دره شیزر

📅 انتشار : 1396/03/28 📅 بروزرسانی : 1396/03/28 بازدید : 2236
 
 
در قسمت تلاقی سه استان ایلام ، کرمانشاه و لرستان تکیه از زمین مانند نگینی می درخشد که این منطقه دیدنی به نام تنگه شیزر می باشد. این تنگه 5 کیلومتر طول دارد و رودخانه ای در داخل آن در جریان است که در دهانه ورودی شیرز به رودخانه زیبای سمیرم می رسد.
این منطقه با دیوار های 150 تا 200 متری محصور شده است که شیب این دیواره ها با ارتفاع کمتر از 10 متر نزدیکی روستا گُدارگَه شروع و در قسمت پرتگاه هفت رک به اوج خود می رسد. فرسایش سنگ ها و صخره ها ، دیوار های آهکی و چین خورده که بر اثر بارندگی پدید آمده است شکل خاص و زیبایی را به این منطقه بخشیده است.
دره شیزر در 55 کیلومتری شهر کوهدشت استان لرستان در قسمت زردلان و در منطقه ای به نام اولادقباد واقع شده است. دره شیرز با جهت جنوب شرقی - شمال شرقی از روستای روستای گدارگه تا رود سیمرم کشیده شده است.
 
 
ارزش تاریخی این دره مربوط به محوطه های باستانی عهد حجر می باشد که این مجموعه شامل آثار زندگی غار نشینی است که توجه بسیاری از طبیعت دوستان را به خود جلب کرده است. این منطقه یکی از جاذبه‌های ژئوتوریسم در ایران است که به ثبت ملی رسیده است.
دیدنی های دره شیرز شامل غار ، آشیانه پرندگان ، پل خدا و مناره سنگی می باشد.
 
 
بهترین زمان بازدید از دره شیرز فصل بهار تابستان می باشد به دلیل کوهستانی بودن این منطقه دارای آب و هوای معتدل و خنک است و اما در فصل پاییز و نزدیک شدن به زمستان این منطقه روز به روز سرد تر می گردد.
برای دسترسی به این منطقه زیبا می توانید از یه طریق از ایلام ، کرمانشاه  یا لرستان برسید که بهترین مسیر برای دسترسی به دره شیرز از راه جاده اولادقبا می باشد. در دو کیلومتری انتهای مسیر به خاکی مناسبی می رسید که در انتهای آن پارکینگ و در کنار پارکینگ مجتمع شیلات قرار دارد از آن جا به بعد باید با پای پیاده به داخل دره شیرز به مسیر خود ادامه دهید.
 
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 101 کاربران به دره شیزر