عمارت زیبای تهرانی

تو خیابون سی تیر، عمارت قاجاری فوق العاده زیبایی خودنمایی میکنه.
عمارتی که همیشه پر میشه از گردشگرای داخلی و خارجی که هنوز وارد نشدن مدتی محو زیبایی بنا میشن و حسابی عکاسی می کنن.  یه عمارت منحصر به فرد و باغچه ای باصفا که 30 سال محل زندگی و دفتر کار احمد قوام (قوام السلطنه) نخست وزیر اصلاح طلب ایران بوده و امروزه به موزه تخصصی سفال و شیشه تبدیل شده.
قوام السلطنه آخرای دوران قاجار، موقعی که نخست وزیر احمد شاه بود دستور داد تا در یکی از بهترین جاهای تهران برای سکونتش خونه ای بسازن که امروزه همین بنا یکی از معروف ترین و زیباترین خانه های تاریخی تهرانه و معماری بی نظیرش زبانزد خاص و عام شده. امکان نداره هیچ گردشگری که قصد داره تهران رو ببینه، بازدید از این بنا رو از قلم بندازه پس شما هم با ما همراه باشین تا قبل از اینکه از نزدیک این بنای خیره کننده رو ببینین، آشنایی کاملی داشته باشین با عمارتی قجری پر از شیشه های رنگی و قدیمی.

این عمارت دو طبقه ای تو یه باغ 7000 متری و با هندسه ای هشت ضلعی بنا شده که به اندازه اشیای موزه که داخلش به نمایش گذاشته شده تماشایی و دیدنیه. درسته که معماری این عمارت تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی و پله ها به سبک روسی طراحی شده، ولی داخل این عمارت هنر استادکاران ایرانی هم به چشم می خوره که بعد از انقلاب هم به آیینه کاری های طبقه دوم بخش هایی اضافه شده که مفهموم مذهبی و انقلابی داره.
موزه آبگینه و سفالینه تو 5 تالار به نمایش گذاشته شده که تالار 1 و 2 در طبقه اول، و بقیه تالارها تو طبقه فوقانی قرار گرفتن. طراحی داخلی ساختمان و همین طور ویترین های این موزه در سال 1977 توسط هانس هولاین معمار اتریشی انجام شد که طراحی موزه آبگینه جز یکی از بهترین کارهای هولاین نیز به حساب میاد. بعضی از منتقدان کارهای هولاین اعتقاد دارن که این معمار اتریشی تو طراحی داخل موزه آبگینه به اهمیت فضاهای خالی خیلی توجه کرده و همین موضوع باعث شده تا بازدید کننده ها هنگام بازدید از آثار موزه اصلا احساس خستگی نکنن.
این عمارت تاریخی از سال 1300 تا 1330 محل سکونت قوام السلطنه (حضرت اشرف) بوده و بعدش به سفارت مصر واگذار شد. بعد از تیره شدن رابطه مصر با ایران و بسته شدن سفارت مصر، بانک بازرگانی این عمارت رو خریداری کرد.
سفالینه های عرضه شده تو این موزه زیبارو ظروف کتیبه دار متعلق به سده های چهارم تا هفتم هجری تشکیل میدن که در انواع زرین فام، مینایی، فیروزه ای و لعابداربا پوشش گل سفید عرضه شده و روی این سفالینه ها معمولا ضرب المثل ها، دعاهای خیر، شعرهای نظامی و فردوسی به چشم میخوره.
موزه آبگینه یکی از پربازدیدترین موزه های شهر تهرانه که سالانه به طور متوسط بیشتر از 2 میلیون نفر بازدید کننده داره. اکثر بازدید کننده های این موزه هم گردشگرای خارجی هستن. و چقدر خوب میشه که هموطنای خودمون هم حتما از این زیبایی ها بازدید کنن و از دیدن این آثار ارزشمند لذت ببرن.گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور زمینی مشهد 16 مهر 99 ویژه اربعین
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
ندا پرواز
16 مهر - 19 مهر

تور زمینی مشهد 16 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
سیف گشت
16 مهر - 19 مهر

تور زمینی قشم 12 مهر 99
4 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
گردشگر زمان
12 مهر - 17 مهر

تور کیش 15 و 16 مهر 99
3 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
قصر شایان
16 مهر - 19 مهر

تور کیش 8 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
ساها ساها
سلام پرواز
8 مهر - 11 مهر

تور مشهد مهر 99
2 شب
کاسپین کاسپین
ایران ... ایران ایر تور
پرواز ایرانیان
8 مهر - 14 مهر

تور قشم 11 مهر 99 لحظه آخری
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
11 مهر - 14 مهر

تور قشم 12 و 18 مهر 99
3 شب
معراج معراج
معراج معراج
فرجام پرواز کیان
12 مهر - 21 آبان

تور کیش 11 مهر 99
5 شب
آتا آتا
معراج معراج
گردشگر زمان
11 مهر - 16 مهر

تور مشهد 11 مهر 99
2 شب
ایران ... ایران ایر
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
11 مهر - 13 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما