مرمت بخشی از پاسارگاد با همکاری ایران و ایتالیا

 عملیات حفاظت از «کاخ اختصاصی کوروش» در پاسارگاد با همکاری مشترک هیات ایتالیایی و ایرانی برای مرمت بخشی از ستون‌های این کاخ و حفاظت از پایه ستون‌های فرسوده آن متشکل از سنگ‌های سیاه رنگ و با هدف استحکام بخشی قطعات از هم پاشیده و در معرض خطر آغاز شد.

به نقل از ایسنا، براساس تفاهم‌نامه معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مؤسسه عالی حفاظت و مرمت وزارت میراث، فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری جمهوری ایتالیا امسال متخصصان هیات ایتالیایی با گرایش‌های مرمت، معماری، فیزیک، شیمی، مستندنگاری (شامل عکاس و نقشه‌بردار)، بیولوژی و زمین‌شناسی، با همکاری متخصصان ایرانی به بررسی مشکلات یادمان‌های سنگی محوطه و همچنین گفتگو و تبادل نظر در زمینه روش‌های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می‌پردازند.

«حمید فدایی»، سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان این مطلب گفت: تاکنون در دو فصل حضور هیات ایتالیایی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد (در بهار و پاییز ۱۳۹۴) علاوه بر انجام مستندنگاری در آرامگاه کوروش و کاخ اختصاصی، عملیات حفاظت و مرمت در این دو بنا به ویژه کاخ اختصاصی نیز دنبال شد.

به گفته فدایی، حفاظت از پایه ستون‌های فرسوده این کاخ که متشکل از سنگ‌های سیاه رنگ است با هدف استحکام بخشی قطعات از هم پاشیده و در معرض خطر آن انجام می‌شود.

فدایی افزود: تا کنون تعداد ۹ پایه ستون کاخ اختصاصی از مجموع ۳۰ پایه ستون تالار اصلی این کاخ که به شدت دچار هوازدگی و فرسایش شده بود و در وضعیت نامناسب حفاظتی قرار داشت، مرمت شده و همچنین بخشی از رسوبات و لایه‌های سیمانی موجود بر روی نقوش برجسته دو درگاه اصلی این کاخ پاکسازی شده است.

وی بیان کرد: مرمت این درگاه‌های منحصر بفرد همراه با نقوش برجسته‌ای از دوره حکومت کوروش با هدف مشخص کردن ارزش‌های منحصر به فرد و کیفیت اصالت این دست ساخته‌ها دنبال می‌شود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد: علاوه بر آن در حال حاضر عملیات حفاظت از ماسه سنگ‌های فرسوده کف این کاخ که زمانی پی تالار اصلی این کاخ را تشکیل می‌داده، در حال انجام است.

فدایی ادامه داد: در فصل جاری حضور هیات ایتالیایی شامل از متخصصان با گرایش های مرمت، معماری، فیزیک، شیمی، مستندنگاری (شامل عکاس و نقشه بردار)، بیولوژی و زمین شناسی، در کنار متخصصان ایرانی به بررسی مشکلات یادمان‌های سنگی محوطه و گفتگو و تبادل نظر در زمینه روش‌های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می‌پردازند.

منبع:ایسنا
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره مرمت بخشی از پاسارگاد با همکاری ایران و ایتالیا

ترانه 15 آذر 94
0
بسیااار عالیه که به فکر بنا های تاریخی کشورمون هستن
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 1 و 2 مهر 99
3 شب
معراج معراج
آتا آتا
قصر آریا
1 مهر - 5 مهر

تور کیش 1 و 2 مهر 99
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
آرشین پرواز
2 مهر - 5 مهر

تور زمینی مشهد 30 شهریور 99 لحظه آخری(اقساطی)
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
ندا پرواز
30 شهریور - 2 مهر

تور قشم 4 مهر99
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
4 مهر - 31 شهریور

تور کیش 30 شهریور 99
3 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
30 شهریور - 2 مهر

تور مشهد 31 شهریور 99
2 شب
زاگرس زاگرس
کاسپین کاسپین
ندا پرواز
31 شهریور - 2 مهر

تور کیش 30 شهریور 99
3 شب
وارش وارش
تابان تابان
معراج گشت
30 شهریور - 2 مهر

تور کیش 28 شهریور 99
5 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
28 شهریور - 2 مهر

تور کیش 29 شهریور 99
3 شب
وارش وارش
وارش وارش
سلام پرواز
29 شهریور - 1 مهر

تور کیش 29 شهریور 99
4 شب
معراج معراج
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
29 شهریور - 2 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما