ویزای توریستی چک

تاریخ انتشار : ۱۶ آذر
یکی از کشورهای زیبایی که در اروپای مرکزی واقع شده، جمهوری چک می باشد. ویژگی های منحصر به فرد این کشور سبب شده تا سالانه گردشگران بی شماری از مکان های دیدنی آن بازدید کنند. برای ورود به این کشور بی نظیر باید ویزا در دست داشته باشید. کشور چک جزء کشورهای طرف قرارداد شنگن می باشد، ویزای توریستی چک به صورت روادید توریستی شنگن به درخواست متقاضی صادر می شود. ویزای شنگن در 4 نوع می باشد که نوع C آن توریستی بوده و برای جمهوری چک نیز باید این نوع از ویزا را داشته باشید. اشخاصی که ویزای شنگن دارند برای درخواست مجدد خیلی آسان تر می توانند ویزای کشور مورد نظر خود را بگیرند. به طور کلی ویزای توریستی چک که جزء کشورهای شنگن می باشد تا سه ماه به شما اجازه می دهد در این کشور اقامت داشته باشید که بیشتر از این مدت زمان نمی توانید در جمهوری چک حضور داشته باشید چه برای کار و چه تفریحی، اگر مدت زمان حضور شما بیش از 3 ماه به طول انجامد، به پرداخت جریمه محکوم می شوید.
برای درخواست ویزای توریستی چک حضور شخص درخواست کننده در کنسولگری چک الزامی است و مصاحبه صورت می گیرد. مسافران تور چک برای وقت گرفتن در کنسولگری چک باید حتما حضوری مراجعه کنند و به صورت تلفنی وقتی به شما داده نمی شود. اول از هر کاری باید ابتدا فرم کشور مورد نظر خود را از سایت کنسولگری چک و یا سفارت آن که در تهران واقع شده را دریافت کنید و در دو نسخه تکمیل کنید. حتی اگر بخواهید با خانواده سفر کنید می بایست برای هر شخصی فرم جداگانه ی ویزای توریستی چک را دریافت و تکمیل کنید. کلیه مدارک خواسته شده باید به زبان رسمی و بین المللی انگلیسی ترجمه شده باشد.
توجه داشته باشید در سه ماه فصل تابستان به دلیل تقاضای زیاد مردم ممکن است بررسی پرونده زمان بیشتری را از شما بگیرد پس سعی کنید هرچه زودتر تاریخ اقامتتان را تعیین کنید تا اگر هم طول کشید خیالتان آسوده باشد که به مشکلی برنمی خورید. ویزای توریستی چک بیشترین میزان درخواست را در میان ویزاهای مختلف این کشور دارا می باشد.
آن دسته از گردشگران تور اروپا که هنوز به سن قانونی نرسیده اند، برای دریافت ویزای توریستی چک باید رضایت نامه ای از والدین خود داشته باشند. همچنین کسانی که در ارگانی خاص مشغول به فعالیت هستند، باید یک گواهی از سازمان مورد نظر به همراه داشته باشند. اگر شما متقاضی ویزای مولتی می باشید، باید بیمه نامه مولتی دریافت کنید.
مدارک مورد نیازی که گردشگران تور چک باید برای دریافت ویزای توریستی جمهوری چک به سفارت ارائه دهند عبارت است از:
1. اصل شناسنامه ایرانی 
2. گذرنامه (پاسپورت): باید تاریخ گذرنامه شما تا 6 ماه پس از صدور اعتبار داشته باشد و کپی از صفحات 1 تا 5 و صفحاتی که در آن مهر روادید خورده الزامی است. 
3. سه عدد عکس رنگی 4*6 برای هر متقاضی ( با مراجعه به عکاسی حتما قید کنید که عکس را برای گذرنامه می خواهید) عکس باید با پس زمینه ی سفید، تمام رخ و مطابق با شکل ظاهری فعلی شما باشد، همچنین طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ می شود.
4. کسانی که دعوت نامه دارند باید اصل دعوت نامه را ضمیمه مدارک خود داشته باشند. 
5. برای افراد زیر 18 سال اجازه کتبی و قانونی پدر با مهر تایید دفترخانه الزامی می باشد. 
6. در صورت شاغل بودن مدارک رسمی و قانونی دال بر شغل و اعتبار شغلیتان، برای افراد تحت تكفل یعنی زنان خانه‌ دار یا فرزندان گواهی کار، صورت‌حساب بانكی، فرم اشتغال به تحصیل و یا دفترچه حساب پس‌انداز متكفل ( همسر یا پدر) با تاریخ گشایش حساب و فیش بانکی همچنین گردش مالی سه ماه اخیر الزامی می باشد. 
7. بلیط هواپیما با تاریخ دقیق رفت و برگشت شما گردشگران تور چک در این کشور. 
8. در صورت نیاز مدرکی دال بر پرداخت کل هزینه مدت اقامت شما و همراهانتان. 
9. همراه داشتن بیمه مسافرتی با تاریخ صدور مشخص ( شرکت بیمه گذار باید نمایندگی معتبری در کشور مورد نظر شما داشته باشد تا کلیه هزینه های احتمالی درمان و بیمارستان را متقبل باشد) .
10. فرم تکمیلی و تایپ شده که باید توسط متقاضی امضا هم شده باشد.
11. وجه لازم برای ویزا. مسافران تور چک باید توجه داشته باشند که این مبلغ باید به یورو پرداخت گردد.
12. گواهی مبنی بر توانایی مالی مسافر و پرینت گردش مالی 3 ماه آخر حساب بانکی او.
از تاریخی که کلیه مدارک مورد نیاز ویزای توریستی جمهوری چک را به سفارت تحویل دهید از یک هفته تا 6 هفته طول می کشد تا اعلام کنند واجد شرایط برای سفر به چک هستید یا خیر.
هزینه ویزای توریستی چک:
-بزرگسالان 60 یورو
-کودکان 35 یورو
آدرس سفارت جمهوری چک در تهران: فرمانیه، بالاتر از دیباجی شمالی، پلاک 199 می باشد. شماره تماس: 02122288149 - 02122288153 . آدرس سایت http://www.mzv.cz/tehran ساعات کار اداری سفارت چک همه روزه از شنبه تا پنج شنبه 9 صبح تا 12 ظهر می باشد و مسافران تور چک می توانند با مراجعه به آن کارهای مورد نیاز را انجام دهند.
یک نکته لازم به ذکر است که درخواست هایی که به کارگزار سفارت چک ارسال می گردد، تا 72 ساعت پاسخ داده می شود و نیازی به ارسال مجدد ایمیل وجود ندارد. کارگزاری سفارت چک شرکت "vfs global" می باشد که از سال 2017 این مسئولیت را به عهده گرفته است. کنسولگری سفارت در روزهای 1 شنبه، 2 شنبه و 5 شنبه برای پاسخگویی به آن دسته از گردشگران تور چک می باشد که برای دریافت ویزای کوتاه مدت مراجعه می کنند و روزهای 3 شنبه به درخواست کنندگان ویزای بلند مدت اختصاص دارد. بهتر است برای انجام شدن مراحل اخذ ویزای توریستی چک از 45 روز قبل سفر اقدام کنید. 
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره ویزای توریستی چک

نارسیس مهر 1397
به ایرانیا ویزای توریستی چک چجوری میدن ؟ اگر تور تهیه کنیم و ویزا در نیاد چه اتفاقی می افتد؟
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به ویزای توریستی چک