مسجد قرطبه

مسجد قرطبه یا همان مثکیه واقع در اندلس اسپانیای اموزی می باشد که با سبک معماری خاص و تزئینات بی نظیر در نوع خود بی نظیر است. ساخت این مسجد دو قرن و نیم زمان برد ، نام قدیمی مسجد حضرة بود که در زمان خلیفه اموی اندلیس ، عبدالرحمن این مسجد دارای 11 رواق بود. این مسجد در سال 786 میلادی به دستور عبدالرحمن لول ساخته و پس از تصرف شهر توسط اسپانیایی ها به کلیسا تغییر کاربری داد.
 
 
 ارتفاع مناره مسجد قرطبه 20 متر و نمای مناره از سنگ مرمر منقوش شده با نقش های اسلامی تزئین شده است ، در قسمت جنوبی مسجد مناره ای به طول 12 متر و به ارتفاع 93 متر وجود دارد که به پنج طبقه تقسیم شده است همچنین در این مناره 19 در به جنس مس محکم و یک گنبد قرار دارد که بر روی 365 عدد ستون مرمری استوار گردیده است.
در این مسجد 4700 چلچراغ نور افشانی می کند و زیبایی خیره کننده ای را پدید آورده ، به طور کلی مسجد دارای 1293 ستون از جنس مرمر قرار دارد که امروزه تنها 1093 عدد از این ستون ها باقی مانده است.
این مسجد طی زمان سه قرن پشت سر هم جایگاه و اهمیت خود را به عنوان شاهکار هنری حفظ و توسط سازمان جهانی یونسکو به عنوان آثار تاریخی به ثبت رسیده است.
 
 
آنچه از مسجد قرطبه در مدت 200 سال باقی مانده است ، سومین بنای بزرگ جهان اسلام به شمار می رود ، مساحت این مسجد 26.600 متر مربع می باشد که به مقدار یک سوم آن از درختان پرتغال پوشیده شده و در سه طرف آن رواق های تعمیر شده ای قرار داده اند.
مسجد قرطبه در ناحیه جنوب غربی قرطبه تور اسپانیا که در نزدیکی رود الوادى می باشد و همچنن در چهار کوچه باریک و از چهار طرف آن را در بر گرفته است.
 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره مسجد قرطبه

رادین 12 آبان 97
3
مسجد قرطبه رو با چه ظرافت و زیبایی ساختند اما چه فایده...
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما