آلوده ترین جنگل دنیا

📅 انتشار : 1396/12/20 📅 بروزرسانی : 1396/12/20 بازدید : 2847
از این رو در این مقاله قصد داریم تغییراتی که جنگل سرخ، معروف به آلوده ترین جنگل دنیا در طول ادوار گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده را مورد بررسی قرار دهیم. آلوده ترین جنگل دنیا، صفتی است که این جنگل پس از فاجعه چرنوبیل به آن شهرت یافت، در ادامه و با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می دهیم در میابید که صفتی برازنده برای جنگل سرخ به شمار می رود.
جنگلی که در نزدیکی شهر چرنوبیل، استان کیف قرار گرفته، در واقع در جوار نیروگاه هسته ‌ای چرنوبیل می باشد. این جنگل در ابتدا جنگلی زیبا و سرسبز بود که گونه های گیاهی و جانوری بسیاری را در خود جای داده بود، اما با وقوع حادثه چرنوبیل در تاریخ 26 آوریل سال 1986 میلادی حدود چهار کیلو متر مربع از درختانی که در مسیر مستقیم باد های رآکتور قرار داشتند، به رنگ قرمز مایل به زرد زنجبیلی در آمده و حتی قسمت وسیعی از جنگل از بین رفت. این جنگل همزمان با رخداد این حادثه، به جنگل سرخ شهرت یافت.
اما داستان به همین جا ختم نشد، با از بین رفتن درختان و پوشش گیاهی جنگل و همچنین برخی حیوانات مسئولین برای نجات جنگل، درخت های خشک شده را با بولدوزر از ریشه کنده و در همان منطقه خاک کردند. در همین زمان بود که جنگل به جنگل چوب های کرم خورده معروف شد. جنگلبانان جنگل چوب های کرم خورده با دیدن جنگ خالی از درخت، تصمیم گرفتند که جنگل را با کاشت نهال های صنوبر احیا کنند، تلاش جنگلبانان تا حدودی نتیجه داد و نهال های صنوبر رشد کردند، ولی با این وجود امروزه هنوز این جنگل آلوده ترین جنگل دنیا به مواد رادیواکتیو می باشد.
طبق گفته کارشناسان این زمینه، هنوز حدود 90 درصد خاک این جنگل به مواد رادیواکتیوی آلوده می باشد، با این وجود تنوع زیستی خود را حفظ کرده است. در سال 1986 به دلیل از بین رفتن برخی گونه های حیوانی در فاجعه چرنوبیل، حیوانات بسیاری را به این جنگل آوردند تا در این جنگل زندگی کرده و حیات دوباره ای به این جنگل اهدا کنند. این عمل نیز حدودا موفقیت آمیز بود ولی جنگل هنور تحت تاثیر مواد رادیواکتیوی بود و همین موضوع باعث شد برخی گونه های حیوانی به خاطر تغییر ژنتیکی شکل و شمایل عجیب و غریب به خود گرفته و جهش ژنتیکی داشته باشند. خوشبختانه این تغییرات ژنتیکی در حیوانات آلوده، به نسل های بعد به ارث نرسید، زیرا حیوانات آلوده به مواد رادیواکتیوی پس از مدت کوتاهی جان خود را از دست می دادند.
در انتها قابل توجه گردشگران تور اکراین، شهر چرنوبیل پس از فاجعه چرنوبیل خالی از سکنه شد و حتی امروزه نیز تعداد کمی از مردم در این شهر زندگی می کنند، از این روز دولت این کشور قصد دارد چرنوبیل را  به قطب گردشگری تور اکراین تبدیل کند. پس زمانی که با تور اکراین به این منطقه سفر می کنید، بازدید از آلوده ترین جنگل دنیا را از دست ندهید.
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 101 کاربران به آلوده ترین جنگل دنیا