قلعه ضحاک

قلعه ضحاک در استان آذربایجان شرقی و در 20 کیلومتری قسمت جنوب شرقی شهرستان هشترود واقع گردیده است و قدمت این قلعه به قوم های مانایی و ماد ها بر می گردد که در طول تاریخ نام های متعددی مانند اژدهاک ، باروآس ، رویی دژ ، داش قلعه سی و قیز قلعه سی داشته است.
 
 
قلعه ضحاک با بیش از 3000 سال قدمت بر فراز کوه منفرد یکی از مکان های مهم مانایی و ماد ها به شمار می رود که امروزه یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی می باشد. این قلعه در 95 کیلومتری جنوب تبریز ، قسمت شرقی دریاچه ارومیه و در 28 کیلومتری شرق عجب شیر واقع شده است. این قلعه در ارتفاع 2300 متری رودخانه قلعه قرار گرفته است که برای اولین باردر سال 1971 میلادی توسط هیئت باستان شناسی تور آلمان مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.
دیوار های این قلعه از سنگ های مکعب مستطیلی و برج های نیم استوانه ای به عنوان دروازه قلعه نیز قرار دارد که نشان دهنده قدمت آن به دوره ساسانی می باشد و همچنین سفال های بدست آمده از این قلعه مربوط به سده ششم و هفتم هجری می باشد. کاربری این قلعه به عنوان دژ بوده است که به سه طرف پرتگاه مشرف می باشد و تمام دیوار های آن کنده کاری شده است که در آن آب انبار ، مخازن سنگ ، سالن شورا ، آسیاب و دیگر آثار تاریخی نیز می باشد. جالب است بدانید نصف اتاق های این قلعه بدون سقف و در زمین کنده کاری شده است و دیگر قسمت ها به صورت حفره ای ساخته شده است. که اغلب آن ها آب انبار هستند.
گرچه قلعه ضحاک نماد سیاهی و ظلم در تاریخ ایران می باشد اما سالانه تعدا زیادی از بازدید کنندگان به هشترود  می روندو از این قلعه زیبا  و معماری بی نظیر آن لذت می برند. در تاریخ اسطوره ایران ضحاک نماد مردی می باشد که ابلیس شانه های او را بوسیده و جای آن دو مار روییده که هر روز مغز تازه جوانان را به آن ها می دادند تا سیر شوند. که آهنگری گمنام با پیشبند چرمین خود و با درفش کاویانی بر دوش قیام کرد.
 
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 11 و 18 مهر 99
4 شب
آتا آتا
معراج معراج
قصر شایان
11 مهر - 22 مهر

تور مشهد 8 و 9 مهر 99
3 شب
ساها ساها
آسمان آسمان
قصر شایان
9 مهر - 12 مهر

تور قشم 6 مهر 99
7 شب
ایران ... ایران ایر
آتا آتا
دانیار سفر پارسیان
6 مهر - 13 مهر

تور مشهد 6 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
گردشگر زمان
6 مهر - 9 مهر

تور زمینی مشهد 4 مهر 99 (اقساطی)
3 شب
قطار ... قطار بن ریل
قطار ... قطار بن ریل
پیام توسعه صبا
4 مهر - 8 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
معراج معراج
وارش وارش
معراج گشت
4 مهر - 6 مهر

تور قشم 25 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
معراج گشت
25 مهر - 28 مهر

تور قشم 3 و 4 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
ایران ... ایران ایر
آرشین پرواز
3 مهر - 7 مهر

تور زمینی قشم 1 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
دانیار سفر پارسیان
1 مهر - 5 مهر

تور کیش 5 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
سیف گشت
5 مهر - 8 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما