تنها روستای صخره ای در ایران

 
 
 
در شهرستان اسکو از توابع استان آذربایجان شرقی، روستایی به نام کندوان وجود دارد که در عین زیبایی، کمی عجیب و غیرعادی به نظر می رسد و علت آن هم خانه هایی است که بنای آن ها همگی از جنس صخره و به شکل کندوی عسل می باشد.
 
 
 گردشگران تور تبریز جالب است بدانید نام این روستا نیز برگرفته شده از همان معماری کندو شکل خانه های صخره ای این روستا است. در مورد نحوه پیدایش و ساخت این روستا، روایاتی وجود دارد که بر اساس آن ها قدمت روستای کندوان به حدود 700 سال پیش باز می گردد. یعنی در قرن هفتم هجری قمری، زمانی که مغول ها به ایران حمله کردند، مردم روستای حیله ور که حدودا در دو کیلومتری کندوان واقع شده، برای حفظ جان خود به دشت های مجاور فرار کردند و تصمیم گرفتند در این مکان پناهگاهی امن برای خود بسازند. در راستای این هدف مردم روستا شروع به کنده کاری و حکاکی داخل صخره ها کرده و در دل کوه خانه هایی از جنس صخره برای خود ساختند. در ساخت این خانه ها هیچگونه مواد و مصالحی به جز صخره وجود ندارد. البته نکته جالبی که روستای کندوان را با دیگر روستا های مشابه آن در دنیا (روستای کاپادوکیه در ترکیه و روستای داکوتا در آمریکا) متمایز کرده این است که برخلاف آن ها، هم اکنون حدود 117 خانوار در خانه های صخره ای کندوان زندگی می کنند.
 
 
روستای کندوان، تنها روستای صخره ای در ایران است که در تاریخ پانزدهم اردیبهشت ماه سال 1376 به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی، در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. گردشگرانی که تصمیم دارند در سفرشان با تور تبریز از این روستای باستانی و تاریخی نیز دیدن کنند، بهتر است بدانند که این روستا در دامنه کوه های سهند قرار گرفته و از آب و هوای بسیار مطلوبی برخوردار است و حتی به دلیل استقبال کم نظیر مردم از این منطقه و جاذبه های گردشگری منحصر به فرد آن، هتل ها و اقامتگاه های متعددی جهت اسکان گردشگران تور داخلی و خارجی احداث شده است.
آدرس روستای کندوان: ایران، استان آذربایجان شرقی، شهرستان اسکو، دهستان سهند، روستای کندوان.
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر