آتشکده آذر فریق

شهر سرعین علاوه بر چشمه های آبگرم مشهوری که دارد، مناظر طبیعی و بکر بسیار زیبایی را در دل خود جای داده است. یکی از زیباترین و البته قدیمی ترین مناطقی که در این شهر واقع شده، روستای ییلاقی آتشگاه یا "آغ مام" می باشد، این روستا در شمال سرعین قرار دارد.
آتشکده آذر فریق بر روی یک تپه در این روستا واقع شده که امروزه بر اثر عوامل طبیعی، زیست محیطی و ساخت و ساز بخش عظیمی از آن نابود گشته، ولی همچنان به صورت تپه ای زیبا در معرض دید است که گردشگران تور سرعین می توانند از آن بازدید کنند. در زیر این تپه و آتشکده آذر فریق، یک غار نیز وجود دارد که در گذشته درب های زیادی داشته و امروزه بسیاری از آن ها مسدود گشته و تعدادی نیز همچنان باز هستند، ولی با این وجود تماشای آن چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.
شنیده ها حاکی از آن است که آتشکده آذر فریق در دوره ساسانیان مکانی مهم برای پیروان دین زرتشتی بوده که در آن به راز و نیاز می پرداختند. در گذشته یک معبد نیز در کنار آتشکده وجود داشته که امروزه آثاری از آن باقی نمانده است، بعدها یک مسجد در آن بنا گشت. در سال 1375 زلزله ای در این منطقه رخ داد که بعد از آن ساخت و سازها نیز ممنوع اعلام شد. یک تپه طبیعی در سمت غرب تپه باستانی قرار دارد که گردشگران تور داخلی را مجذوب خود کرده و بسیاری برای تماشای آن مسیری 200 متری را می پیمایند.
گردشگران تور سرعین ممکن است به هنگام سفر به روستای آتشگاه، تعدادی لوله های سفالی که از دل خاک بیرون آمده اند را ببینند که این لوله ها در اثر خاک برداری های صورت گرفته در محیط، نمایان شده اند. بازدید از مکان آتشکده آذر فریق و تپه زیبای آن خاطره ای فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهد زد. 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره آتشکده آذر فریق

سردار 5 آذر 97
3
حیف که به هیچ عنوان به آتشکده آذر فریق نمی رسند تاسف داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر