امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به فرودگاه حمد

فرودگاه حمد

آسایش و یک پرواز مطمئن تنها دو بخشی جزئی است که عموم مسافران از یک پرواز در یک فرودگاه انتظار دارند. خوشبختانه امروز عموم فرودگاه های بین المللی از سطح بالایی رفاهی و خدماتی برخوردار هستند؛ که این موضوع شامل حال عموم فرودگاه های بین المللی علی الخصوص فرودگاه های خاورمیانه مانند فرودگاه حَمَد قطر نیز می شود. این فرودگاه بین المللی دارای امکانات و شرایط امنیتی بسیار مناسبی است که در ادامه بیشتر در مورد آن خواهیم گفت، پس پیشنهاد می کنیم با لحظه آخر همراه باشید.
 
معرفی فرودگاه حمد
 

معرفی فرودگاه حَمَد

فرودگاه بین المللی حَمَد IATA: DOH با نام عربی: مطار حمد الدولیي یا مآرامام الدوالی تنها فرودگاه بین المللی در کشور قطر است. این فرودگاه در جنوب پایتخت قطر در شهر دوحه واقع شده است. این فرودگاه که دارای ارتفاعی 11 متری است امروزه جایگزین فرودگاه سابق دوحه شده است. علت نام گذاری این فرودگاه به دلیل نام امیر قبلی قطر با نام حمد بن خلیفه آل ثانی می باشد. برنامه ریزی ساخت این فرودگاه در سال 2003 آغاز شد و آغاز پروژه تکمیل فرودگاه حَمَد قطر در 5 کیلومتری فرودگاه بین المللی دوحه در زمینی به مساحت 2200 هکتار کلید خورد. در ابتدای تأسیس، این فرودگاه تنها قادر به جابه جایی 29 میلیون مسافر بود اما هم‌زمان با ادغام فرودگاه بین المللی حَمَد با فرودگاه سابق امروزه این ناحیه قادر است بیش از 93 میلیون مسافر را جا به جا کند. این فرودگاه علاوه بر جا به جایی مسافر معمولاً قادر به نقل و انتقال 2 میلیون تن بار در روز است. ویژگی ها و وسعت این فرودگاه سبب شده تا فرودگاه حَمَد قطر پس از فرودگاه دبی لقب دومین فرودگاه بزرگ را در سطح ناحیه از آن خود کند. یکی ویژگی های جذاب فرودگاه حَمَد قطر سبک و دکوراسیون داخلی این فرودگاه است که مملو از نقوش آبی و سقف هایی به سبک موج های دریا است. سالن فرودگاه در مساحتی حدود 22 کیلومتر ساخته شده است که می تواند کاملاً فضای مناسبی برای انتظار و استراحت مسافران باشد. یکی از جاذبه های این فرودگاه سازه ها و اثر های بی نظیر این آن است که چشم هر گردشگری را به خود جلب می کند. این فرودگاه با لقب پنجاهمین فرودگاه پر جمعیت جهان دارای امکانات متفاوتی است که در ادامه به آن می پردازیم.

ترمینال های فرودگاه بین المللی حَمَد

فرودگاه بین المللی حَمَد نیز مانند سایر فرودگاه های عظیم دارای چندین ترمینال می باشد اما یکی از ویژگی های این ترمینال وجود قاب فلزی و نمای شیشه ای است که علاوه بر حفظ دمای محیط موجب فضای خیرکننده به جهت تابش نور خورشید می شود. عموم مسافران مبدأ در هنگام حرکت در زیر نورگیر مرکزی بزرگ فرودگاه به سمت ترمینال مورد نظر راهنمایی می شوند. به طور کلی این فرودگاه دارای یک ترمینال بزرگ با کنورس ها و یا سالن های متفاوت است که به جهت رفاه مسافران هر بخش دارای شرایط و ویژگی های خاصی می باشد.

 

فرودگاه حمد قطر کجاست

 

  1. کنورس A: این کنورس شامل بیش از 10 گیت پروازی اختصاصی برای غول پیکرترین هواپیماهای جهان مانند ایر باس 380 است.
  2. کنورس B: این سالن نیز دارای 10 گیت پرواز دو گیت کاملاً اختصاصی برای هواپیماهای بزرگ است.
  3. کنورس C: کنورس C شامل بیش از 10 گیت پرواز و دو گیت اختصاصی و ویژه برای هواپیماهای ایرباس است.

دو سالن یا کنورس D و E دو قسمت از این فرودگاه هستند که در طبقه اول و همکف واقع شده اند که گزارش ها حاکی از آن است که این دو سالن به منظور توسعه سالن ها در حال احداث می باشد و به زودی به منظور رفاه مسافران از آن رونمایی خواهد شد.

امکانات فرودگاه بین المللی حَمَد

فرودگاه بین المللی حَمَد نیز مانند سایر فرودگاه جهانی دارای امکانات مخصوص و ویژه ای مانند بانک اسلامی، غرفه تبادل ارز، رستوران، محل بازی کودک و غیره است که تمامی این امکانات به صورت شبانه روزی و با بیشترین تنوع در اختیار مسافران قرار می گیرد. هم چنین از دیگر امکانات این فرودگاه می توان به وجود دو هتل و یک مسجد در قلب این فرودگاه اشاره کرد که بستر آرامش و عبادت را برای مسلمانان فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر از امکانات فرودگاه بین المللی حَمَد حتماً جدول ذیل را مطالعه کنید.

 

ردیفامکاناتتوضیحات
1اتاق سیگارمکانی برای مصرف سیگار خارج از جو فرودگاه
2اورژانسبخشی از خدمات فرودگاه حمد قطر برای افراد بیماری
3استخر آبگرمزمانی برای استراحت
4صندلی ماساژفرصتی برای ریلکسیشن
5فروشگاهنقطه ای برای خرید و گذراندن زمان
6خودپرازابزاری برای دریافت وجهه نقد
7صرافیمحلی برای تبدیل پول در فرودگاه
8غرفه ارتباطات و اتاق تلفنجایی برای خرید سیم کارت و ارتباط با دوستان

 

دسترسی به فرودگاه بین المللی حَمَد

امکان دسترسی به فرودگاه بین المللی حَمَد متنوع و آسان محسوب می شود؛ چرا که یکی از امکانات این فرودگاه غرفه تاکسی برای مسافران بین المللی است. هم چنین اتوبوس، خط مترو، رزرو تاکسی آنلاین و یا تاکسی های درون شهری از دیگر راه های دسترسی به فرودگاه حَمَد قطر است. یکی از مقرون به صرفه ترین و سریع ترین راه های دسترسی به این فرودگاه استفاده از مترو می باشد که البته امکان استفاده از این وسیله نقلیه تا ساعت 12 شب امکان پذیر است.

آدرس فرودگاه بین المللی حَمَد

این فرودگاه که مالک آن سازمان هواپیمایی قطر است و توسط این سازمان پشتیبانی می شود قابلیت پشتیبانی از پرواز های داخلی و خارجی زیادی را دارد که همین امکان سبب شده تا عموم گردشگران خارجی نسبت به آدرس دقیق این نقطه کنجکاو شوند. در ادامه همین بخش آدرس این فرودگاه را برای شما مخاطب گرامی قرار داده ایم. البته استفاده از ابزار و اپلیکیشن هایی مانند گوگل مپ می تواند بیشتر و بهتر شما را راهنمایی کند.

  • آدرس فرودگاه حَمَد قطر: کشور قطر، 10 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوحه

 

فرودگاه بین المللی حمد

 

وب سایت فرودگاه بین المللی حمد

دانستن هر چه بیشتر در مورد یک نقطه قبل از سفر این امکان را به مسافر می دهد تا با دقت بیشتری برنامه ریزی کند. همان طور که می دانید برنامه ریزی صحیح یکی از دلایلی است که سبب می شود تا در بازه زمانی مشخص بتوانیم بیشترین بهرمندی را از زمان داشته باشیم؛ اما لازمه برنامه ریزی یک سفر ایده داشتن اطلاعات هر چه بیشتر است. جدول ذیل اطلاعات لازم در خصوص فرودگاه حَمَد قطر را به شما خواهد داد و شما مخاطب عزیز می توانید در صورت هر گونه سؤال به آدرس سایت گفته شده مراجعه کنید و یا با این فرودگاه تماس بگیرید.

 

ردیفعنوانآدرس/ شماره
1آدرس سایت فرودگاه حمد قطرhttps://dohahamadairport.com/
2شماره تلفن دفتر فرودگاه9746666465+
3اطلاعات پرواز فرودگاه9749929462+
4نمابر9474420462+
5پست الکترونیکیdiainfo@qatarairways.com

 

جمع بندی

فرودگاه بین المللی حَمَد در تاریخ 27 مه-2014 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و جایگزین فرودگاه بین المللی سابق دوحه شد. این فرودگاه بر خلاف سایر فرودگاه ها دارای یک ترمینال با سالن های متعدد و امکانات متفاوت است. تحقیقات نشان می دهد هر روزه 100 هواپیما در این فرودگاه به منظور جابه جایی مسافران و حمل و نقل بار در این فرودگاه فرود و سپس پرواز می کنند. این فرودگاه با امکانات ایده آل خود به عنوان دومین فرودگاه معروف خاورمیانه شناخته می شود که هر ساله از تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی پشتیبانی می کند. به پایان یکی دیگر مقالات سایت لحظه آخر نزدیک می شویم حتماً نظرات و دیدگاه های خود در خصوص بهبود هر چه بیشتر مقالات با ما به اشتراک بگذارید.

کد یاتا : DOH

آدرس وبسایت : https://dohahamadairport.com/

گالری تصاویر
درج نظر