کافه نادری

اگر در تهران به دنبال کافه قدیمی و نوستالژی هستید، با کافه های متعددی روبرو می شوید که هرکدام تاریخچه و قدمت خاصی دارند. یکی از این کافه ها که امروزه پاتوق افراد مسن و بخصوص دانشجویان است، کافه نادری می باشد.

 


قدمت کافه نادری به سال 1306 برمیگردد. در آن زمان مهاجری ارمنی با نام "خاچیک مادیکیانس" به ایران سفر کرد تا با تاسیس کافه ای، مهارت خود در کافه را ارائه داده و در کنار آن، پاتوقی برای روشنفکران ایجاد کند چرا که افراد مشهوری مانند سیمین دانشور و جلال آل احمد، نیما یوشیج و صادق هدایت اوقت زیادی را در این کافه گذرانده اند.
خاچیک مادیکیانس در ابتدا انواع قهوه ها، نوشیدنی های گرم و سرد و کیک های بی نظیری را سرو می کرد اما با گذشت تقریبا یک سال، انواع غذاهای فرنگی مانند بیفتک، بی استراگانف و برخی از غذاهای ایتالیایی را هم به منوی خود افزود.
جالب است بدانید در آن زمان، کافه نادری فراتر از یک کافه معمولی برای سپری کردن اوقت در محیطی دنج بود. در پشت کافه حیاطی وجود دارد که بیش از 30 سال از بسته بودن درب آن می گذرد اما در گذشته، مردم جهت استعمال انواع دخانیات به حیاط کافه می رفتند و تقریباً هر شب، جشن ها و مراسم های هیجان انگیزی هم در کافه برگزار میشد.
بعد از گذشته مدتی، خاچیک مادیکیانس طبقات بالای کافه را به هتل تبدیل کرد تا علاوه بر ارائه خدمات اقامتگاهی، درآمد مناسبی هم برای خود داشته باشد. جالب است بدانید کافه نادری در آن زمان در واقع قنادی بود که انواع شیرینی های لذیذ خاچیک مادیکیانس در آن به فروش می رسید اما بخاطر ویژگی ها و محبوبیت بالای کافه، به کافه نادری معروف شد و در کنار آن، هتل هم به هتل کافه نادری شناخته میشد. همچنین درب شیرینی فروشی امروزه بسته است و مشتریان می بایست از درب باریکی کنار شیرینی فروشی مستقیم وارد کافه شوند.

 


وارد کافه که می شویم حال و هوای تهران قدیم را احساس می کنیم. در کافه تمام غذاهای ایرانی به همراه منوی کافه وجود دارد که کیفیت و طعم بی نظیری دارند هرچند قیمتشان کمی گران است و اگر اعتراض کنید که چرا قیمت ها اینگونه است صدای گارسون ها در می آید. جالب است بدانید قدیمی ترین گارسون کافه ناردی، "عشقی" نام دارد که همواره در جیب خود  درب بازکن نوشابه داشته و هرموقع خواستید درب نوشابه های شیشه ای خود را باز کنید، او این کار را انجام می دهد. 
در آخر توصیه می شود یکبار رفتن به کافه نادری برای تجربه حال و هوای تهران قدیم و میل کردن غذاهای بی نظیر کافه ارزشش را دارد.

  • آدرس کافه نادری: تهران – خیابان جمهوری – مابین سی تیر و چهارراه استانبول – پلاک 524 و 520
  • شماره تماس کافه: 02166720791
  • ساعت کاری کافه: همه روزه از ساعت 10:00 الی 19:00 به غیر از شنبه ها که کافه تعطیل است.
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر