته های مرمری می باشد و دیگری سوره جن به دست خط علا الدین خوشنویس قرار دارد که مربوط به زمان صفوی می باشد همچنین این مسجد دو مناره بلند و یک گنبد متفاوت و زیبا مزین شده است. بار دیگر این مسجد در اثر زلزله 1193 هجری قمری تخریب شد که با گذشت چند سال به دستور جعفر قلی خان دنبلی از نو ساخته شد. پس از آن میرزا علی اکبر خان اقدام به تغییر و تعمیر برخی از قسمت های مسجد و احداث صحن و مدرسه اکبریه کرد که امروزه صائب الامر نامیده می شود.این مسجد پس از گذشت چندین سال در سال 1380 با توجه به مقدس بودن این بنا و به تصمیم سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی به نام موزه قرآن و کتابت تبدیل گردید.
 
 
در این موزه مجموعه با ارزشی از قرآن کریم از زمان های مختلف ، انواع ظروف مزین شده با آیات قرآن کریم و همچنین آثار خوشنویسان مشهور ایرانی دیده می شود. در میان آثار ها قرآن هایی به دست نوشته ائمه و بزرگان همه را مجذوب خود می کند یکی از حالب ترین قسمت این مجموعه صفحه ای از قرآن کریم قرن سوم هجری قمری می باشد که دست نوشته امام رضا (ع) روی تکیه از پوست آهو به خط کوفی نوشته شده است.
در تبریز 2200 اثر قرآنی وجود دارد که 190 عدد آن در موزه قرآن و کتابت نگهداری می شود. یکی از قرآن های زیبا و چشمگیر در ابعاد 4 در 6 سانتی متر با کادری قرمز رنگ ، طلا کاری شده و با خط نسخ وجود دارد که در سال 1293 هجری قمری توسط مسیح طالقانی ساخته شده است.
 
 
همچنین در این موزه آثار خوشنویسان معروف ایرانی از قبیل : ميرزا محمد شفيع تبريزي ، ملا عبدالباقي تبريزي استاد خط ثلث ، ميرزا طاهر خوشنويس قرار دارد و از اساتید خط نسخ عليرضا عباسي ، محمد حسين تبريزي ، درويش عبدالمجيد ، علا الدين بيک تبريزي و مير عماد حسني می توان اشاره نمود.
 
 
پیراهن قسم یکی از دیدنی ترین های این موزه می باشد که از قرن سیزدهم و چهاردهم هجری قمری نیز است که در زمان قدیم پزشکان در مراسم سوگند و قاضیان قبل از قضاوت به تن می کردند و قسم و سوگند می خوردند. جنس این لباس کتان بوده و کل آیات قرآن به صورت نسخ غبار نوشته شده است که آیات در سینه راست شرو و در سمت راست تمام می شود و می گویند چهار پیراهن در دنیا موجود است که یکی از آن ها در این موزه نگهداری می شود.
 
 
دسترسی به موزه قرآن و کتابت
آدرس : تبریز - خیابان دارائی - میدان صاحب الامر - بنای صاحب الامر
شماره تماس : 35252733-041
بلیط ورودی : 3000 تومان برای گردشگران داخلی و خارجی
ساعات بازدید : به غیر ازز دوشنبه ها و زمان های سوگواری 8 الی 14
 
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 3 مهر 99
3 شب
تابان تابان
وارش وارش
قصر شایان
3 مهر - 6 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
کیش ا ... کیش ایر
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
4 مهر - 6 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
فرجام پرواز کیان
4 مهر - 9 مهر

تور کیش 4 مهر 99
4 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
معراج گشت
4 مهر - 8 مهر

تور کیش 4 مهر 99
6 شب
وارش وارش
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
4 مهر - 10 مهر

شیراز 3 مهر 99
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
آذربال ایرانیان
3 مهر - 5 مهر

تور مشهد از تبریز 4 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
4 مهر - 7 شهریور

تور قشم 4 و 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
قصر شایان
4 مهر - 9 مهر

تور شیراز 5 مهر 99 ( اقساطی )
3 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
پیام توسعه صبا
5 مهر - 8 مهر

تور مشهد 6 و 7 مهر 99
3 شب
آتا آتا
کاسپین کاسپین
آرشین پرواز
6 مهر - 10 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما