امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به "چملی گول"

"چملی گول"

جزيره‌اي كه راه مي‌رود!

نبود جاده دسترسی مناسب، امکانات رفاهی و بهداشتی متناسب با حضور گردشگران داخلی و خارجی و عدم تبلیغات لازم و معرفی این اثر بي‌بديل، از دلایل ناشناخته ماندن چمن متحرک تكاب است، اما این دلیل نمی‌شود تا ما از زیبایی‌های این پدیده عجیب و غریب و همیشه سبز، سخن نگوييم.

«چملی گول» در زبان محلی این منطقه، یعنی «جزیره‌ای از چمن بر روی برکه» و قطعه بزرگی از نی‌های شناوري است که از به هم چسبیدن ریشه آنها، پديد ‌آمده است.
این چمن، به صورت جزیره ای متحرک با مساحت بیش از 100 مترمربع، بر روی برکه ای کوچک خودنمایی می‌کند که با وزش باد و جریان هوا و یا تکان خاصی، به جهات مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می‌کند.

بي‌نظيرترين پديده طبيعت «تكاب»

کل مساحت این برکه عجیب، به وسعت یک هکتار است كه در میان دره‌ای عمیق قرار گرفته و نیزارها، چمن‌زارهاي سبز، درختان بلند و گل‌های زیباي اطراف آن، جلوه‌ای خاص و بسيار جذاب به اين منطقه بخشيده است. چمن متحرك و معلق در وسط اين بركه، آن هم در كنار پوشش گياهي كاملاً مطلوب و زيبا، آنقدر شاداب است كه حتی در فصل زمستان و سرمای هوا نیز رنگ سبز خود را از دست نمی‌دهد.

معماي طبيعت! از علت حرکت و شناور بودن این چمن‌ شگفت انگیز اطلاعی دقیق در دست نیست، اما برخی کارشناسان، علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعی زمین و برخي دیگر، ناشی از عوامل طبیعی و وزش باد می‌دانند. اين قطعه چمن متحرک، به صورت یک نیم قوس کمانی که از پیرامون برکه جدا مي‌شود، هنگام حرکت، جاذبه فوق العاده‌ای را ایجاد می‌کند كه واقعاً ديدني است. عمق بركه، زياد است و ماهي و مرغابي‌هاي وحشي در اطراف چمنزار اطراف آن، جلوه خاصي پديد آورده‌اند.

لجن‌زار ديدني: به علت لجن زار بودن و نیزار انبوه اطراف دریاچه، نزدیک شدن به محدوده آن، بسيار مشکل است و تنها از سمت شرق دریاچه، یک راه باریک منتهی به محدوده و ساحل آن موجود است. اگر تكه چمن بزرگ و متحرك درياچه به ساحل نزديك شود، مي‌توان حتي بر روي آن قدم گذاشت، بدون اينكه سنگيني وزن، چمن متحرك را به داخل آب فرو ببرد.
حركت چمن متحرک تنها در فاصله کوتاه 6-5 متری عرض رودخانه امكان پذير است و به همين علت، عملاً حرکت آن محسوس به نظر نمي‌رسد، ولی در صورت وجود باد و تحت نظر گرفتن آن، مي‌توان به حركت چمن پي برد. به علت بزرگ و سنگین بودن چمن متحرك، امکان اینکه انسان بتواند بدون مشکل بر روی آن حرکت کند، كاملاً ميسر است. بر اساس بررسی‌های به دست آمده، این منطقه متعلق به دوره سوم زمین شناسی است و چمن متحرك نیز از ریشه‌های به هم تنیده نی‌ها به وجود آمده و با كمترين وزش باد، به راحتي حركت مي‌كند.

مسير دسترسي: چمن متحرک را مي‌توان در روستای «ویر» در 20 کیلومتری شرق شهر تکاب در استان آذربایجان غربی مشاهده كرد. «چملي گول» درست در فاصله يك كيلومتري روستاي «وير» قرار دارد و مسير آن را بايد پياده طي كرد.
براي رسيدن به شهر تكاب، بزرگراه تهران – قزوين – زنجان را بايد پشت سرگذاشت و در شهر زنجان، از جاده بيجار به تكاب عزيمت كرد.

 


درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش خرداد و تیر 1400
3 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
قصر شایان
29 خرداد - 4 تیر

تور قشم خرداد
4 شب
تابان تابان
تابان تابان
آرشین پرواز
30 خرداد - 6 تیر

تور مشهد 4 تیر
2 شب
آتا آتا
تابان تابان
فرجام پرواز کیان
4 تیر - 6 تیر

تور کیش 30 خرداد
6 شب
قشم ا ... قشم ایر
تابان تابان
گردشگر زمان
30 خرداد - 4 تیر

تور کیش از اصفهان 29 و 30 خرداد و 1 تیر
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
29 خرداد - 4 تیر

تور کیش 30 خرداد
5 شب
تابان تابان
وارش وارش
سیف گشت
30 خرداد - 4 تیر

تور قشم 31 خرداد و 1 و 2 تیر
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
سرزمین آریایی
31 خرداد - 5 تیر

تور قشم 31 خرداد
3 شب
تابان تابان
قشم ا ... قشم ایر
دانیار سفر پارسیان
31 خرداد - 3 تیر

تور کیش 29 خرداد
5 شب
کیش ا ... کیش ایر
معراج معراج
گردشگر زمان
29 خرداد - 3 تیر

تور کیش 30 خرداد
4 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
30 خرداد - 3 تیر