برگزاری جشنواره ملی شاهنامه خوانی و نقالی نوروز 95 در سیستان

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، جشنواره ملی شاهنامه خوانی و نقالی نوروز 95 در منطقه سیستان برگزار می شود.

کامبیز مشتاق گوهری روز یکشنبه اظهار داشت: این جشنواره در کهن دژ کوه خواجه برگزار می شود و در نظر داریم این محل را به مرکز آیینی جنوب شرق کشور تبدیل کنیم.
وی گفت: به دنبال برگزاری دائمی این جشنواره و ثبت آن در تقویم سالانه کشور هستیم.
وی در خصوص سفر اخیر معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به سیستان گفت: حضور رحمانی موحد در این منطقه سبب برنامه ریزی لازم برای برگزاری این جشنواره مهم با محوریت اساطیر ایرانی نوروز 95 در سیستان شد.
وی تاکید کرد: سفر دوم معاون گردشگری میراث فرهنگی کشور به سیستان و بلوچستان قبل از عید 95 با برنامه دیدن از مناطق ساحلی جنوب استان خواهد بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: ارگ سردار محمدحسین خان نارویی در روستای هدف گردشگری قلعه نو سیستان بازسازی می شود.
مشتاق گوهری افزود: نزدیکی ارگ سردار محمدحسین خان نارویی به چاه نیمه ها، دهانه غلامان، کوه خواجه و شهرسوخته این بنا تاریخی را به عنوان یکی از مراکز اقامتی درجه یک جذب گردشگر خارجی تبدیل کرده است.
وی بافت معماری ویژه و ثبت شده را یکی دیگر از جذابیت های این بنا برای اقامت گردشگران معرفی کرد.
وی تصریح کرد: در صورت موفقیت جذب گردشگران برای اقامت در این بنا که در دوران قاجاریه و پهلوی ساخته شده است در قلعه سه کوهه، ارگ خان ملک و قلعه مچی نیز طرح اقامتی درجه یک گردشگر اجرا می شود.
وی تاکید کرد: ارگ سردار محمدحسین خان نارویی حدود یک سال و نیم دیگر بازسازی و آماده پذیرش گردشگران داخلی و خارجی خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اعتبارات سال جاری را 60 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این اعتبارات نمی تواند پاسخگو مطالبات عظیم مردم باشد.
به نقل از  ایرنا استان سیستان و بلوچستان با 19 شهرستان زاهدان، زابل، هیرمند، زهک، هامون، نیمروز، میرجاوه، خاش، سراوان، سیب سوران، مهرستان، ایرانشهر، دلگان، فنوج، قصرقند، نیکشهر، سرباز، کنارک و چابهار و داشتن صدها اثر باستانی، تاریخی، فرهنگی و مکان های تفریحی و دیدنی، سواحل زیبا، بازارهای متعدد با کالاهای داخلی و خارجی، منطقه آزاد و کوه سرفراز تفتان و از همه مهمتر مردمی مهربان و میهمان نواز همواره آماده میزبانی از مسافران و گردشگران است.
وجود مرزهای طولانی زمینی ، دریایی ، سدها و رودخانه های متعدد، باغات میوه های گرمسیری و صنایع دستی منحصر به فرد از دیگر توانمندیها و جاذبه های پهناورترین استان کشور است.
سفر به سیستان و بلوچستان از طریق هوایی، دریایی و سه مسیر زمینی خراسان- زاهدان - زابل، کرمان - زاهدان، کرمان - ایرانشهر و جاسک -کنارک - چابهار امکان پذیر است.

منبع:ایرنا
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره برگزاری جشنواره ملی شاهنامه خوانی و نقالی نوروز 95 در سیستان

رضا 25 آبان 94
0
آفرين
لیلا 24 آبان 94
0
چقدر خووووب با این کارا سنت های قدیمی هیچ وقت از خاطرمون نمیره زنده باد ایران
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 31 شهریور 99 (اقساطی)
2 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
پیام توسعه صبا
31 شهریور - 2 مهر

تور مشهد 31 شهریور 99
2 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
31 شهریور - 2 مهر

تور مشهد 31 شهریور و 1 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
31 شهریور - 4 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
تابان تابان
فرجام پرواز کیان
4 مهر - 8 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
4 شب
قشم ا ... قشم ایر
زاگرس زاگرس
قصر شایان
4 مهر - 9 مهر

تور کیش 30 شهریور 99
2 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
30 شهریور - 1 مهر

تور زمینی مشهد 4 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
سیف گشت
4 مهر - 7 مهر

تور مشهد 7 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
معراج گشت
7 مهر - 10 مهر

تور مشهد 2 و 3 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
قصر شایان
2 مهر - 6 مهر

تور زمینی قشم 1 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
دانیار سفر پارسیان
1 مهر - 5 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما