مجموعه گنجعلى خان کرمان

کرمان از شهرهای تاریخی کشورمان است که آثار ارزشمند فراوانی دارد. مجموعه گنجعلى خان کرمان یکی از معروف ترین و مهم ترینِ این آثار است که در جوار بازار گنجعلی خان شهر کرمان این شهر واقع شده است. مجموعه تاریخی گنجعلى خان کرمان به دستور حاکم معروفی به همین نام در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است. معماری این مجموعه فوق العاده را که به سبک اصفهانی می باشد "محمد معماری یزدی" انجام داده است. وسعت کلی این مکان در حدود 11000 متر می باشد. این مجموعه تاریخی دارای بخش های متنوعی همچون کاروانسرا، حمام، میدان، مدرسه، مسجد و آب انبار می باشد که هر یک جذابیت های خاص خود را دارا می باشند.

 

مجموعه گنج علی خان کرمان


1.میدان
در مرکز شهر یک میدان واقع شده که در یک ضلع آن مجموعه گنجعلى خان و در سه ضلع دیگر آن بازار بزرگ کرمان قرار دارد. این میدان که بخش اصلی مجموعه می باشد، دارای فضای سبزی بی نظیر است که زیبایی های محیط را دوچندان نموده است. همچنین حوضی کوچک نیز در آن تعبیه گشته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در این میدان تنها عابران پیاده رفت و آمد می کنند و هیچ خودرویی امکان عبور از آن را ندارد. میدان گنجعلى خان نقطه ای بکر برای تماشای معماری سنتی ایران می باشد.

 

مجموعه گنج علی خان کرمان


2.حمام
یکی از جذاب ترین بخش های مجموعه گنجعلى خان در کرمان، حمام آن است که سر درِ آن مزین به نقاشی ها و گچ بری های چشم نوازی می باشد. رختکن حمام دارای فضاهایی برای استراحت می باشد که در نگاه اول متوجه آن ها نمی شوید ولی با کمی دقت به وجود آن ها پی می بَرید. هم اکنون این حمام به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده که مورد توجه گردشگران تور کرمان قرار دارد.

 

مجموعه گنج علی خان کرمان


3.مسجد
در ضلع شمال شرقی میدان، مسجدی کوچک اما تاریخی دیده می شود که امروزه تنها جنبه گردشگری دارد. شبستان مسجد با گنبد زیبایی که دارد و محراب آن با لوح مرمرین توجه ها را به خود جلب می کند.

 

مجموعه گنج علی خان کرمان


4.مدرسه
مدرسه گنجعلى خان در ضلع شرقی میدان واقع شده و مساحت قابل توجهی از بنا را به خود اختصاص داده است. این مدرسه بعد از گذشت چندین سال، به کاروانسرا تبدیل شده بود ولی هم اکنون تحت عنوان دانشکده هنر دانشگاه باهنر کرمان فعالیت دارد.

 

مدرسه مجموعه گنج علی خان کرمان


5.آب انبار
آب انبار محلی برای انباشت آب بوده که در دوره های مختلف تاریخ کاربرد داشته است. آب انبار این مجموعه هم در مقابل مدرسه یا کاروانسرا قرار دارد.

6.ضرابخانه
ضرابخانه در ضلع شمالی بنا قرار دارد. البته این قسمت امروزه به موزه سکه تبدیل گشته که برای بازدید توریست ها مهیا می باشد. تزئینات داخلی و گچ بری های این بخش همچون آجر طراحی گشته است.

 

مجموعه گنج علی خان کرمان

آدرس مجموعه گنجعلى خان

جنب بازار بزرگ کرمان

 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر