دریاچه چشمه سبز

شهر مشهد یکی از مهم ترین مقاصد توریستی کشورمان است که سالانه میزبان هزاران گردشگر می باشد. این شهر علاوه بر حرم امام رضا (ع) که مورد توجه همگان قرار دارد، مکان های سیاحتی زیادی را در خود جای داده که یکی از آن ها دریاچه چشمه سبز می باشد. این دریاچه زیبا در غرب شهر مشهد و در فاصله 20 کیلومتری روستای گلمکان واقع شده است. چشمه سبز در میان رشته کوه های بینالوند و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد. مساحت کلی دریاچه کوهستانی چشمه سبز 15 هکتار است. این دریاچه که در زبان محلی چشمه سوز یا چشمه سو نیز نامیده می شود، برای آبیاری زمین های کشاورزی و باغات منطقه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دریاچه چشمه سبز

 

پوشش گیاهی و حیوانات دریاچه چشمه سبز

گردشگران تور مشهد می توانند در این مکان بکر به پیک نیک پرداخته و ساعاتی به دور از شلوغی و استرس را تجربه کنند. مهم ترین تفریحی که در این مکان می توان به آن سرگرم شد ماهیگیری می باشد زیرا درون دریاچه ماهی های فراوانی در ابعاد مختلف دیده می شود. در این منطقه به سبب دارا بودن آب و هوای کوهستانی گیاهان دارویی متنوعی از قبیل خارشتر، بابونه، بادام کوهی، کاسنی و زیره می روید که محیطی سرسبز را ایجاد کرده اند. خوب است بدانید که جانورانی همچون آهو، کبک، عقاب، گراز و بز کوهی نیز در این منطقه زیست می کنند.

 

دریاچه چشمه سبز


قداست آب چشمه سبز

از دوران گذشته کتاب هایی به یادگار مانده که نشان از قداست آب این چشمه به ویژه برای زرتشتیان دارد؛ یکی از مهم ترینِ این کتاب ها "نزهه القلوب" نام دارد. در این کتاب ها نوشته شده که یکی از بزرگترین شاهان ساسانی مسیری بسیار طولانی را پیموده است تا خود را به این دریاچه برساند و در آب آن شفا پیدا کند. روایاتی هم وجود دارد که گفته می شود آب دریاچه چشمه سبز گلمکان در سال 967 لبریز شده و پس از بروز سیلی بزرگ، طلاهای فراوانی از آن به بیرون ریخته شده که افراد محلی آن ها را با اجناس هندی تعویض می کردند.

 

دریاچه چشمه سبز


آدرس دریاچه چشمه سبز

مشهد/ 20 کیلومتری روستای گلمکان
 

درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای مشهد

تور مشهد 27 و 28 خرداد 99
3 شب
آتا
قصر شایان
27 خرداد - 31 خرداد

تور مشهد 16 خرداد 99
3 شب
ایران ایر تور
کاخ سپید ملل
16 خرداد - 19 خرداد

تور مشهد خرداد 99
2 شب
کاسپین
دانیار سفر پارسیان
17 خرداد - 21 خرداد

تور ترکیبی مشهد 15 خرداد 99 ویژه تعطیلات
2 شب
آتا
ندا پرواز
15 خرداد - 17 خرداد

تور مشهد 16 خرداد 99
4 شب
تابان
معراج گشت
16 خرداد - 20 خرداد

تور مشهد خرداد 99
3 شب
کاسپین
پرواز ایرانیان
12 خرداد - 19 خرداد

تور مشهد 16 خرداد 99
2 شب
تابان
معراج گشت
16 خرداد - 18 خرداد

تور مشهد 12 خرداد 99
3 شب
تابان
گردشگر زمان
12 خرداد - 15 خرداد

تور مشهد 13 خرداد 99 ویژه تعطیلات
2 شب
ایران ایر تور
ندا پرواز
13 خرداد - 15 خرداد

تور زمینی مشهد 13 خرداد 99 ویژه تعطیلات
2 شب
قطار کویر
ندا پرواز
13 خرداد - 15 خرداد