امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به شناسایی سیصدو بیست و هشت اثر از دوره پارینه سنگی تا قاجار

شناسایی سیصدو بیست و هشت اثر از دوره پارینه سنگی تا قاجار

زمان مطالعه : 2 دقیقه

حسین صدیقیان سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی شهرستان خوسف در پایان بررسی های باستان شناسی با اعلام این خبر  گفت:بررسی ها در شهرستان خوسف خراسان جنوبی  نشان داد شواهد استقرارهای انسانی ارتباط نزدیکی با منابع آب دارد و با توجه به  مستعدتر بودن بخشهای شرقی منطقه عمده استقرارهای پیش از تاریخی و تاریخی منطقه در این بخش واقع شده است.  
 
او افزود: بر اساس شواهد دریافتیم که آنجامنطقه ای به جا مانده از دوره تاریخی اشکانی است که به طور جدی مورد توجه جوامع انسانی قرار گرفته و از آن زمان به طور کامل به سکونت گاه تبدیل شده است.
 
صدیقیان افزود:در این بررسی ها مشخص شد اوج شکوفایی استقرارهای منطقه در دوران اسلامی است و  از این منطقه به عنوان قهستان در متون تاریخی یاد شده که شواهد باستان شناسی نیز موید این موضوع است.
 
به گفته وی ، بررسی باستان شناسی خوسف منجر به شناسایی 238 اثر از دوره پارینه سنگی تا قاجار شد.
 
این باستان شناس ، ثبت تمامی انواع محوطه­های باستانی از آغاز حضور انسان در منطقه تا پایان دوره قاجار، گردآوری و تهیه نقشه باستان­شناسی منطقه را از اهداف این پژوهش اعلام کرد.
 
او گفت: برپایی توالی سفالی منطقه از آغاز دوره نوسنگی میانه تا قرون متأخر دوره اسلامی،تعین دوره­های استقرار منطقه به وسیله تلفیق داده­های اهداف وتعیین ارتباطات درون منطقه و برون منطقه­ای خوسف در دوره­های پیش از تاریخ تا اسلامی از دیگر اهداف گروه در اجرای این پروژه بود.
 
صدیقیان قرار دادن داده­های خوسف در بافت پژوهشهای باستان­شناسی شمال شرق و شرق ایران و تعیین کم و کیف وضیعت منطقه در این بافت را از اهم هدف های این بررسی باستان شناسی  اعلام کرد.
 
او با اشاره به وجود معادن باستانی و محوطه های سرباره در خوسف خاطر نشان ساخت که  در بخشهای غربی و جنوبی منطقه بررسی در حاشیه شرقی کویر بقایای 7 معدن باستانی ترانگبین، استخلک، چشمه پلنگی، قلعه­زری، اسپورگ، هنگران و کلاته ملاخداداد شناسایی شد.
 
به گفته این باستان شناس، معادن مورد اشاره در چشم­انداز کویری و کوهستانی واقع شده­ و با روشهای سطحی و زیر زمینی مورد بهره­برداری قرار گرفته­اند.
 
صدیقیان خاطر نشان ساخت که اغلب این معادن بر فراز ارتفاعات و در بخشهای سخت گذر واقع شده اند.
 
او قله های اسلامی موجود در خوسف را به 3 دسته قله های  سنگی کوهستانی بالای ارتفاعات نسبتاً بزرگ دوره تاریخی یا اسلامی با پلان نامنظم،قله های سنگی روی تپه ماهورها یا تک کوه های کم ارتفاع نسبتاً کوچک دوره تاریخی یا اسلامی با پلان منظم و قله های دشتی خشتی چینه ای متأخر اسلامی با پلان منظم تقسیم بندی کرد.
 
صدیقیان ابراز امیدواری کرد، در آینده با انجام کاوش­های منظم در برخی محوطه­ها همچون قلعه کهنه گیو، دوکوهه، محوطه تاریخی خور و خوسف، اطلاعات ارزنده­ای در زمینه گاهنگاری و بافت استقراری منطقه در دوران گذشته و برهم­کنش­های فرهنگی منطقه­ای فرامنطقه­ای به دست خواهد آمد.
 

 
درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش از مشهد اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
وارش وارش
قصر شایان
26 اردیبهشت - 30 اردیبهشت

تور کیش 25 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
25 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش از اصفهان 26و27و28 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر
زاگرس زاگرس
اسطوره بیستون
28 اردیبهشت - 31 اردیبهشت

تور کیش 29 و 30 و 31 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر تور
قصر آریا
31 اردیبهشت - 3 خرداد

تور ترکیبی قشم 24 اردیبهشت
3 شب
قطار ... قطار کویر
آتا آتا
ندا پرواز
24 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش 24 اردیبهشت
5 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
الیما گشت
24 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور مشهد 25 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
ندا پرواز
25 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش از رشت 27 و 28 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
اسطوره بیستون
28 اردیبهشت - 31 اردیبهشت

تور کیش 25 و 26 و 27 اردیبهشت
4 شب
تابان تابان
تابان تابان
فرجام پرواز کیان
25 اردیبهشت - 30 اردیبهشت

تور قشم 24 اردیبهشت
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
24 اردیبهشت - 28 اردیبهشت