سازه ای از جنس جنگ و پیروزی

در میان میدان چالرز دوگ، یکی از شلوغ ترین میدان های شهر بزرگ پاریس و انتهای خیابان شانزلیزه، سازه ای از جنس جنگ و پیروزی مشاهده می شود. در سال 1806 میلادی ژان فرانسوا ترز شالگرین ( معمار تاثیر گذار فرانسوی ) سازه ای از جنس جنگ و پیروزی را طراحی کرد و روی آن نام طاق پیروزی پاریس نهاد.

ساخت این بنا به دستور ناپلئون، نخستین امپراطور فرانسه، برای گرامی داشت ارتش این کشور، به خاطر پیروزی در نبرد استرلیتز صادر شد. بین مردم پاریس طاق پیروزی به ستاره نیز معروف است، چرا که این میدان به دوازده خیابان انشعاب داشته و راه دارد و از نمای بالا، میدان و خیابان هایش، مانند ستاره ای 12 پر به نظر می رسند. طاق پیروزی که بزرگترین طاق نصرت موجود در جهان است، دارای ارتفاعی حدود 50 متر بوده، عرض آن حدود 45 متر و عمق سازه حدود 22 متر است. ساخت این سازه حدودا 30 سال به طول انجامید.

طراحی و معماری بنا از طاق نصرت تیتوس در دوره روم باستان، الهام گرفته شده است. بر روی ستون های بنا، مجسمه مردان و زنان برهنه فرانسوی را مشاهده می کنید که با دست خالی در حال ستیز با سربازان سراپای زره پوش آلمانی هستند و بنا را به داشتن لقبی چون سازه ای از جنس جنگ و پیروزی، سزاوار می کنند. طاق پیروزی علاوه بر داشتن عظمت، زیبایی، شکوه و معماری منحصر به فرد، ارزش معنوی برای مردمان پاریس داشته و همواره آنان را به یاد سربازان گمنامی می اندازد که جان خود را در راه وطن داده اند. وجود مقبره یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول در زیر بنا، دال بر این موضوع است.

روی دیواره های داخلی سازه، نام صد ها ژنرال شجاع ارتش بزرگ فرانسه نقش بسته است. این سازه عظیم الجثه به آسانسور هایی مجهز شده که این آسانسور ها تنها بخشی از ارتفاع سازه را پوشش می دهندو برای قرار گرفتن بر روی سکو و تماشای شهر باید از پله های سازه استفاده کنید. دقیقا طبقه پایین سکو موزه ای کوچک و زیبا قرار دارد که تاریخچه طاق را در قالب نمایشی توصیف کرده و در معرض دید گردشگران تور پاریس قرار می دهد. همچنین شعله ای برای بزرگداشت سربازان گمنام ارتش فرانسه، در زیر بنا واقع شده که از سال 1923 روشن و تا به امروز خاموش نشده است.( هر روز عصر توسط مسئولین روشن می شود). برای رفتن به سکو و بازدید از موزه باید بلیط تهیه کنید.
طاق پیروزی پاریس، سازه ای از جنگ و پیروزی است که نه تنها سمبل پیروزی، رشادت و شجاعت سربازان ارتش فرانسه است، بلکه برای مردم جهان نیز سمبلی است ارزشمند. چرا که این سازه در طول ادوار گذشته مقبره مشاهیر بزرگی همچون ویکتور هوگو و فردیناند فوش بوده است. این میدان همچنین رژه های پیروزی بسیاری را از سال 1871 میلادی تا سال 1945 میلادی میزبانی کرده است. به رسم هر ساله شهر پاریس و به مناسبت پایان جنگ جهانی اول، جشنی با شکوه در این مکان برگزار می شود.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما