امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به قنات قصبه

قنات قصبه

یکی از عظیم ترین و بزرگ ترین قنات های گناباد ، قنات قصبه می باشد که از عجایب تمدن بشر به شمار می رود که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. ناصر خسرو در زمان خود طول این قنات را چهار فرسنگ و عمق آن را هفتصد گز ذکر کرده است ، رشته اصلی این قنات به عمق بیش از 200 متر و طولی برابر با 131 هزار و 35 متر نیز دارد.
 
 
قنات قصبه در جنوب خراسان رضوی و در شهر گناباد واقع شده است ، این قنات در تاریخ 24 تیر 1395 در آثار ثبت شده در یونسکو قرار و ثبت گردید همچنین این قنات در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیدکه به 2500 تا 2700 سال پیش مربوط می باشد و تنها اثر به جا مانده از خراسان نیز می باشد.
این قنات یکی از شاهکار های آبی می باشد که از  شش شاخه فرعی و 2 رشته اصلی تشکیل شده است که مادر چاه قنات قصبه در قسمت شمالی سیاه کوه و خروجی آن در قسمت جنوب محله معروف قصبه قرار دارد.
 
 
قنات قصبه به گونه ای طراحی و ساخته شده است که سال های طولانی از دست دشمنان غیر طبیعی و طبیعی در امان بوده و به مدت 2500 سال آب مورد نیاز مردم را تامین کرده است و تعداد چاه های این قنات بیش از 470 حلقه می باشد به سبب جلوگیری از کور شدن چاه ها در زمان حمله دشمنان !
فضای داخلی قنات قصبه پر از تونل ها و حفره های متعددیست که بسیار جالب و اعجاب انگیز می باشد که پس از تحقیقات علت حفره های متعدد ظاهرا برای قرار دادن چراغ ها و پینه سوز و تامین روشنایی داخل قنات بوده است.
قنات قصبه یکی از بهترین مکان های گردشگری از شهر های دیدنی ایران به شمار می رود که بازدید کنندگان زیادی هر ساله به این قنات می آیند طبق آمار بدست آمده در نوروز سال 1395 تعداد 60 هزار نفر از این کاریز دیدن کرده اند.
هم اکنون 500 متر اولیه این قنات برای بازدید کنندگان میسر می باشد و مابقی این مسیر احتیاج به امکانات رفاهی و مستحکم سازی دارد.
در حال حاضر 40% این قنات سالم و 150 لیتر در ثانیه آب دهی دارد و 60% آن مسدود شده است.
 
 
اگر برای بازدید قنات قصبه به گناباد سفر می کنید جاذبه های گردشگری و تاریخی دیگر این منطقه را از دست ندهید و به روستای ریاب ، آرامگاه بهلول ، مسجد جامع قدیم گناباد ، قلعه تاریخی عمرانی ، آب انبار شریعت ، موزه آب ، موزه تاریخی گناباد ، خانه خانیکی ، خانه شریعت ، مسجد جامع عبدالله نوقاب ، سرو کهن نوقاب و بقعه امام زاده سلطان محمد عابد سر بزنید.
 
 
 
درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش تیر 1400
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
قصر آریا
5 تیر - 9 تیر

تور شیراز 5 و 6 تیر
3 شب
وارش وارش
آسمان آسمان
اسطوره بیستون
5 تیر - 9 تیر

تور مشهد 15 تیر
3 شب
ایران ... ایران ایر
ایران ... ایران ایر
دانیار سفر پارسیان
15 تیر - 18 تیر

تور قشم 3 و 5 و 9 تیر
4 شب
تابان تابان
آتا آتا
قصر شایان
3 تیر - 13 تیر

تور مشهد تیر 1400
2 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر
قصر شایان
6 تیر - 9 تیر

تور کیش از اصفهان 3 و 4 و 5 تیر
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
3 تیر - 8 تیر

تور کیش 7 و 8 تیر
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
سرزمین آریایی
7 تیر - 11 تیر

تور مشهد 5 تیر
3 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
5 تیر - 8 تیر

تور کیش تیر
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
6 تیر - 13 تیر

تور زمینی قشم 4 تیر ( اقساطی )
2 شب
قطار ... قطار 4 تخته غزال
قطار ... قطار 4 تخته غزال
پیام توسعه صبا
4 تیر - 7 تیر