آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا در جنوب قاره آفریقا و بر رودخانه زامبیا و زیمبابوه با ارتفاع 109 متر به عنوان عریض ترین آبشار جهان واقع شده است. همچنین دو طرف آن به 1700 متر می رسد. این آشار در فهرست عجایب هفتگانه طبیعی ثبت شده است. در ادامه مطلب با این آبشار فوق العاده بیش تر آشنا خواهید شد.اولین اروپایی به نام لیوینگستون که برای اولین بار این آبشار زیبا و عظیم را دید آن را به افتخار ملکه ویکتوریا نامید اما ساکنان آفریقایی نام این آبشار را موسی اوآ تونیا که به معنی مه خروشان می باشد می نامند نامی بسیار مناسب که طبیعت بی همتای آبشار را به خوبی وصف می کند.
نحوه تشکیل آبشار ویکتوریا نتیجه جریان رودخانه زامبزی بر روی سطح مسطح از جنس بازالت و سنگ سخت که با ماسه سنگ نرم پر شده است ، که زمین شناسان 100 هزار سال قدمت این آبشار را تخمین زده اند که رود در جریان بوده و آبشاری که امروزه می بینید را تشکیل داده است.
آبشار ویکتوریا با 1700 متر عرض بعد از تنگه اول به شکل زیگزاگی می شود که با شماره نام گذاری شده است. رود به مسیر زیگزاگی خود ادامه می دهد که قبل از رسیدن به شکاف شیب دار به محصوری به نام batoka gorge که در مجموع 6 تنگه را در بر می گیرد عمقی حدود 120 تا 240 متر نیز دارد که پس از طی 200 کیلومتر به دریاچه کاریبا می ریزد.در ماه نوامبر تا اوایل آوریل که ماه های پر باران می باشد حجم آب این آبشار به بزرگ  ترین آشار دنیا می رسد که آبشار  ایگوآزو  در آمریکای جنوبی می تواند با آن رقابت کند که آبشار ویکتوریا 30 متر بلند تر از آبشار ایگوآزو می باشد ولی آبشار ایگوآزو