مسجد جامع کاشان


مسجد جامع کاشان قدیمی ترین بنای این شهر است که مربوط به دوران سلجوقی می باشد و همچنین مناره ی مسجد قدیمی ترین بنای تاریخ دار استان اصفهان است. به گغتهی برخی از افاد بنای این مسجد قبل از اسلام یک آتشکده بوده است که پس از ایمان آوردن مردم به دین اسلام آن را تبدیل به مسجد کرده اند.
مسجد جامع کاشان توسط صفیه خاتون دختر مالک اشتر بنا شده است که در دوران کریم خان زند و عبدالرزاق که هردو حاکم کاشان بودند این بنا مرمت و بازسازی شد و خطاطانی به نام محمد کاظم اصفهانی و عبدالکریم به عنوان خطاط بر روی دیوارهای مسجد آمده است.
در لایه برداری های اخیر که باستان شناسان از گچ بری های محراب این مسجد انجام داده اند آثار و تزئیناتی را پید اکرده اند که قدمت آن ها به دوران آل بویه بر می گردد. شبستان تابستانی مسجد زیر شبستان زمستانی آن قرار دارد که طرح های کاشی کاری آن بسیار زیبا هستند. در گذشته از کف این شبستان آثاری از کوره های پخت ظروف چینی توسط کارشناسان کشف شد که معتقدند قدمت مسجد به اوایل دوره ی اسلامی باز می گردد.

 

مسجد جامع کاشان


گفتنی است که این مسجد دو محراب دارد که قبله یکی چپ و دیگری راست می باشد که به گفته ی کارشناسان میراث فرهنگی به علت رعایت نشدن جهت دقیق قبله نیز این محراب تخریب شده است و محراب جدیدی نزدیک به محراب قبلی در جهت صحیح قبله ساخته شد.
حضرت سلطان علی ابن محمد باقر در این مسجد نماز گزارده است و به همین دلیل است مسجد جامع کاشان مورد توجه و احترام مردم می باشد.
گردشگران تور کاشان میتوانند همه وزه از این آثار تاریخی و زیبا دیدن کنند.
 


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به مسجد جامع کاشان
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.