تورهای طبیعت‌گردی ساماندهی شد

محمدعلی فیاضی درباره سامان‌دهی تورهای طبیعت گردی گفت: همیشه یکی از مشکلات در حوزه طبیعت گردی این بود که قرارداد مشخصی در حوزه تورهای طبیعت گردی وجود نداشت و هر دفتری خودش قرارداد جداگانه ای تنظیم می‌کرد که مورد تایید سازمان میراث فرهنگی نبود. ما به اتفاق جامعه تورگردانان و حوزه طبیعت گردی و با همفکری استان‌هایی که در این زمینه بیشتر فعال بودند، اقدام به ساماندهی تورهای طبیعت گردی کردیم و بر اساس آن مشخص شد که به عنوان مثال اقامت در مناطق طبیعی چه الزاماتی باید داشته باشد و یا مسافران از چه حقوقی برخوردار شوند.

مدیرکل همکاری و توافق‌های ملی گردشگری بیان کرد: در قرارداد تورهای طبیعت گردی وظایف دفاتر و کارگزار مشخص شده، همچنین حقوق مسافر نیز بیان شده است. در یکی از بندهای قرارداد مربوط به تورهای طبیعت گردی آمده است که باید راهنمای تورهای طبیعت گردی کارت داشته باشد ما باید تلاش کنیم که برای طبیعت‌گردها سفری ایمن و با اطمینان فراهم کنیم.

وی گفت: در یکی از این بخش‌ها مشخص می‌کند گردشگر با حفظ و صیانت از خود وارد مناطق طبیعی شود، به جوامع محلی به خصوص روستائیان احترام بگذارد و از محیط زیست و پیرامون آن صیانت کند. همچنین بحث عفاف و حجاب را نیز رعایت کند.

دبیر کمیته ملی طبیعت‌گردی ادامه داد: قبلا تورهای بدون مجوز با عنوان «شادِ شاد» برگزار می‌شد که مجوزی از طرف ما نداشتند، بنابراین با ساماندهی این تورها مشخص می شود که باید دفاتر خدمات مسافرتی قرارداد جداگانه ای به مسافران در زمینه تورهای طبیعت گردی ارائه کنند که در آن تمام این موارد لحاظ شده است و بر اساس همین قرارداد، مسافر می‌تواند اگر خدماتی غیر از آن دریافت کرد، شکایت کند.

فیاضی گفت: ۱۴ نوع فعالیت در حوزه طبیعت گردی توسط کارگروه‌های ویژه طراحی کردیم. یکی بحث غارنوردی، بیابان گردی، کویرنوردی، پرنده نگری است و دیگر فعالیتهایی که در کوهستان انجام می‌شود. مانند صخره‌نوردی، یخ‌نوردی بسیاری از ورزش‌های زمستانی مانند اسکی، اسنوبرد وحشی، سورتمه رانی و غیره. برخی از رشته‌ها در ایران مخاطب کمتری دارد ولی در دنیا با استقبال زیادی روبرو می‌شود.

وی افزود: راهپیمایی در مسیرهای بدون جاده یا دوچرخه سواری در کوهستان به خوبی در ایران انجام می شود. برخی از اروپایی‌ها به ایران می آیند تا مسیر کوهستانی توچال یا ولنجک به امامزاده داوود را با دوچرخه طی کنند چرا که این منطقه خط الراس البرز مرکزی است. در مسیر رامسر- جواهرده و یا مسیر رینه نیز جاذبه‌های خوبی برای این کار وجود دارد. به همین دلیل ما بسیاری از این مسیرهای طبیعت گردی را تعریف کرده ایم. به عنوان مثال می‌توان گفت که اگر کسی علاقه مند به رصد ستارگان باشد در کجا می تواند به خوبی ستارگان را رصد کند.

مدیرکل همکاری و توافق‌های ملی گردشگری گفت: یکی از شاخه های طبیعت گردی ژئوتوریسم است که اختصاص به دیدن عوارض زمین شناختی دارد و یا رشته‌های دیگری مانند آب درمانی، لجن درمانی، نمک درمانی و دامنه پیمایی، تماشای حیات وحش گل‌ها و گیاهان، کوهپیمایی بهاره در طبیعت نیز شاخه‌های دیگر طبیعتگردی هستند.  

وی تصریح کرد: اگر به این سمت برویم که دفاتر خدمات مسافرتی مجوز خاص برای برگزاری تورهای طبیعتگردی داشته باشند، به هدف نهایی مان که انجام فعالیت های تخصصی است، رسیده‌ایم.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
4 مهر - 7 مهر

تور قشم 18 مهر 99
5 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
18 مهر - 23 مهر

تور قشم 3 و 4 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
ایران ... ایران ایر
آرشین پرواز
3 مهر - 7 مهر

تور قشم 5 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
5 مهر - 7 مهر

تور قشم 5 مهر 99
6 شب
معراج معراج
آتا آتا
دانیار سفر پارسیان
5 مهر - 11 مهر

تور قشم 5 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
5 مهر - 8 مهر

تور شیراز 8 مهر 99 (اقساطی)
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
پیام توسعه صبا
8 مهر - 10 مهر

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر
گردشگر زمان
4 مهر - 7 مهر

تور مشهد 5 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
گردشگر زمان
5 مهر - 8 مهر

تور کیش ویژه تعطیلات اربعین 15 و 16 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
افق بال فرشتگان
15 مهر - 19 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما