حضور انسان عصر حجر در حاشیه کویر نمک

 «تحقیقات باستان‌شناسی اخیر نشان داده است که انسان عصر حجر که تازه از کوه فرود آمده و در دشت سکونت گزیده بود، روی مسیر کمانی‌شکل اطراف کویر نمک استقرار یافته بود.»

به نقل از ایسنا، بهرام عنانی، سرپرست هیات بررسی و باستان‌شناسی دهستان مرکزی شهرستان طبس با اعلام این مطلب افزود: فلات مرکزی ایران که بخشی از آن را کویر تشکیل می‌دهد، در باستان‌شناسی پیش از تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار است و محوطه‌های بسیار مهمی چون سیلک کاشان، استقرارهای دشت قزوین و قم در آن قرار دارند.

وی در رابطه با پیشینه فعالیت‌های باستان‌شناسی در طبس گفت: شهرستان طبس به دلیل جابجایی بین استان خراسان رضوی، جنوبی و یزد و نیز دوری از مرکز استانی به هیچ وجه مورد مطالعات باستان شناسی قرار نگرفته است .

به گفته عنانی، نخستین برنامه جامع در اوایل امسال در بخش دستگردان طبس به سرپرستی او انجام شد که نتایج آن بزودی منتشر می‌شود.

این باستان‌شناس با بیان این که بررسی باستان‌شناسی دهستان منتظریه دومین برنامه جامع باستان‌شناسی است که در این شهرستان در حال انجام است، بیان کرد: امیدواریم با همکاری پژوهشکده باستان شناسی و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، این برنامه در کل شهرستان ادامه یابد و نقشه باستان‌شناسی کلی آن آماده شود.

عنانی افزود: در حال حاضر دهستان منتظریه با حجم عظیمی از کویر لوت و نمک در حال پیمایش توسط هیات بررسی باستان‌شناسی برای کشف آثار باستانی است.

او با ابراز امیدواری برای تبیین الگوهای استقراری دوره‌های مختلف در کل شهرستان طبس با بررسی این منطقه و سایر بخش‌ها افزود: منطقه شرق ایران از نظر مطالعات باستان‌شناسی در قیاس با مناطق غربی ایران بسیار ناشناخته است.

این باستان‌شناس تاکید کرد: کند و کاو در تاریخ ما به حضور در هزاره اول قبل از میلاد یعنی زمان مادها و هخامنشیان و جنگ و گریز اسکندر با داریوش سوم آخرین پادشاه هخامنشی راهنمایی می کند.

به گزارش روابط عمومی پژهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز بررسی و شناسایی باستان شناسی دهستان منتظریه بخش مرکزی شهرستان طبس در خراسان جنوبی توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع : ایسنا
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 4 و 5 مهر 99
3 شب
آتا آتا
تابان تابان
قصر شایان
4 مهر - 8 مهر

تور مشهد 29 شهریور 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
سلام پرواز
29 شهریور - 1 مهر

تور کیش 29 و 30 شهریور 99
4 شب
معراج معراج
زاگرس زاگرس
قصر شایان
29 شهریور - 3 مهر

تور کیش 30 شهریور 99
2 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
سیف گشت
30 شهریور - 1 مهر

تور کیش 28 و 29 و 30 شهریور 99
3 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
30 شهریور - 2 مهر

تور قشم 4 مهر99
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
4 مهر - 31 شهریور

تور مشهد 31 شهریور و 1 و 2 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
کاسپین کاسپین
قصر شایان
31 شهریور - 4 مهر

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
4 مهر - 7 مهر

تور زمینی قشم 29 شهریور 99
3 شب
قطار ... قطار 4 تخته سروش
قطار ... قطار 4 تخته سروش
معراج گشت
29 شهریور - 2 مهر

تور مشهد 29 و 30 شهریور 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
کاسپین کاسپین
آرشین پرواز
29 شهریور - 2 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما