آبشار ویکتوریا
اولین اروپایی به نام لیوینگستون که برای اولین بار این آبشار زیبا و عظیم را دید آن را به افتخار ملکه ویکتوریا نامید اما ساکنان آفریقایی نام این آبشار را موسی اوآ تونیا که به معنی مه خروشان می باشد می نامند نامی بسیار مناسب که طبیعت بی همتای آبشار را به خوبی وصف می کند.
نحوه تشکیل آبشار ویکتوریا نتیجه جریان رودخانه زامبزی بر روی سطح مسطح از جنس بازالت و سنگ سخت که با ماسه سنگ نرم پر شده است ، که زمین شناسان 100 هزار سال قدمت این آبشار را تخمین زده اند که رود در جریان بوده و آبشاری که امروزه می بینید را تشکیل داده است.
آبشار ویکتوریا با 1700 متر عرض بعد از تنگه اول به شکل زیگزاگی می شود که با شماره نام گذاری شده است. رود به مسیر زیگزاگی خود ادامه می دهد که قبل از رسیدن به شکاف شیب دار به محصوری به نام batoka gorge که در مجموع 6 تنگه را در بر می گیرد عمقی حدود 120 تا 240 متر نیز دارد که پس از طی 200 کیلومتر به دریاچه کاریبا می ریزد.در ماه نوامبر تا اوایل آوریل که ماه های پر باران می باشد حجم آب این آبشار به بزرگ  ترین آشار دنیا می رسد که آبشار  ایگوآزو  در آمریکای جنوبی می تواند با آن رقابت کند که آبشار ویکتوریا 30 متر بلند تر از آبشار ایگوآزو می باشد ولی آبشار ایگوآزو با عرض 2700 متر از آبشار ویکتوریا با عرض 1708 عریض تر می باشد.
شکل ظاهری آبشار به فصل های سال بستگی دارد به صورتی که در فصل های بارانی دو جزیره بر بالای آن خود نمایی می کنند که یکی جزیره لیوینگستون و جزیره‌ی بواروکا که در نزدیکی کناره غربی آبشار می باشد و  در زمان خشک سال جزیره های موقتی زیادی نمایان می گردد.طبق بررسی های مناطق باسانی نشان داده می شود که از زمان 50 هزار سال پیش که به دوران میان سنگی باز می گردد بشر در این محل سکونت داشته است. به همین دلیل این منطقه برای مردمی که در آن ساکن بودند کاملا شناخته شده بود ولی ساکنان خارج این محدوده اطلاعی از آن نداشتند تا سال 1905 پل آبشار ویکتوریا به عنوان بلند ترین خط راه آهنی از کیپ تاون تا قاهره افتتاح گردید. همزمان با ساخت خط راه آهن هتل آبشار ویکتوریا نیز ساخته و افتتاح گردید بنابر این مسافران به راحتی می توانستند با قطار سفر کرده و در این منطقه به راحتی اقامت کنند.طبق آمار به دست آمده تا قرن بیستم میلادی حدود 300 هزار گردشگر به این منطقه سفر کرده اند.
گردشگران می توانند علاوه بر بازدید آبشار به پارک های ملی اطراف بروند و ماجرا جویی کنند و همچنین از بانجی جامپینگ و پرش از پل ویکتوریا و قایق سواری در تنگه لذت ببرند.امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز آبشار ویکتوریا
گالری تصاویر ویدئو ها
نظرات کاربران
محمد 28 خرداد 96
4
راجب به آبشار ویکتوریا چیزی نشنیده بودم ممنون از مطالب مفیدتون
پول داشتم حتما میرفتم و از تفریحات مهیجش لذت می بردم
گیتا 28 خرداد 96
3
واااااااااای عجب جای بکر و زیبایی هست اصلا آبشار ویکتوریا تا به حال نشنیده بودم بسیار عالی بود اگر میشه راجب جا های کمتر شناخته شده ایران هم مطلب بزارید ممنون
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.