بقعه شاه رکن الدین، نگینی سبز در بافت تاریخی دزفول

 دزفول - در بافت تاریخی دزفول آثار بسیار زیادی وجود دارد که بقعه شاه رکن الدین به سبب ویژگی‌هایی خاصی که دارد در این بافت خودنمایی می‌کند.

به نقل از مهر، بافت کهن و تاریخی دزفول که با گذشت قرن‌ها هنوز نیز به‌عنوان یادگار اعصار تاریخی دزفول به حیات خود ادامه می‌دهد، نماد قرن‌ها خاطره جمعی و هویت اجتماعی و فرهنگی ساکنان بومی این شهرستان است. به گواه شواهد وسعت بافت تاریخی دزفول به‌عنوان معدود شهرهای برخوردار از بافت تاریخی ۲۰۰ هکتار است.

این بافت دارای ۲۸ محله، ۱۲ هزار واحد مسکونی و تجاری و دارای ۱۲۰ اثر ثبت ملی است که این نشان‌دهنده قدمت و اهمیت بافت کهن دزفول است. هر کدام از آثار موجود در این بافت همانند خانه‌های تاریخی از جمله قلمبر، مستوفی، محسنی و ساباط‌ها و مساجد موجود در بافت به تنهایی دنیایی از رمز و رازهای فرهنگ، معماری و وسعت تاریخ این شهر آجری را در خود جای داده‌اند اما در میان این آثار بقعه شاه رکن الدین به عنوان یک اثر ملی مذهبی و تاریخی رنگ و بوی خاص و ویژه‌ای به بافت کهن دزفول داده است.

در همین رابطه مدیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: بقعه شاه رکن الدین در محله‌ای با همین نام در مرکز شهر دزفول قرار دارد و مهم‌ترین بنای تاریخی و هویت بخش محله شاه رکن الدین است.

محمد آذرکیش با اشاره به اینکه این بنا در مرکز بافت قدیم واقع شده و با فضایی سبز و معنوی زینت بخش این بافت ارزشمند است، عنوان می‌کند: به شایستگی به آن لقب نگین سبز بافت قدیم دزفول داده شده است. معماری زیبا و فضای سبز و باز در میان بافت آجری شهر دزفول منظره و خاطره‌ای به یاد ماندنی در ذهن بیننده به جای می‌گذارد.

وی با بیان اینکه این اثر زیبا فضا‌ها و مناظر چشم نوازی دارد، می‌افزاید: بقعه شاه رکن الدین به شماره ۸۳۸۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مدیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول تصریح می‌کند: محله شاه رکن الدین دزفول کامل‌ترین محله تاریخی بافت قدیم دزفول است که عناصر خود را حفظ کرده است.

آذرکیش با بیان اینکه بقعه شاه رکن الدین دزفول یکی از جاذبه‌هایی است که در بازدید از این شهر تاریخی نباید آن را از دست داد، می‌گوید: گروه بزرگ و مهمی از سادات دزفول منتسب به شاه رکن الدین هستند که به آنان سادات شاه رکنی می‌گویند ضمن اینکه بسیاری از این افراد، نام وی را بر نام خانوادگی خود گذاشته‌اند.

وی عنوان می‌کند: گنبد این مقبره، نیلگون و مخروطی شکل با چهارده ضلع است. در بالای درب جنوبی آن، پلکان خواجه نشین و طاق نمایی وجود دارد که بر بالای آن دو گلدسته بنا شده است.

مدیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول همچنین بابیان اینکه این مجموعه شامل آرامگاه، مسجد، مدرسه و حمام است، تصریح می‌کند: همچنین در مکتوبات آورده شده‌ که ساختمان گلدسته‌ها در دوره قاجاریه ساخته شده و بنای بقعه و گنبد مربوط به دوره تیموریان نیز در زمان سلطنت شاهرخ میرزا فرزند امیر تیمور ساخته شده است.

آذر کیش می‌گوید: در قدیمی بنای بقعه در کنار مسجد شاه رکن الدین قرار دارد که معمولا بسته است اما درب ورودی جدید آن در کوچه‌ای اختصاصی و روبروی خانه تاریخی محسنی واقع شده است. در دههٔ محرم نیز این بقعه حال و هوای خاصی داشته و مراسم ویژه‌ای هر شب در آن برگزار می‌شود.

منبع:مهر
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 30 شهریور 99
2 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
30 شهریور - 1 مهر

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
سیف گشت
4 مهر - 7 مهر

تور مشهد 31 شهریور و 1 و 2 مهر 99
2 شب
آتا آتا
آتا آتا
قصر شایان
31 شهریور - 4 مهر

تور قشم 18 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
18 مهر - 21 مهر

تور زمینی قشم 29 شهریور 99
2 شب
قطار ... قطار 4 تخته سروش
قطار ... قطار 4 تخته سروش
معراج گشت
29 شهریور - 1 مهر

تور مشهد 31 شهریور 99
2 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
31 شهریور - 2 مهر

تور مشهد از تبریز 4 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
4 مهر - 7 شهریور

تور کیش شهریور 99
3 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
پرواز ایرانیان
30 شهریور - 6 مهر

تور قشم 11 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
11 مهر - 14 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
تابان تابان
فرجام پرواز کیان
4 مهر - 8 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما