جشن وساک

تاریخ انتشار : ۱۹ مهر

جهانگردان و گردشگرانی که سالانه سفرهای خارجی زیادی دارند سریلانکا را جزو یکی از کشورهای تفریحی و شاد می دانند زیرا در این کشور جشن های فراوانی برگزار می شود که می توان به جشن وساک اشاره کرد. جشن وساک که نام اصلی آن روز بودا نامیده می شود سراسر این کشور تعطیل شده و تمام مردم به جشن و شادی و سرور می پردازند. جشن وساک در آیین بودایی روز تولد بودا و بنیان گزاری این دین جهانی می باشد که تمام کسانی که پیرو آیین بودا هستند در جشن وساک شرکت می کنند. 


این جشن که در شب ماه کامل از ماه وایساخا (ماه مه) برپامی شود افراد به معابد و مکان های مقدس می روند و با پیشکش کردن هدایا مانند میوه، لباس، غذا و غیره به راهبان از آنها می خواهند تا برایشان طلب بخشش کنند. همچنین حمام و غسل دادن مجسمه های بودا، تبرک شدن با آب های مقدس، دعا خواندن، به صدا در آوردن زنگ های ناقوسی شکل، روشن کردن شمع و عود از فعالیت های متداولی است که در جشن وساک انجام می دهند. این جشن بجز سریلانکا در کشور های دیگری نیز برپا می شود که در مرحله اول این روز به صورت رسمی در مجموعه جهانی راهبان و پیروان بودا که در سال 1950 بود برگزار شد و این روز برای همه بودایی ها ثبت شد که هر سال جشن بگیرند و سپس بعد از این تصمیم مهاراجه نپال این روز را تعطیل رسمی اعلام کرد.


 در پی این تصمیم کشورهایی مانند مالزی، هند، چین، میانمار، تایلند، ویتنام، اندونزی، کامبوج و کشورهایی که در آنها از دین بودا هستند از این جشن استقبال کردند و آنها نیز این روز را تعطیل کرده و به جشن و عبادت می پردازند. جشن وساک را می توان جزو یکی از جشن های رسمی و ملی کشور سریلانکا نامید که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هر سال گردشگران زیادی به این کشور سفر می کنند تا شاهد این جشن مفرح و بزرگ باشند.

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره جشن وساک

زانیار شهریور 1397
جشن وساک خیلی جشن جالبی به نظر میرسه ممنون میشم اگر بیش تر در موردش توضیح بدید
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به جشن وساک