کاخ جال محل

کاخ جال محل یا کاخ آب یکی از مشهور ترین جاذبه های گردشگری شهر زیبای جیپور پایتخت راجستان بزرگترین ایالات هندوستان میباشد که در سال 1379 قرن هجدهم میلادی به دستور جی سینگ دوم ساخته شد. اهالی هندوستان کاخ جال محل را کاخ واترمحل می نامند. با توجه به اینکه کاخ جال محل در میان دریاچه مصنوعی و زیبایی قرار گرفته است، یکی از زیباترین و خیره کننده ترین کاخ های دنیا به شمار می رود، از این رو حاکم شهر جیپور دوران کودکی خود را در آن سپری کرده و در فصل تابستان مکانی تفریحی و تفرجگاهی زیبا برای استراحت و تفریح پادشاه و همسرش بود که از آن برای شکار اردک نیز استفاده می کردند. 

در جنوب غربی کاخ جال محل دریاچه من ساگار (Man Sagar) و شمال و غرب و شرق آن دشت های زیبا و خوش آب و هوای آروالی قرار دارد، به همین دلیل اطراف کاخ جال در گذشته جایگاهی مناسب برای ساخت قصر ها و خانه های اشراف زادگان بوده است. سبک معماری کاخ آبی پیروی سبک راجپوت بوده که بیشتر قصرها و دژهای موجود در جیپور هم طبق همین سبک معماری ساخته شده اند که مورد توجه گردشگران تور جیپور قرار می گیرند. همچنین این سبک معماری مختص به ایالت راجستان بود. یکی از مهم ترین و بارز ترین ویژگی های این سبک آن است که هر بنایی باید ویژگی منحصر به فرد خود را داشته باشد؛ جال محل هم از این قاعده مستثنی نیست.

بنای کاخ جال محل دارای پنج طبقه است که چهار طبقه آن زیر آب واقع شده به همین دلیل از کنار دریاچه، قصری یک یا دو طبقه را مشاهده میکنیم؛ اما با بالا و پایین رفتن سطح آب تعداد طبقات قابل مشاهده این بنا تغییر میکند. طبقات این بنا کم ارتفاع بوده و به صورت متقارن ساخته شده است. جال محل به رنگ قرمز یا نارنجی پر رنگ دیده می شود که علت آن استفاده از ماسه سنگ قرمز در ساخت این کاخ با شکوه است. در ضلع شمال شرقی بنا نیز از سنگ کوارتزیت استفاده کرده اند که دلیل دیگری برای قرمز یا نارنجی دیده شدن این بنا بوده که برای گردشگران تور جیپور بسیار جذاب می باشد.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره کاخ جال محل

سیروس 30 دی 97
4
کاخ جال محل به کاخ شناور هم معروفه
شیدا 12 خرداد 97
3
کاخ جال محل خیلی زیبا و دیدنی هست ممنون از محتوا و مطالب خوبتون
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر