پل سلطان سلیم یاووز

شهر استانبول یکی از شهرهای توریستی و محبوب در جهان می باشد که جاذبه های گردشگری جذاب و دیدنی را در دل خود جای داده است. یکی از جاذبه های بسیار زیبای این شهر پل سلطان سلیم یاووز است که در این مقاله قصد داریم در رابطه با آن اطلاعاتی شرح دهیم.

این پل زیبا و بزرگ در سال 2012 با هدف اتصال بخش آسیایی ترکیه به اروپا، بر روی تنگه بسفر احداث گشته است. پل سلطان سلیم یاووز سومین پل بزرگ تنگه بسفر و پهنادارترین پل غیرثابت در جهان می باشد که مورد توجه بسیاری از گردشگران تور استانبول واقع شده است. شاید برای گردشگران تور ترکیه جالب باشد که بدانند نام دیگر این پل "سومین مروارید استانبول" می باشد.

پل سلطان سلیم یاووز 10 باند تردد دارد که از این بین 8 باند آن مخصوص خودرو و 2 باند آن مختص قطار می باشد. لازم به ذکر است که بگوییم پل سلطان سلیم تنها پل طویل دنیا است که امکان جابجایی قطار در آن وجود دارد. ارتفاع پایه های این پل عظیم حدود 320 متر، طول آن تقریبا 2160 متر و عرض آن حدود 60 متر است.

احداث پل سلطان سلیم بر عهده بخش خصوصی استانبول بوده و به طور تقریبی 3 میلیارد دلار برای مراحل مختلف ساخت آن هزینه شده است. با تاسیس این پل تردد در بخش های مختلف ترکیه سهل گشته و از این نظر استانبول جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. عبور از این پل برای وسایل نقلیه گوناگون هزینه های مختلف دارد، برای مثال عبور کامیون از بخش اروپایی به بخش آسیایی 13.20 لیر و عبور خودروهای سواری 9.90 لیر هزینه دارد ولی تردد از بخش آسیایی به اروپایی هیچ گونه هزینه ای در برنخواهد داشت. برای ساخت این پل تعداد قابل توجه ای درخت در منطقه قطع شد و همین امر اعتراض دوستداران محیط زیست را برانگیخت.بازدید از این پل برای گردشگران تور استانبول بسیار جالب می باشد.


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز پل سلطان سلیم یاووز
گالری تصاویر ویدئو ها
نظرات کاربران
چکامه 27 مرداد 97
4
من سه بار تا به حال پل سلطان سلیم یاووز رفتم خیلی خوبه من که خوشم اومد بستگی به سلیقتون داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.