شهر میرا لیکیا

📅 انتشار : 1397/08/02 📅 بروزرسانی : 1401/12/02 ⏱ مطالعه : 4 دقیقه بازدید : 1153
شهر میرا لیکیا
آدرس شهر میرا لیکیا
شهر میرا لیکیا آنتالیا
آنتالیا از آن دسته مقاصد گردشگری در نزد ایرانیان است، که هر شخصی رویای سفر به آن را در سر می پروراند. این شهر توانسته تا نظر همه نوع قشر گردشگری را به خود جلب کرده و به راحتی خود را در دل پیر و جوان جا نماید. چرا که در عین داشتن محبوب ترین تفریحات دنیا، می تواند حس کنجاوی گردشگرانی را که به دنبال ماجراجویی و کشف اسرار باستانی هستند را قلقلک دهد. پس اگر شما هم جزو آن دسته از گردشگران هستید که به دنبال ماجراجویی و کشف اسرار تاریخی باستانی می گردند، این مطلب را از دست ندهید. چرا که می خواهیم یکی از محبوب ترین آثار باستانی این شهر به نام شهر میرا لیکیا را به شما معرفی سازیم.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید شهر میرا لیکیا به جا مانده از تمدن یونان باستان بوده و کاملا به سبک معماری یونانی ساخته شده است. مورخین بر این باوراند که قدمت این شهر به بیش از پنج  قرن قبل از میلاد مسیح باز می گردد. امروزه می توان در کمال حیرت به تماشای مقابر سنگی که در محوطه های اطراف شهر میرا لیکیا به جا مانده نشست و از تماشای حکاکی و کنده کاری خاص و منحصر به فرد آن، غرق در لذت شد. این گورستان ها که بی شک اسرار و رازهای پنهان بسیاری از شهر میرا لیکیا را در دل خود جا داده اند مطعلق به قرن چهارم پیش از میلاد می شوند.

اما شاید بتوان جالب ترین نکته در رابطه با شهر میرا لیکیا  را در باور قلبی مردمانی دانست، که روزگاری در میان شکوه بی همتایش، پایه های زندگی خود را بنا می ساختند. چرا که آنها به شدت بر این موضوع باور داشتند که الهه ارتمیس التریا باستان، از این شهر محافظت کرده و همواره در تمامی برهه های زمانی حامی بزرگ این شهر است.

شهر میرا لیکیا درست در نزدیکی شهر دمره قرار گرفته و دارای فاصله تغریبی 25 کیلومتری با قسمت غربی منطقه فی نیکه می باشد. از این رو بسیاری از مردم، امروزه این شهر را با نام های کاله و یا دیمره خطاب می کنند. 

اما از تمامی این موارد که بگذریم، نمی توان جلال و شکوه آمفی تئاتر شهر میرا لیکیا را نادیده گرفت. چرا که دارای ظرفیت 1300 نفری بوده و به یاد اسقف شهر آمیرا، نام او را یدک می کشد. این تئاتر که به نام سنت نیکولاس خطاب می گردد، همه ساله در انتهای فصل تابستان میزبان گردشگران آنتالیا افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل قیمت تور آنتالیا هتل 5 ستاره یا 4 ستاره افزایش پیدا می‌کند؛ همچنین اغلب مسافرینی که به شهر میرا لیکیا آنتالیا سفر می‌کنند گرد هم آمده‌اند تا مجلس بزرگداشت با شکوه و پر عظمتی را برای زنده نگداشتن یاد وی برگزار کنند. 

متاسفانه شهر میرا لیکیا که زمانی دارای جلال و شکوه بسیاری بود، در قرن هفتم میلادی شهرت و اعتبار خود را از دست داد و به مرور زمان به روستایی خالی از سکنه تبدیل گشت. شهری که زمانی از نظر مذهبی و تجاری، بهترین شهر آنتالیا شناخته می شد، به دلیل وقوع زلزه و به راه افتادن سیلاب،  به سوی نابودی سوق داده شد و در نهایت به وسیله حمله اعراب در هم شکست. در انتها شهر میرا لیکیا که روزگاری دارای منحصر به فرد ترین آب انبار های کانال کشیده شده بود، به خرابه ای تبدیل گشت که امروزه تنها گردشگران کنجکاو تور آنتالیا به گوشه و کنار آن سرک کشیده تا سر از اسرار ناگفته آن در آورند.
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.5 از 5 | از 100 کاربران به شهر میرا لیکیا