مسجد ییولی مناره آنتالیا

📅 انتشار : 1399/07/02 📅 بروزرسانی : 1402/06/19 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 3404
معرفی
ویژگی ها
آدرس

قدمت زیاد آنتالیا باعث شده که اماکن باستانی و تاریخی زیادی نیز در آن وجود داشته باشد. دیدن هر یک از این بناها خالی از لطف نیست و می تواند شما را با گذشته ای که آنتالیا از سرگذرانده آشنا کند. اصولا یکی از مزایای اماکن تاریخی، نشان دادن توانایی مردم آن زمان برای ساخت بناهایی زیبا و ماندگار است. انسان در زمان های گذشته امکانات زیادی برای ساخت و ساز در اختیارش قرار نداشته، اما با این وجود توانسته اماکنی را از خود به یادگار بگذارد که امروزه برخی با دیدن آن ها انگشت به دهان می مانند. یکی از این بناهای خیره کننده و جذاب مسجد ییولی مناره آنتالیا است که قصد داریم در ادامه اطلاعات بیشتری در خصوص آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، از این رو پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

مسجد ییولی مناره آنتالیا

معرفی مسجد ییولی مناره در آنتالیا

مسجد ییولی مناره آنتالیا، یکی از مساجد قدیمی این شهر است که در سال های 1219 تا 1236 ساخته شده است. این مسجد در میدان کال ایچی آنتالیا قرار دارد و با مناره کنگره دارش، توانسته گردشگران زیادی را به سوی خود فرا بخواند تا از آن بازدید کنند. مسجد ییولی مناره در آنتالیا دارای شش گنبد است و به نام های مسجد علاء الدین یا مسجد کنگره دار آنتالیا نیز خوانده می شود. این مسجد را بر روی ویرانه هایی که از یک کلیسا باقی مانده بود، ساخته اند اما در سال 1373 آن را مجددا بازسازی نمودند، به همین دلیل، برخی افراد تصور می کنند که زمان ساخت مسجد به این سال باز می گردد. در صورتی که قدمت این مسجد بسیار بیشتر است.
علت انتخاب نام ییولی برای این مسجد، به شیار دار بودن مناره باز می گردد. اگر از بیرون به این مناره نگاه کنید، چندین شیار بر روی آن مشاهده می کنید. به همین دلیل است که این مسجد را مسجد ییولی مناره می خوانند. این مسجد هنوز هم به عنوان محلی برای عبادت مردم مورد استفاده قرار می گیرد. البته کاربری مناره این مسجد در سال 1974 تغییر پیدا کرد و به مکانی آموزشی و فرهنگی تبدیل گشت. در زمانی که مردم در حال عبادت در این مسجد هستند، نمی توان به آن ورود کرد و از آن دیدن نمود اما در سایر اوقات مشکلی برای بازدید وجود ندارد. ضمنا بانوان باید با حجاب به این مکان وارد شوند و این قانونی است که باید برای احترام به این مسجد رعایت شود.

ویژگی های مسجد ییولی مناره آنتالیا

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که این مسجد دارد، وجود مناره ای رنگارنگ در قسمت شرقی مسجد است. در نمای بیرونی این مناره از کاشی ها و سرامیک های رنگی استفاده شده و به همین دلیل ظاهر زیبا و جذابی به آن بخشیده است. مناره مسجد ییولی مناره در آنتالیا، ارتفاعی 38 متری دارد و برای آنکه شما بتوانید به بلندای این مناره بروید، باید حدود 90 پله را طی کنید. زمانی که به بالای مناره می رسید، منظره بسیار زیبایی از دریای مدیترانه مشاهده خواهید کرد. 
علاوه بر ظاهر این مناره که می تواند باعث افزایش جذابیت آن شود، بالا رفتن از پله ها و چشم انداز زیبای این مناره نیز می تواند از دیگر عواملی باشد که گردشگران زیادی تمایل داشته باشد از این مناره و مسجد کنار آن دیدن کنند. سازه ای که این مناره بر روی آن قرار گرفته است، به صورت مربع است و در ساخت آن از آجرهای قرمز رنگ و آبی استفاده شده است. بر روی این سازه چهار ضلعی نیز یک سازه هشت ضلعی ساخته شده است و شیارهای مناره بر روی این سازه هشت ضلعی قرار گرفته اند. در ساخت این مناره سنگ های بسیار محکم به کار گرفته شده تا این بنا بتواند به خوبی در برابر شرایط نامساعد جوی از خود مقاومت نشان داده و سالیان دراز زیبایی خود را حفظ کند. 

ویژگی های مسجد ییولی مناره آنتالیا

جاهای دیدنی آنتالیا -در سفر به آنتالیا جاذبه های گردشگری آن را از دست ندهید!

مناره یولی، مناره ۳۸ متری در شهر آنتالیا

در بین سالهای ۱۲۱۹ تا ۱۲۳۶ میلادی در مرکز شهر آنتالیا واقع در میدان کال ایچی به دستور پادشاه علاء الدین کیقباد، نمادی برگرفته از سبک معماری بی نظیر دوره سلجوقی ساخته شد که در قسمت بالای آن یک مناره کنگره دار وجود داشت که مناره یولی نام گرفت. دلیل نام گذاری این مناره بزرگ و شگفت انگیز نیز به دلیل همین شیارهای فراوان و زیبایی است که روی آن حک شده است. 
این مناره منحصر به فرد که از ۷ ساختمان تشکیل شده است، جزیی از یک مجموعه بزرگ به نام خرس بوده و اکنون به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های آنتالیا شناخته می شود. نکته جالب توجه در مورد این مناره این است که گردشگران تور لحظه آخری آنتالیا و مسافران با رفتن به بالای آن می توانند نمای بی نظیری از دریای فیروزه ای مدیترانه را تماشا کنند. 
مناره یولی که در واقع بر بالای مسجد علاءالدین قرار دارد، متعلق به قرن ۱۴ میلادی بوده و دارای ۶ گنبد و دو در ورودی می باشد که بنای اصلی آن در طی جنگ های متعدد در آنتالیا تخریب و به یک ویرانه تبدیل شده است و سپس در سال های ۱۹۵۳ و ۱۹۶۱ میلادی توسط اداره میراث فرهنگی و امور موزه ها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. بعد از آن مردم محلی و مسافران از این مسجد تاریخی به عنوان یک عبادتگاه استفاده می کردند که در سال ۱۹۷۴ میلادی این مناره تغییر ماهیت داده و به یک مرکز آموزشی فرهنگی تبدیل شد. 

معماری مناره یولی آنتالیا

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، مسجد علاءالدین مسجدی بی نظیر و بسیار زیبایی است که مناره یولی مناره اصلی این مسجد می باشد. 
همچنین  مسجد یولی مناره یکی از قدیمی ترین مساجد چندین گنبدی است که  دارای ۶ گنبد و 1 مناره بوده و یکی از جذابیت های آن به خاطر شیارهای بسیار زیبایی است که در ارتفاع ۳۸ متری مناره قرار دارد. 
بنای این مناره بر پایه یک مربع سنگ فرش شده قرار گرفته که انتهای آن به یک استوانه هشت ضلعی و کنگره دار ختم می شود. البته مسیر این مناره از پایه تا انتها از ۹۰ پله تشکیل شده است که با پیمودن آن ها می توانید به بالای این برج رفته و از آن جا به تماشای دریای مدیترانه و منطقه قدیمی شهر آنتالیا که از خانه ها و کوچه های قدیمی تشکیل شده، بپردازید و لذت ببرید. همچنین بنای مناره تشکیل شده از آجر و سنگ های سخت بوده و شیارهای آن با خطوطی فیروزه ای به زیباترین صورت تزئین شده اند که چشم هر بیننده ای را به سوی خود جذب می کنند. 
دیواره های داخلی مسجد نیز با سنگ های مرمر و دیگر سنگ های قیمتی مزین شده است که یادآور سبک معماری روم و بیزانس بوده که تصویر به یاد ماندنی را در ذهن بیننده خلق می کنند. 

عکس مناره مسجد یولی

قدیمی ترین مساجد دنیا | این مساجد در سراسر جهان قدمت چندین هزارساله دارند!

بخش های مختلف مناره یولی

در گذشته از مناره یولی به عنوان کلیسا استفاده می شده است که پس از تخریب و بازسازی به ۷ ساختمان با کاربری های متفاوت تبدیل شد که عبارتند از:
مسجدعلاء الدین: این مسجد که به عنوان مسجد منار یولی نیز شناخته می شود یکی از برجسته ترین و معروف ترین مساجد آنتالیا است که از یک طرح مستطیلی با ۶ گنبد ساخته شده و در گذشته از آن به عنوان موزه باستان شناسی استفاده می کردند. هم اکنون این مسجد به عنوان محل عبادت مردم بومی آنتالیا مورد استفاده قرار می گیرد و در زمان عبادت افراد بومی، گردشگران و بازدیدکنندگان نمی توانند از این بنا دیدن کنند. همچنین برای ورود به مسجد باید لباس مناسبی را از کنار در ورودی انتخاب کرده و با آن ها وارد شوید، زیرا خانم ها بدون چادر و روسری نمی توانند وارد این مسجد شوند.
مناره یولی: مناره اصلی مسجد علاءالدین که در قسمت شرقی مسجد واقع شده است ،به صورت یک برج با طراحی و ساخت مجزا از مسجد بوده که به شکل مربعی بر بالای مسجد قرار گرفته است. نمای بیرونی این برج با کاشی ها و سرامیک هایی رنگی تزئین شده که جلوه خاص و بی نظیری را به ساختمان ها داده است. 
مدرسه غیاث الدین کیخسرو: یکی از ساختمان های این مجموعه، مدرسه غیاث الدین کیخسرو می باشد که با معماری و طراحی منحصر به فرد خود توجه بسیاری از گردشگران را به سوی خود جلب کرده است، به گونه ای که آن را زیباترین بنای این مجموعه می دانند. این مدرسه از ۴ ایوان سرپوشیده تشکیل شده است که آن ها از سه طرف بسته شده و فقط از یک طرف به حیاط مدرسه راه دارند. همچنین این مدرسه نیز همانند مسجد از یک ساختمان مستطیل شکل ساخته شده است و در ورودی آن همانند تمام ساختمان های دوره سلجوقی یک دروازه سنگی کنده کاری قرار دارد. 
منزل درویش سلجوقی: بنای دیگر این مجموعه مولویهان یا همان اقامتگاه درویشان سلجوقی است که بنایی گنبدی شکل بوده و تعداد زیادی اتاق و سالن در اطراف آن قرار گرفته اند‌.
 حمام سلجوقی: در کنار ساختمان منزل درویشان، یک بنایی کوچک واقع شده است که حمام سلجوقی بوده و افرادی که در این منازل سکونت داشتند از آن استفاده می کردند.
مدرسه آتابی: از دیگر بناهای مناره یولی مدرسه آتابی است که در سال ۱۲۳۹ میلادی بنا شده است. 
مقبره نگار خاتون و مهمت بی: قسمتی دیگر در این مجموعه مقبره نگار خاتون و مهمت بی است که از دو بنای ۸ ضلعی و ۶ ضلعی تشکیل شده و گردشگران به محض ورود به این قسمت می توانند از هر دو ساختمان دیدن کنند. باید توجه داشت که بنای گنبدی ۸ ضلعی اول متعلق به مهمت بی و مقبره دوم که ۶ ضلعی است متلق به نگار خاتون می باشد. 

آدرس مسجد ییولی مناره آنتالیا

برج ساعت آنتالیا - یکی از برجسته‌ترین آثار تاریخی آنتالیا

ساختمان های اطراف مسجد ییولی مناره 

علاوه بر مناره و مسجد ییولی، در اطراف این بنا ساختمان های دیگری نیز وجود دارد که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. پس اگر به دیدن این مسجد رفتید، حتما از ساختمان هایی که در اطرف آن وجود دارد نیز دیدن کنید.
مدرسه غیاث الدین کیخسرو: مدرسه غیاث الدین کیخسرو، معماری کم نظیری داشته و به همین دلیل اغلب گردشگران در بازدید از مسجد ییولی مناره در آنتالیا سعی می کنند به این مدرسه نیز رفته و از آن نیز بازدید کنند. این مدرسه چهار ایوان دارد. ایوان های این مدرسه از سه طرف بسته است و تنها از یک طرف به حیاط مدرسه راه دارند. این مدرسه به صورت مستطیلی شکل ساخته شده است و یک دروازه کنده کاری شده دارد که از سنگ برای ساخت آن استفاده شده است.
منزل درویش سلجوقی: منزل درویش سلجوقی نیز بنایی است که به صورت گنبدی ساخته شده و تعداد زیادی اتاق در اطراف آن مشاهده می شوند.
حمام سلجوقی: این حمام نیز بنای کوچکی دارد و در کنار منزل درویش سلجوقی قرار گرفته است.
مقبره نگار خاتون و مهمت بی: مقبره نگار خاتون و مهمت بی از دو بنا تشکیل شده است. یک بنا که به صورت هشت ضلعی و متعلق به مهمت بی است. بنای دوم نیز شش ضعلی است و مقبره نگار خاتون در آن قرار دارد. 

راهنمای سفر به آنتالیا - برای آشنایی با آنتالیا، هزینه سفر و اقامت، جاهای دیدنی آنتالیا و... کلیک کنید.

آدرس مسجد ییولی مناره آنتالیا

بر اساس آن چه در بالا گفته شد، مناره یولی در ساحل آنتالیا قرار دارد و اگر به آنجا بروید می توانید از دیگر جاذبه های گردشگری که در اطراف آن قرار دارد نیز دیدن کنید. برای مثال شهر باستانی پرگه و آبشار های دودن از جاذبه های بسیار دیدنی آنتالیا می باشند. در نزدیکی مسجد یولی نیز پارک توپخانه و میدان جمهوری قرار دارد که برای رفتن به این اماکن می توانید از انواع وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس استفاده کنید. 
همچنین به شما پیشنهاد می کنیم که پس از بازدید از مناره یولی گشتی در خیابان های زیبای اطراف آن بزنید و حتما به رستوران ها و یا کافی شاپ های اطراف بروید تا بتوانید انواع نوشیدنی ها و غذاهای متنوع و معروف ترکی را سفارش دهید و از خوردن آن ها لذت ببرید

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 101 کاربران به مسجد ییولی مناره آنتالیا