شکافی در قلب کویر

در این میان دره ای به نام راگه که به شکافی در قلب کویر معروف بوده، یکی از زیبا ترین و عجیب ترین پدیده های طبیعی و ناشناخته ی شهرستان رفسنجان و استان کرمان می باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی شکافی در قلب کویر بپردازیم.

این دره در 20 کیلومتری شهرستان رفسنجان و در نزدیکی روستای میمند واقع شده است.
علت به وجود آمدن این دره عبور رودخانه از این مسیر و عبور سیلاب ها از روی سنگ ها و صخرها و فرسایش خاک این منطقه می باشد که در طول هزاران سال باعث به وجود آمدن شکافی در قلب کویر شده است. از بخش های مختلف دره می توان به ستون ها، آرک ها، دیوار های نواری و همچنین مخروط های نوک تیز اشاره کرد. نکته جالب در رابطه با این دره که به شکافی در قلب کویر معروف است، جاری بودن دائمی رودخانه ی کیودری در عمق این دره می باشد. قدمت حدودی این دره 20 هزار سال بوده و شکل گیری آن به دوره چهارم زمین شناسی باز می گردد.
حیات وحش این منطقه که شامل عقاب کبک و دراج بوده، یکی دیگر از جذابیت های آن برای گردشگران تور کویر است. همچنین شواهد نشان می دهد آهو هم در این منطقه وجود دارد.
مساحت دره راگه در حدود 36 هزار هکتار است. طول آن در حدود 20 کیلومتر و عرض آن حدود 180 متر می باشد. همچنین عمق دره راگه حدود 70 متر بوده که در برخی نقاط خاص به 100 متر هم می رسد.

بر روی ستون ها و دیوار های این دره اشکال جالب و مختلفی وجود دارد. همچنین مسیر های باریک و سوراخ های مختلفی در طول مسیر این دره وجود دارد که برخی بدلیل فرسایش و برخی هم توسط انسان ها در گذشته های دور، به وجود آمده اند.
شکل منحصر به فرد این دره باعث شده که  آن را شکافی در قلب کویر بنامند. همچنین دو دره دیگر با این شکل در ایران وجود دارد اما می توان دلیل محبوبیت این دره آب و هوای مناسب منطقه، دسترسی آسان و امنیت آن دانست، همچنین طول، عرض و عمق این دره از دره های دیگر بسیار بیشتر است. همین امر سبب شده سالیانه بسیاری از گردشگران تور کویر را در برنامه سفر خود قرار دهند. ممکن است به مرور زمان این منطقه به یکی از قطب های اصلی گردشگری تور داخلی تبدیل می شود.

امروزه این دره به مکانی برای تور های دره نوردی، کوهنوری و همچنین تور های رصد آسمان تبدیل شده است.
در آینده ای نزدیک قرار است جاذبه های ورزشی، مانند دوچرخه سواری، اسب سواری، راپل، موتور سواری، بانجی جامپینگ، رالی، سورتمه سواری، زیپ لاین، پرواز با چتر و چند جاذبه ورزشی دیگر در کنار این دره ایجاد شود.


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به شکافی در قلب کویر
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.