شبی که نماد تهران عروس شد

شبی که نماد تهران عروس شد

هنرمند آلمانی به مناسبت روز اتحاد آلمان‌شرقی و غربی با وجود آنکه محوطه برج آزادی در حال مرمت است، هنر نورپردازی‌اش را به رخ کشید.

به نقل از خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، «فلیپ گایست» که به دعوت سفیر آلمان در ایران برای اولین‌بار به تهران سفر کرده، برج آزادی را به دلیل معماری‌اش برای نورپردازی انتخاب و به مناسبت روز اتحاد آلمان شرقی و غربی با کلماتی مانند صلح، عشق، آزادی و طرحی از کاشی‌های آبی فیروزه‌ای روشن کرد.

در مراسم افتتاحیه «کنسرت نور» که عصر روز شنبه (11 مهرماه) در برج آزادی برگزار شد، ابراهیم حقیقی - مدیر پروژه کارگاه برج آزادی در زمان ساخت آن - بیان کرد: من فارغ التحصیل سال 1344 دانشکده فنی تهران هستم و افتخار این را داشتم که در خدمت مهندس پور فتحی و به عنوان مدیر پروژه این بنا انتخاب شوم.

او ادامه داد: ساخت برج آزادی در سال 47 شروع شد و مجموعه‌ کار 26 مهندس ایرانی زیر 30 سال است. من در آن زمان حدود 29 سال داشتم. این برج توسط مهندس «امانت» طراحی و اساس آن تلفیقی از معماری قدیمی ایرانیان از دوره ساسانیان و هخامنشیان و... است که با تکنیک جدید تلفیق شده، به طوری که از مقاطع مخروطی و بیضی تشکیل شده و همه دارای فرمول هستند.

حقیقی با بیان این که محاسبات برج توسط یک مهندس انگلیسی انجام شده است، ادامه داد: چون تمام برج فرمول‌های هندسی داشت، 50 سانت مختصات سه‌بُعدی طول، عرض و ارتفاع به آن داده بودند که مبنای ساخت بود و نقشه آن چنانی برای ساخت آن وجود نداشته است. قالب بیرونی برج از سنگ و خود آن از بتن آرمه تشکیل شده است. ضخامت سنگ‌های پایین 25 سانت و سنگ‌های بالای برج 11 سانتی متر است.

مدیر پروژه برج آزادی در زمان ساخت اضافه کرد: شاید دشوارترین قسمت ساخت انتخاب سنگ برج بود که با کمک غفار داورپناه و قنبر رحیمی که در آن زمان به سلطان سنگ ایران معروف بود تامین شد و در انتهای پروژه با مشکل کمبود سنگ در معدن مواجه شدیم که آن هم حل شد. مبنای انتخاب معماری برج هم توسط مهندس جواهریان مطالعه شد.

سفیر آلمان در ایران نیز در بخشی از سخنانش ضمن بیان اینکه از صحبت‌های مهندس حقیقی لذت بردم، بیان کرد: بسیار مفتخریم هنر آلمان را در خیابان ایران به نمایش بگذاریم. شاید تهران به خاطر بزرگی و روشن بودنش یکی از مکان‌های عمده برای نشان دادنش با نور است.

«اونگرن اشترنبرگ» ادامه داد: ما می‌توانیم با نگاه به پل مدرس و طبیعت، هنر نور در ایران را ببینیم. بسیاری از مواقع دیدم یکی از روش‌هایی که ایرانی‌ها ترافیک سنگین را تحمل می‌کنند، هنر نور در خیابان‌ها است. این کار بسیار خلاقانه است و ما هم آن را در خیابان‌های شلوغ آلمان انجام می‌دهیم.

بهرام جمالی مدیر بنیاد رودکی هم در این مراسم سخن گفت.

به گفته غلامحسین شاه علی - مدیر برج آزادی - به دلیل مرمت برج، تبلیغات چندانی برای این مراسم صورت نگرفت. از طرفی به دلیل تعمیرات در حال انجام پرسنل برج نگران بودند که برای مردمی که در حال تردد در زیر برج بودند اتفاقی نیفتد.

کنسرت نور در برج آزادی از روز شنبه 11 مهرماه شروع و تا روز دوشنبه از ساعت 19 تا 23 ادامه دارد.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره شبی که نماد تهران عروس شد

شکیبا اثنی عشری 17 مهر 94
0
درود بر شما مطلب بسیار جالبی بود. ممنون که با ما به اشتراک گذاشتید. :)
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 11 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
ندا پرواز
11 مهر - 14 مهر

تور مشهد شهریور و مهر 99
2 شب
ایران ... ایران ایر تور
کاسپین کاسپین
پرواز ایرانیان
31 شهریور - 6 مهر

تور مشهد 4 مهر 99
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
4 مهر - 8 مهر

تور مشهد 6 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
معراج گشت
6 مهر - 9 مهر

تور مشهد 12 مهر 99 ویژه اربعین
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
12 مهر - 16 مهر

تور کیش 3 مهر 99
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
سیف گشت
3 مهر - 6 مهر

تور زمینی قشم 13 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار 4 تخته سروش
قطار ... قطار 4 تخته سروش
معراج گشت
13 مهر - 17 مهر

تور زمینی مشهد 4 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
معراج گشت
4 مهر - 7 مهر

تور قشم 6 و 7 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
قصر شایان
6 مهر - 10 مهر

تور کیش 2 و 3 مهر 99
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
3 مهر - 6 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما