امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به سفر به پوکت

سفر به پوکت

پوکت یکی از جزیره های مهم تایلند بوده که در قسمت جنوب غربی کشور قرار گرفته است. این جزیره ی زیبا که به عنوان بزرگ ترین جزیره تور تایلند شناخته می شود، در دل اقیانوس هند آرام گرفته و دارای فاصله ی تقریبی هشت صد و شصت و هفت کیلومتری تا شهر بانکوک می باشد.
این جزیره که به مروارید دریای آنرامان معروف است دارای یکی از زیبا ترین سواحل در دنیا بوده، که به سبب دارا بودن  آب های تمیز و شفاف خود، به یکی از بهترین مکان ها برای غواصی در دنیا تبدیل شده است. به همین منظور در قسمت غربی جزیره و در جزایر کوچکی که در گوشه کنار تور پوکت قرار دارند، مراکز غواصی بسیاری احداث شده است. چرا که این مناطق مملو از جانوران دریایی خاص و خیره کننده ای است که در لابه لای مرجان های زیبا زندگی می کنند و از حیث زیبائی و خاص بودن خود، دارای شهرت جهانی بوده و گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا به سوی می کشانند و آن ها را برای سفر به پوکت ترغیب می نماید. اما جدای از غواصی، دیگر ورزش های آبی همچون موج سواری و قایق رانی و غیره در میان گردشگران از محبوبیت خاص خود برخوردار اند.
همچنین نیم بیشتری از این جزیره زیبا، پوشیده شده از جنگل های سرسبز و رشته کوه های مرتفع می باشد. به گونه ای که این رشته کوه ها از شمالی ترین نقطه ی جزیره شروع شده و تا جنوبی ترین قسمت آن امتداد پیدا می کنند و چیزی در حدود هفتاد درصد از جزیره را پوشش می دهند.
نام جزیره ی پوکت برگرفته از یک لغت مالزیائی بوده که در واژه به معنای کوه و یا تپه می باشد. این نام گزاری از آن سو شکل گرفته است، که اگر از فواصل دور به جزیره ی پوکت بنگریم آن را همچون یک تپه ی بزرگ و یا یک کوه هموار خواهیم دید.
این جزیره ی زیبا دارای بیش از ده ها ساحل تفریحی بوده که از جمله بهترین آن ها می توان به ساحل های کاتا، کاملا، کارون و پاتونگ اشاره نمود. در میان سواحل نام برده می توان به ساحل های کارون و پاتونگ اشاره نمود که در میان مسافران و گردشگران از شهرت بیشتری برخوردار بوده و با محبوبیتی که در نزد گردشگران دارند، آنها را به سمت سفر به پوکت ترغیب می کنند. در این میان پاتونگ دارای ساحل بسیار بزرگ و وسیعی بوده که اکثر مراکز خرید جزیره پوکت در آن ساخته شده اند. اما از آن طرف ساحل کارون به دور از هرگونه هیاهو قرار گرفته و دارای طبیعتی بکر و زیبا بوده که در جی جای آن می توانید آرامش را احساس کنید.
در سال های گذشته، جزیره ی پوکت به همراه ساموئی توانسته اند به طور پیاپی در رده بندی ده جزیره محبوب قاره آسیا قرار بگیرند و گردشگران بسیاری را از تمام نقاط دنیا برای سفر به پوکت جذب نمایند. شایان ذکر است که قسمت مرکزی پوکت به صورت مسکونی بوده و مردم بومی در آن زندگی می کنند و بر طبق آمار گیری های انجام شده، می توان گفت که بیش از سی درصد ساکنین پوکت مسلمان اند. 
قسمت مرکزی جزیره که مسکونی می باشد خالی از هر نوع هتلی بوده و شما نمی توانید در این قسمت هتلی را برای اقامت خود انتخاب نمایید. از آنجایی که تمامی مسافرینی که قصد سفر به پوکت را دارند مایلند در کنار سواحل آرام و زیبای آن اقامت کنند، مسئولین تمامی هتل های جزیره را در کنار سواحل آرام آن ساخته اند. از این رو مسافرین می توانند بسته به نیاز های خود و با در نظر گرفتن خدمات گوناگونی که توسط هتل ها ارائه می شود، یکی از آن ها را برای اقامت به یاد ماندنی خود انتخاب نمایند.
پوکت دارای قدمت چندین و چند ساله می باشد و تاریخ کشف آن به قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در این رابطه می توان به بطلمیوس، یکی از جغرافیدانان یونان باستان اشاره کرد، که در نوشته های به جا مانده از وی که مربوط به قرن سوم پس از میلاد مسیح می شود، به سفر به پوکت خویش اشاره کرده و از آن نام برده است.
این جزیره دارای منابع غنی بسیاری می باشد، به گونه ای که در طی پنج قرن گذشته توانسته از طریق استخراج قلع، برای خود شهرت جهانی به دست آورده و به ثروت بی شماری دست پیدا نماید. همچنین این جزیره همواره مورد توجه سیاحت گران و تجار سرشناس دنیا قرار گرفته و علاوه بر آن، زمانی که برای نخستین بار گردشگری و صنعت قول آسایش در تایلند مطرح شده، جزیره ی پوکت جزو نخستین نقاط گردشگری این کشور بود، که به واسطه طبیعت بکر و زیبای خود توانست توجه گردشگران را به سمت سفر به پوکت جلب نماید و دیری نپایید که تبدیل به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری آسیا شد.
 از گذشته تا به امروز صنعت کشاورزی و صید آبزیانی همچون ماهی، میگو و مروارید جزو اصلی ترین و مهمترین مشاغلی بودند که مردم جزیره به آن ها مشغول بوده اند. اما با گذشت زمان و پیشرفت گردشگری منطقه پس از دهه هشتاد میلادی، صنعت گردشگری، مخصوصا در قسمت سواحل غربی جزیره، توانست رتبه ی نخست پر درآمد ترین و اصلی ترین شغل را از آن خود سازد. البته این به آن معنا نیست که کشاورزی و ماهیگیری به دست فراموشی سپرده شده چرا که امروزه بسیاری از مردم به این مشاغل مشغول اند.
اغلب مواقع در این جزیره شاهد وزیدن بادهای موسمی خواهید بود، که همراه با خود هوایی گرم و مرطوب را به ارمغان می آورند. به صورت کلی جزیره ی پوکت دارای دو فصل مجزا از هم می باشد، که یکی خشک و دیگری بارانی است. فصل خشک از اواسط آبان ماه شروع شده و تا اواسط اردیبهشت ادامه پیدا می کند، که در این بازه ی زمانی دمای هوا کاهش پیدا کرده و در حدود بیست تا سی درجه سانتیگراد قرار می گیرید. از آن طرف فصل بارانی از اواخر اردیبهشت شروع و تا مهر ماه به طول می انجامد. شما باید در هنگام سفر به پوکت شرایط آب و هوایی آن را بسته به طبع خود بسنجید، تا بتوانید با انتخاب یک بازه ی زمانی مناسب، از سفر خود کمال لذت را ببرید.

نظرات مردم درباره سفر به پوکت

آرمیتا 15 مرداد 97
4
من توی سفر به پوکت که داشتم نهایت لذت رو از این شهر بردم و زیبایی هاش تمومی نداشت
درج نظر