آتشفشان های گلی

📅 بروزرسانی : ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ بازدید : 384
در کشور آذربایجان حدود 400 آتشفشان گلی وجود دارد که تقریبا نیمی از آتشفشان های گلی جهان را تشکیل داده اند. معمولا هر 20 سال یک بار، یکی از این کوه های آتشفشان فوران کرده و در صورتی که در زمان فوران آتشفشان های گلی در نزدیکی آن ها قرار داشته باشید، احتمال آسیب دیدنتان بسیار زیاد است.
 در جمهوری آذربایجان از سال 1810 میلادی تا به امروز حدود 50 آتشفشان گلی به تعداد 200 بار فوران کرده است. به طور مثال گلفشان لکباتان تا به حال 9 بار فوران داشته است. از مشخصات فوران یک گلفشان انفجاری با صدای مهیب در ابتدای فوران است، بلافاصله پس از فوران شعله های گلی و گاز های متان، نیتروژن به همراه دی اکسید کربن و بسیاری از مواد مذاب، آب و قطعات سنگی از دهانه آتشفشان زبانه کشیده و بیرون می آید.
با وجود این که بیشتر آتشفشان های گلی در جهان کوچک هستند، کشور آذربایجان بزرگ ترین آتشفشان گلی را با شعاعی حدود 10 کیلو متر و عمق 100 متری در خود جای داده است. در سال 2001 و در فصل بهار، فوران یکی از گلفشان ها در آذربایجان، باعث به وجود آمدن جزیره ای در منطق آبی این کشور شد. همچنین فوران دیگری از آتشفشان های گلی در همان سال و در ماه اکتبر، در منطقه آبتکان آذربایجان به وقوع پیوست که خوشبختانه خساراتی در پی نداشت. گردشگران تور آذربایجان جالب است بدانید که گل خارج شده از کوه های آتشفشان گلی به هنگام فوران تا فاصله 15 کیلو متری نیز را در بر می گیرد.
آتشفشان ‌های گلی قبوستان، آبشرون پنینسولا، سمور_داوچی، جنوب شرق شیروان، آبشرون و مجمع ‌الجزایر باکو شناخته‌ شده ترین گلفشان های این منطقه هستند. از بزرگترین آتشفشان ‌های گلی این کشور می توان به گالمازو، توراگی و کنیزا داغ بزرگ نام دارند. نکته ای که شاید برای گردشگران تور آذربایجان جالب باشد، این است که موادی که از این گونه آتشفشان ها خارج می شود، جز دسته مواد دارویی به حساب می آید.
در آخر لازم به ذکر است که با حفاری ها و تحقیقات انجام شده توسط متخصصان زمین شناسی و جغرافیا، اطلاعات مفیدی درباره این پدیده زمین شناسی به دست آمده است. بیشتر آتشفشان های گلی، مانند دیگر آتشفشان ها مخروط شکل بوده و ارتفاع آن ها از 20 تا 400 متر متغیر می باشد. البته این ارتفاع از سطح زمین بوده و اگر بخواهیم ارتفاع این کوه ها را از سطح زمین بیان کنیم، باید بگوییم در ارتفاع 100 تا 4500 متری از سطح دریا واقع شده اند. همان طور که در این مقاله ذکر شد، فوران هایی از گلفشان ها باعث ایجاد جزایری شده که به ذکر تعدادی از آنان می پردازیم: زنبیل، قره زیره، قره سو، سنگی مغان، چیگمیل و گیل.
از دیگر موارد جالب برای گردشگران تور آذربایجان این است که مردم بومی جمهوری آذربایجان، گلفشان ها را با نام آتارما، بزداغ، یانارداغ، قینرجه و پیلپیلا می خوانند.
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره آتشفشان های گلی

سبزیان آبان 1397
12 نفر پسندیدند
ممنون میشم راه دسترسی به آتشفشان های گلی هم بگید

lahzeakhar.com/news/22236-%D8%A2%D8%AA%D8%B4%D9%81%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D9%84%DB%8C

امتیاز 5 از 5 | از بین 102 کاربران به آتشفشان های گلی