بزرگ ترین رودخانه ایران

برخی از قدیمیان این رودخانه را به دلیل وجود آثار تاریخی کهن "رودخانه کوپرتس" می نامند. آب آشامیدنی تمامی بخش های شهر اهواز به وسیله رودخانه کارون تامین می گردد. رود کارون هفدمین اثر طبیعی ایران است که در لیست میراث طبیعی ثبت گردید. رود کارون جلوه بسیار زیبایی به شهر اهواز داده که هر توریستی که با تور اهواز به این شهر سفر کند امکان ندارد از آن بازدید نکند. سرچشمه های این رودخانه عبارت اند از: بازفت، ارمند، زردکوه بختیاری و چشمه دیمه. ناهمواری های موجود در ورودی این رود سبب ایجاد جلگه های منحصر به فردی در این قسمت شده است. بزرگ ترین رودخانه ایران دارای طول حدود 1000 کیلومتر مربع است که از این حیث رتبه ی اول را در ایران به خود اختصاص داده است. در کناره های رود زیبای کارون کشتی هایی قرار دارد که از آن ها به عنوان کافه و رستوران استفاده می شود و گردشگران تور اهواز می توانند از آن ها بهره ببرند.
آب لازم برای مصارف کشاورزی و تولید برق شهر اهواز نیز از این رودخانه تامین می گردد. رود کارون بستر بسیار مناسبی برای ایجاد جاذبه های تفریحی و گردشگری برای توریست های تور اهواز در  این شهر می باشد. از طریق این رودخانه می توان کالاهای صادراتی کشور را از اهواز به آبادان و خرمشهر انتقال داد. البته لازم به ذکر است که رود کارون همانند سال های قبل پر آب نمی باشد. رود کارون واقع در مرز ایران و عراق می باشد که در مسیر به "اروندرود" می پیوندد و به خلیج فارس می ریزد. سدهای عظیمی بر روی رود کارون ساخته شده که از جمله آن ها می توان به سد تنظیمی گتوند، مسجد سلیمان، کارون 1، کارون 3 ، کارون 4 و سدهای گتوند علیا اشاره کرد. در روز حدود 20 هزار متر مکعب از آب رودخانه کرخه به وسیله کانال شهید چمران به رودخانه کارون می ریزد.
در ابتدا آب رود کارون به طور مستقیم به خلیج فارس منتقل می شد ولی بعد ها با ساخت کانال عضدی این رود به 2 شاخه تقسیم شد و یک شاخه ی آن به خلیج فارس و شاخه ی دیگر به اروندرود منتقل می شود. این روزها اما بزرگ ترین رودخانه ایران حال و روز خوبی ندارد و فاقد آن شکوه قبل می باشد که همین امر موجب ناراحتی مردم بومی اهواز شده و همواره خواستار رسیدگی به این رود می باشند. در جوار رود کارون فضای سبز برای گردشگران تور داخلی وجود دارد که می توانند در آن نشسته و از چشم انداز بسیار زیبای بزرگ ترین رودخانه ایران لذت ببرند. 

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به بزرگ ترین رودخانه ایران
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.