قطاری که ارگ کریم‌خان و بازار وکیل را می‌لرزاند

شیراز- دوستداران میراث فرهنگی معتقدند عبور متروی شیراز از کنار بناهای تاریخی دوره زندیه برای این مجموعه خطرساز است در حالی که متولیان مدعی هستند هیچ‌گونه خطری این آثار را تهدید نمی‌کند.

گروه استان‌ها: قطار شهری بالغ‌بر یک دهه است که پیکر شهر شیراز را زخمی کرده و هرچند طی مدت اخیر یک‌فاز از خط اول آن از منطقه میدان احسان تا میدان نمازی آغاز به کارکرده است اما هنوز عملیات قطار شهری در سایر نقاط شیراز ادامه دارد.

این در حالی است یکی از نقاطی که قطار شهری باید از آن بگذرد مجموعه تاریخی زندیه شامل ارگ کریم‌خان و بازار وکیل است.

کار‌شناسان در خصوص عبور مترو از این محدوده نگرانی‌های جدی دارند و معتقدند لرزش‌های مترو حین عبور از این منطقه، آسیب‌هایی را به مجموعه زندیه وارد می‌کند.

کار‌شناس میراث فرهنگی فارس در خصوص آغاز فعالیت متروی شیراز به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه متروی شیراز از زیرمجموعه زندیه عبور کرده و ایستگاه آن نیز در نزدیکی حمام بهارستان قرار دارد و عبور آن مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

سیامک بصیری افزود: خط متروی شیراز به‌طور دقیق از چهارراه زند مسیر خیابان لطفعلی‌خان زند به سمت زیرگذر حرکت کرده و ۱۵ متر از زیرگذر عبور می‌کند.

متروی شیراز از زیر مجموعه زندیه عبور کرده و ایستگاه آن نیز در نزدیکی حمام بهارستان قرار دارد و عبور آن مشکلاتی را ایجاد می‌کند

وی با تأکید بر اینکه پروژه متروی شیراز مربوط به ۱۵ سال قبل است، اظهار داشت: در این راستا باید از دستگاه‌های ذی‌ربط پرسید که آیا برای عبور مترو از زیرمجموعه زندیه مطالعات لازم را انجام داده‌اند.

این کار‌شناس حوزه میراث فرهنگی ادامه داد: به‌طور حتم علاوه بر اینکه انجام عملیات این پروژه بر روی مجموعه زندیه تأثیر منفی دارد به‌طور حتم عبور آن نیز مشکلاتی را به دلیل لرزه‌هایی که دارد برای مجموعه و ارگ کریم‌خان به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه عبور متروی شیراز از این مسیر تاریخی بسیار خطرناک است، تأکید کرد: برای انجام این کار باید تمامی جوانب در نظر گرفته و بااحتیاط اقدام کرد و در غیر این صورت خسارات جبران‌ناپذیری به‌جا می‌گذارد.

بصیری با تأکید بر اینکه جانمایی ایستگاه و عبور مترو از محدوده مجموعه زندیه تهدید بزرگی است، گفت: باید از مسئولان فنی قطار شهری شیراز پرسید که برای به حداقل رساندن تهدیداتی که متوجه مجموعه زندیه است چه اقداماتی صورت گرفته است.

این کار‌شناس حوزه میراث فرهنگی در خصوص پرونده جهانی این مجموعه در صورت عبور مترو بیان کرد: در حال حاضر بیش از اینکه ثبت جهانی اثر موردتوجه باشد حفاظت از آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی گفت: در این راستا ضروری است که دستگاه‌های ذی‌ربط توضیح دهند برای به حداقل رساندن تهدیدات و جلوگیری از لرزش ارگ کریم‌خان و مجموعه چه تدابیری اتخاذ کرده‌اند.

بصیری افزود: این عملیات و عبور قطار شهری از این محدوده تهدید بزرگی برای بازار وکیل نیز به شمار می‌رود.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: قبل از هر چیز مسئله‌ای که اهمیت زیادی دارد جای‌گیری ایستگاه مترو است زیرا وجود این ایستگاه در محدوده مشکلاتی را برای مجموعه ایجاد می‌کند.

مسعود منیعاتی با تأکید بر اینکه در صورت انجام این عملیات باید اصالت اثر حفظ شود، افزود: یکی از مسائل مهم در این خصوص حفاظت اصالت اثر یا به تعبیری هویت آن است و اگر قرار باشد اقدامی صورت گیرد به‌طور حتم به مجموعه زندیه آسیب جدی وارد می‌شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی مترو و عبور از محدوده این مجموعه اظهار داشت: در صورت تحقق این امر پرونده ثبت جهانی مجموعه زندیه نیز با مشکل روبه‌رو می‌شود و مانند هتل آسمان که چندین سال است ثبت جهانی را به تأخیر انداخته این پروژه نیز مسائلی را به همراه دارد.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس تأکید کرد: به نظرم باید تا ثبت جهانی این اثر از هرگونه اقدامی خودداری کرد زیرا با راه‌اندازی مترو برای ثبت آن مشکلاتی به وجود می‌آید.

مدیرعامل قطار شهری شیراز نیز در این خصوص به خبرنگار مهر توضیح داد: عبور متروی شیراز از این محدوده با توجه به آینده‌نگری و تمهیداتی که صورت گرفته هیچ‌گونه مشکلی برای این مجموعه به وجود نمی‌آورد.

اسدالله حاج زمانی افزود: ایستگاه وکیل با مجموعه ارگ کریم‌خانی فاصله دارد و هیچ آسیبی به ارگ وارد نمی‌کند.

وی اظهار داشت: به‌عنوان نمونه در کشورهای اروپایی مترو از زیربناهای تاریخی عبور می‌کند و هیچ مشکلی برای آن به وجود نمی‌آورد.

منبع:مهر
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
ساها ساها
کیش ا ... کیش ایر
گردشگر زمان
4 مهر - 7 مهر

تور کیش 5 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
سیف گشت
5 مهر - 8 مهر

تور قشم 5 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
5 مهر - 7 مهر

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
آتا آتا
وارش وارش
دانیار سفر پارسیان
4 مهر - 7 مهر

تور قشم 12 مهر 99 ویژه تعطیلات
9 شب
معراج معراج
آتا آتا
ندا پرواز
12 مهر - 21 مهر

تور قشم 9 و 10 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
معراج معراج
آرشین پرواز
10 مهر - 13 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
4 شب
ساها ساها
زاگرس زاگرس
افق بال فرشتگان
4 مهر - 9 مهر

تور چابهار مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
فرجام پرواز کیان
11 مهر - 15 مهر

کیش 4 مهر 99
2 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
آذربال ایرانیان
4 مهر - 6 مهر

تور کیش 11 و 12 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
قصر شایان
11 مهر - 16 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما