"چملی گول"

جزيره‌اي كه راه مي‌رود!

نبود جاده دسترسی مناسب، امکانات رفاهی و بهداشتی متناسب با حضور گردشگران داخلی و خارجی و عدم تبلیغات لازم و معرفی این اثر بي‌بديل، از دلایل ناشناخته ماندن چمن متحرک تكاب است، اما این دلیل نمی‌شود تا ما از زیبایی‌های این پدیده عجیب و غریب و همیشه سبز، سخن نگوييم.

«چملی گول» در زبان محلی این منطقه، یعنی «جزیره‌ای از چمن بر روی برکه» و قطعه بزرگی از نی‌های شناوري است که از به هم چسبیدن ریشه آنها، پديد ‌آمده است.
این چمن، به صورت جزیره ای متحرک با مساحت بیش از 100 مترمربع، بر روی برکه ای کوچک خودنمایی می‌کند که با وزش باد و جریان هوا و یا تکان خاصی، به جهات مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می‌کند.

بي‌نظيرترين پديده طبيعت «تكاب»

کل مساحت این برکه عجیب، به وسعت یک هکتار است كه در میان دره‌ای عمیق قرار گرفته و نیزارها، چمن‌زارهاي سبز، درختان بلند و گل‌های زیباي اطراف آن، جلوه‌ای خاص و بسيار جذاب به اين منطقه بخشيده است. چمن متحرك و معلق در وسط اين بركه، آن هم در كنار پوشش گياهي كاملاً مطلوب و زيبا، آنقدر شاداب است كه حتی در فصل زمستان و سرمای هوا نیز رنگ سبز خود را از دست نمی‌دهد.

معماي طبيعت! از علت حرکت و شناور بودن این چمن‌ شگفت انگیز اطلاعی دقیق در دست نیست، اما برخی کارشناسان، علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعی زمین و برخي دیگر، ناشی از عوامل طبیعی و وزش باد می‌دانند. اين قطعه چمن متحرک، به صورت یک نیم قوس کمانی که از پیرامون برکه جدا مي‌شود، هنگام حرکت، جاذبه فوق العاده‌ای را ایجاد می‌کند كه واقعاً ديدني است. عمق بركه، زياد است و ماهي و مرغابي‌هاي وحشي در اطراف چمنزار اطراف آن، جلوه خاصي پديد آورده‌اند.

لجن‌زار ديدني: به علت لجن زار بودن و نیزار انبوه اطراف دریاچه، نزدیک شدن به محدوده آن، بسيار مشکل است و تنها از سمت شرق دریاچه، یک راه باریک منتهی به محدوده و ساحل آن موجود است. اگر تكه چمن بزرگ و متحرك درياچه به ساحل نزديك شود، مي‌توان حتي بر روي آن قدم گذاشت، بدون اينكه سنگيني وزن، چمن متحرك را به داخل آب فرو ببرد.
حركت چمن متحرک تنها در فاصله کوتاه 6-5 متری عرض رودخانه امكان پذير است و به همين علت، عملاً حرکت آن محسوس به نظر نمي‌رسد، ولی در صورت وجود باد و تحت نظر گرفتن آن، مي‌توان به حركت چمن پي برد. به علت بزرگ و سنگین بودن چمن متحرك، امکان اینکه انسان بتواند بدون مشکل بر روی آن حرکت کند، كاملاً ميسر است. بر اساس بررسی‌های به دست آمده، این منطقه متعلق به دوره سوم زمین شناسی است و چمن متحرك نیز از ریشه‌های به هم تنیده نی‌ها به وجود آمده و با كمترين وزش باد، به راحتي حركت مي‌كند.

مسير دسترسي: چمن متحرک را مي‌توان در روستای «ویر» در 20 کیلومتری شرق شهر تکاب در استان آذربایجان غربی مشاهده كرد. «چملي گول» درست در فاصله يك كيلومتري روستاي «وير» قرار دارد و مسير آن را بايد پياده طي كرد.
براي رسيدن به شهر تكاب، بزرگراه تهران – قزوين – زنجان را بايد پشت سرگذاشت و در شهر زنجان، از جاده بيجار به تكاب عزيمت كرد.

 


گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 12 و 18 مهر 99
3 شب
معراج معراج
معراج معراج
فرجام پرواز کیان
12 مهر - 21 آبان

تور زمینی قشم 12 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
دانیار سفر پارسیان
12 مهر - 16 مهر

تور کیش 10 و 11 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
افق بال فرشتگان
11 مهر - 14 مهر

تور کیش 11 و 12 و 13 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
وارش وارش
قصر شایان
12 مهر - 17 مهر

تور مشهد 12 و 13 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
12 مهر - 16 مهر

تور کیش 11 و 12 و 13 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
اسطوره بیستون
11 مهر - 17 مهر

تور کیش 11 و 12 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
افق بال فرشتگان
11 مهر - 16 مهر

تور قشم 15 و 18 مهر 99 ویژه تعطیلات
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
قصر شایان
15 مهر - 21 مهر

تور کیش مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
پرواز ایرانیان
12 مهر - 17 مهر

تور کیش 12 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
12 مهر - 15 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما