سفره هفت سین

هفت سین، نامی آشنا در گوش تمامی ایرانیان می باشد، این نام تداعی کننده عید نوروز و روز های شیرین جشن و خوشحالی می باشد، ایرانیان از گذشته تا به امروز در ایام نوروز سفر هفت سین به پا می کنند و این سنت شیرین را به جا می آورند، این مقاله به معرفی هفت سین اختصاص دارد، اگر از علاقمندان به کسب اطلاعات در این زمینه هستید در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با هفت سین کسب نمایید.

 

سفره هفت سین


تاریخچه هفت سین
همانطور که پیش تر اشاره کردیم هفت سین یکی از سنت های ما ایرانیان می باشد، شاید با خود تصور کنید که برپا کردن سفره هفت سین یک سنت باستانی و دیرینه است اما باید بدانید که بر اساس شواهد موجود و تحقیقات انجام شده، می توان گفت که هفت سین یک رسم نو می باشد.
ریشه هفت سین
مطالعات و بررسی مورخان نشان می دهد که سفره های هفت شین، هفت چین و هفت میم قدمت بیشتری دارند و احتمال می رود که این سفره ها در طول زمان به هفت سین تبدیل شده اند، همانطور که توضیح دادیم هفت شین قدیمی تر از هفت سین می باشد، اقلام سفره هفت شین شامل شیرینی، شمع، شهد، شراب، شمشاد، شقایق یا شاخه نبات می باشد، با ورود اسلام به ایران، شراب به عنوان ماده حرام شناسایی شد و مردم این قلم را خذف کرده و سرکه را جایگزین کردند، سفره هفت سین دقیقاٌ از همین زمان شکل گرفت و رفته رفته مردم تمامی اقلامی که با شین شروع می شد را حذف و اقلامی نظیر سیر، سماغ، سنجد، سکه و غیره را جایگزین کردند.
 

هفت سین

 

چرا هفت سین؟
شاید برایتان سوال شده باشد که چرا هفت سین؟ چرا از اعداد دیگر استفاده نشده است؟ در این رابطه دو نظریه مختلف وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.
- تقدس عدد هفت 
عدد هفت به عنوان عددی مقدس در میان ایرانیان باستان جایگاه ویژه ای داشته است، جالب است بدانید که تقدس عدد هفت در واقع از آیین میترا یا همان آیین مهر گرفته شده است و به معنی جاودانگی و بی مرگی می باشد.
- هفت دانه گیاه 
باید بدانید که در گذشته برای تهیه سبزه عید از هفت دانه گیاه استفاده می شد از این رو برخی از افراد معتقد اند عدد هفت در هفت سین نشان دهنده تعداد دانه گیاه های استفاده شده برای سبزه عید می باشد.
بد نیست بدانید که این گیاه ها عبارتند از جو، ماش، عدس، ارزن، نخود، لوبیا و گندم
- نماد هایی از اهورا مزدا و وزیر هایش بر سر سفره هفت سین
ایرانیان باستان معتقند که اهورا مزدا شش وزیر به نام های وهومن، اردیبهشت، شهریور، سپندارمزد، خرداد، امرداد داشته است و در واقع هفت سین نمادی از اهورا مزدا و وزیرانش می باشد.
 

سفره هفت سین ایرانی

 

سین های هفت سین
امروزه سین های هفت سین، دستخوش تغییر هایی شده است و مردم ایران در نوروز سفره هایی را برپا می کنند که اقلام زیر در آن به چشم می خورد:
سیر | نماد اهورا مزدا
سماق | نماد باران و الهه بهمن 
سرکه | نماد بی مرگی و الهه امرداد
سبزه | نماد رویش و فرشته اردیبهشت 
سیب | نماد پاکی و زن بارور 
سنجد | نماد عشق و فرشته خرداد 
سمنو | نماد خواربار و فرشته شهریور 
البته در نظر داشته باشید که این اقلام در نقاط مختلف ایران و جهان ممکن است متفاوت باشد.

 

وسایل سفره هقت سین


مشخصات سین های سفره هفت سین 
همانطور که پیش تر اشاره کردیم اقلام موجود بر روی سفر های هفت سین مردم ایران و جهان ممکن است که متفاوت باشد اما باید بدانید که عناصر سفره هفت سین در تمام دنیا دارای ویژگی ها و مشخصات مشترکی هستند که در ادامه به بررسی آن ها پرداختیم.
- نام عنصر باید تک بخشی باشد، یعنی نام های ترکیبی ندارند.
- باید قابل خوردن باشند
- نام تمامی عناصر موجود بر روی سفره هفت سین باید پارسی باشد، عناصر با نام های عربی، انگلیسی و غیره جایی بر روی سفره هفت سین ندارند.
- سین های هفت سین باید ریشه گیاهی داشته باشند.
- واضح ترین ویژگی عناصر هفت سین، شروع نام آن ها با حرف سین می باشد.
با توجه به ویژگی های بالا در می یابیم که برخی از اقلام نظیر سکه، سمبل و غیره جایی در سفره هفت سین ندارند.
سایر وسایل در سفره هفت سین
بی شک تا کنون بار ها بر سر سفره هفت سین نشسته اید، ما ایرانی ها علاوه بر عناصر اصلی سفره هفت سین، اقلام دیگری نظیر آیینه، قرآن، کتاب حافظ، تخم مرغ، نان، آب، شمعدان، شیرینی، آجیل، میوه و غیره را نیز بر روی سفره هفت سین قرار می دهیم که هر یک از آن ها به منظور خاصی در سفره قرار می گیرند به طور مثال آیینه نمادی از جهان، شمع ها نماد روشنایی، آب نمادی از سفره رحمت الهی می باشند.
ماهی قرمز، سنتی غلط در رابطه با سفره هفت سین 
بیش از 5 هزار ماهی قرمز در سال قربانی رسم غلط ما ایرانیان می شوند، قرار دادن ماهی قرمز بر سر سفره هفت سین اساساٌ هیچ ریشه سنتی ای ندارد، بهتر است به جای ماهی قرمز انار یا یک سیب را در داخل آب قرار دهیم تا علاوه بر حفظ جان ماهی ها از سنت های دیرینه و تاریخی خود پیروی کنیم.
هفت سین در سایر نقاط دنیا
جشن نوروز و برپایی سفره هفت سین، جشن اصیل ما ایرانی ها به شمار می آید اما خانواده های بسیاری در کشور های مختلف دنیا وجود دارند که شیفته سنت های ایرانی هستند و همه ساله جشن نوروز را برگزار و سفره هفت سین را بر پا می کنند، البته در نظر داشته باشید همانطور که پیش تر اشاره کردیم هفت سین در کشور های مختلف کمی متفاوت می باشد به طور مثال در کشور افغانستان به جای سفره هفت سین، سفره هفت میوه برپا می شود.
امیدواریم این مقاله از سایت لحظه آخر اطلاعاتی کلی در رابطه با هفت سین، این سنت دیرینه ایرانی کسب کرده باشید.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره سفره هفت سین

سارا میر 18 آبان 98
4
چقد جالب که گذاشتن ماهی قرمز جز سنت هامون نیست، من هر کار کردم خونواده راضی نشدن که از خرید ماهی قرمز صرف نظر کنند، دلیلشونم این بود که ما پا روی سنت ها نمیزاریم  و در ضمن طبق تحقیقات من، اتفاقا هفت سین خیلی هم سنت قدیمی هست و اسنادی وجود داره که این سنت به دوره هخامنشیان بر میگرده، بنابراین خیلی قدیمیه نمیدونم چرا گفتین قدیمی نیست، حتی خودتونم گفتین که هفت ممکنه از وزرای اهورا مزدا گرفته شده باشه!
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 29 شهریور 99
5 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
29 شهریور - 3 مهر

تور قشم 25 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
معراج گشت
25 مهر - 28 مهر

تور کیش ویژه هتل های پنج ستاره 30 شهریور 99
2 شب
معراج معراج
معراج معراج
معراج گشت
30 شهریور - 1 مهر

تور قشم 14 مهر 99
7 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
14 مهر - 21 مهر

تور کیش 31 شهریور 99 (اقساطی)
2 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
پیام توسعه صبا
31 شهریور - 2 مهر

تور قشم 11 مهر 99
5 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
11 مهر - 16 مهر

تور لحظه آخری زمینی مشهد 31 شهریور 99 (اقساطی)
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
ندا پرواز
31 شهریور - 2 مهر

تور کیش 29 شهریور 99
5 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
29 شهریور - 3 مهر

تور کیش 29 شهریور و 3 و 4 مهر 99
4 شب
معراج معراج
ایران ... ایران ایر تور
کاخ سپید ملل
29 شهریور - 8 مهر

تور قشم 30 و 31 شهریور 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
معراج معراج
قصر آریا
31 شهریور - 3 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما