مسجد قرطبه

مسجد قرطبه یا همان مثکیه واقع در اندلس اسپانیای اموزی می باشد که با سبک معماری خاص و تزئینات بی نظیر در نوع خود بی نظیر است. ساخت این مسجد دو قرن و نیم زمان برد ، نام قدیمی مسجد حضرة بود که در زمان خلیفه اموی اندلیس ، عبدالرحمن این مسجد دارای 11 رواق بود. این مسجد در سال 786 میلادی به دستور عبدالرحمن لول ساخته و پس از تصرف شهر توسط اسپانیایی ها به کلیسا تغییر کاربری داد. ارتفاع مناره مسجد قرطبه 20 متر و نمای مناره از سنگ مرمر منقوش شده با نقش های اسلامی تزئین شده است ، در قسمت جنوبی مسجد مناره ای به طول 12 متر و به ارتفاع 93 متر وجود دارد که به پنج طبقه تقسیم شده است همچنین در این مناره 19 در به جنس مس محکم و یک گنبد قرار دارد که بر روی 365 عدد ستون مرمری استوار گردیده است.
در این مسجد 4700 چلچراغ نور افشانی می کند و زیبایی خیره کننده ای را پدید آورده ، به طور کلی مسجد دارای 1293 ستون از جنس مرمر قرار دارد که امروزه تنها 1093 عدد از این ستون ها باقی مانده است.
این مسجد طی زمان سه قرن پشت سر هم جایگاه و اهمیت خود را به عنوان شاهکار هنری حفظ و توسط سازمان جهانی یونسکو به عنوان آثار تاریخی به ثبت رسیده است.آنچه از مسجد قرطبه در مدت 200 سال باقی مانده است ، سومین بنای بزرگ جهان اسلام به شمار می رود ، مساحت این مسجد 26.600 متر مربع می باشد که به مقدار یک سوم آن از درختان پرتغال پوشیده شده و در سه طرف آن رواق های تعمیر شده ای قرار داده اند.
مسجد قرطبه در ناحیه جنوب غربی قرطبه اسپانیا که در نزدیکی رود الوادى می باشد و همچنن در چهار کوچه باریک و از چهار طرف آن را در بر گرفته است.امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز مسجد قرطبه
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری