امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به موزه ادبی شهریار

موزه ادبی شهریار

موزه ادبی شهریار یکی از موزه های دیدنی شهر تبریزمی باشد که در یکی از محله های قدیمی ، محله مقصودیه و در خیابان ارتش جنوبی قرار دارد. این موزه در قدیم محل زندگی شاعر معاصر محمد حسین شهریار بوده است.
 
 
قدمت خانه استاد شهریار به دوره پهلوی دوم بر می گردد که در سال 1367 پس از فوت ایشان این خانه توسط شهرداری تبریز خریداری و امروزه زیر نظر همین نهاد می باشد ، منزل ایشان با 250 متر مساحت زیر بنا در دو طبقه به مساحت 241 متر ساخته شده است.
امروزه درب این منزل محقر اما پر از یاد ها و خاطرات بر روی مسافران ، بازدید کنندگان و گردشگران داخلی و خارجی و علاقه مندان به تاریخ ، فرهنگ و ادبیات در تمام ایام سال باز می باشد و می توانند جای جای این خانه را دیدن نمایند.
 
 
در موزه شهریار تبریز اشیاء از قبیل : بیش از 500 قطعه از آثار استاد ، وسایل شخصی شهریار که شامل دست خط ، کتاب ، انواع یاد بود ها هدیه های داخلی و خارجی و لوازم زندگی این شاعر هنرمند در این موزه به نمایش گذاشته شده است.
در قسمت زیر زمین موزه در برگیرنده تصاویر و عکس های استاد شهریار ، بخش بصری ، سمعی و همچنین اتاق مخصوث استراحت بازدید کنندگان و مهمان موزه می باشد.
بخش اصلی و قدیمی تر موزه ادبی شهریار قسمت فوقانی خانه می باشد که در این بخش عکس ها ، اسناد ، دست نوشته ها ، وسایل شخصی مانند کتاب ها ، لباس ها ، لوازم تحریر ، تالار پذیرایی ، بستر و رختخواب استراحت  استاد لوح های تقدیر ، هدایا و همچنین تندیس های این شاعر هنرمند قرار دارد.
 
 
استاد شهریار در 1285 در شهر تبریز متولد شدند ودوران کودکی اش را  در روستای مادری قیش قور شاق و روستای پدری خشگناب سپری کرد ، وی در سال 1300 برای ادامه تحصیل به تهران و در مدرسه دارلفنون تا سال 1303 در رشته پزشکی تحصیل کردند.
6 ماه پس از گرفتن دکترا استاد شکست عشقی خورده و درس را ترک و به مدت چهار سال برای کار به استان خراسان رفته و پس از 4 سال به تهران بازشگتند. در سال 1329 تا 1330 اثر مشهور خود حیدر بابا را می سراید.
در سال 1332 با یکی از بستگان خود ازدواج و حاصل ازدواج دو دختر به نام مریم و شهرزاد و یک پسر به نام هادی می شوند.
وی در 27 شهریور سال 1367 به علت بیماری در بیمارستان مهر فوت و به وصیت خود در مقبره الشعرای تور تبریز مدفون گشت .
 

نظرات مردم درباره موزه ادبی شهریار

بهاره 12 آبان 97
2
زمانی که واردموزه ادبی شهریار می شوید کاملا متوجه میشید که این شاعر چقدر ساده زیست بوده
درج نظر