ورامین

تاریخ انتشار : ۹ تیر | زمان مطالعه : 8 دقیقه

ورامین شهرستانی تاریخی و قدیمی است که در جنوب شرقی بخش تهران قرار دارد، مردم ورامین غالبا پارسی سخن می گویند. شهر ورامین با پتانسیل بالای گردشگری و بناهای تاریخی از زمان ها و دوره های مختلف، سرگذشت این شهر را برای شما بازگو می کند. زیارتگاه های بی شمار و بازارهای سنتی این شهر از جمله نقاط جذاب و دیدنی این شهر می باشند.  همچنین به علت مسکن گزینی قومیت های مختلف در این شهر از جمله لر، ترک، کرد و عرب ساکن هستند، ورامین شهری رو به رشد و مهاجر پذیر شناخته شده است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

ورامین کجاست؟ 

شهرستان ورامین یکی از شهرستان های استان تهران است. این شهر که در۳۵ کیلومتری جنوب شرقی تهران واقع شده، از شمال شرق به شهرستان های پیشوا و پاکدشت، از شمال غرب به شهرستان قرچک، از غرب به شهرستان ری، از جنوب به استان قم و بخش جواد آباد و از جنوب شرقی و شرق به استان سمنان متصل می گردد. 

 

تصاویر شهر ورامین

 

معرفی شهر ورامین

شهرستان ورامین با قدمتی هفت هزارساله یکی از تاریخی ترین شهرستان های نزدیک به استان تهران با فرهنگی غنی به شمار می رود؛ طبق آخرین آمار جمعیت ورامین ۲۲۵۶۲۸  نفر است و هنوز هم مراسم و جشن های زیادی در این مکان به اجرا در می آید. در ورامین مکان های تاریخی از دوره های مختلفی به جا مانده است که نشان دهنده ی فرهنگ و معماری و کاربرد این منطقه در این دوره بوده است؛ از جمله دوران هایی که به این منطقه شروع به توجه کرده اند، می‌توان ایلخانان مغول و به خصوص حکومت قاجار را مثال زد. با توجه به اینکه در دوره ی قاجار تهران پایتخت ایران شناخته شد، نزدیکی به پایتخت موجب شکوفایی این منطقه نیز شد. از جمله معروف ترین بنا های ورامین می توان موارد زیر را نام برد:

مسجد جامع قلعه ایرج
نارین قلعه قصر بهرام
کاروانسرای عین الرشید میدان کهنه گل
برج علاالدوله آب انبار علی آباد
یخچال حصار کوچک و....


ورامین محل زندگی بزرگان و نقش آفرینان زیادی نیز هست که می‌توان به قطب الدین رازی ورامینی، عبدالملک بن محمد بن عبدالملک ورامینی و چند بزرگ دیگر اشاره کرد. 

 نام قدیمی شهر ورامین

نام قدیمی شهر ورامین «وارنا» بوده است. عماد السلطنه در کتاب مرآت البلدان و جرج کرزن در سفرنامه اش ورامین و قلعه ی چهار گوش ایرج در نزدیکی آن را با وارنا که در اوستا آمده است برابر دانسته است. 

جاهای دیدنی شهر ورامین

شهرستان ورامین ساختمان ها مساجد و بنا های تاریخی زیادی برای دیدن دارد؛ ما در اینجا بعضی از آنها را برای شما معرفی کردیم پس با ما همراه باشید. 

مسجد جامع ورامین:

ساخت بنای مسجد جامع ورامین را سلطان محمد خدا بنده در دوران ایلخانی شروع کرد و پسرش ساخت آن را به پایان رساند. معماری این مسجد به صورت چهار تایوانی است که از هنر های کاشی کاری گچبری و آجرکاری بهره برده است؛ در کنار اینها سوزن کاری در محراب این مسجد باعث شده که از زیبا ترین کار های معماری بعد از اسلام در ایران بشمار بیاید.

 

جاهای دیدنی ورامین

 

برج علاالدوله :

این برج از یک قسمت استوانه ای شکل تشکیل شده و یک مخروط بر روی این استوانه قرار دارد، در کل طرح این برج یادآور معماری دوره ی ایلخانی است. این برج توسط سید فخرالدین حسن علاالدوله و دین در سال۶۰۸ هجری قمری ساخته شده است. او این برج را به عنوان آرامگاه پدرش که یکی از معلمین و حکام محلی بود بعد از مرگ پدرش ساخت. 

 کاروانسرای عبدالرشید و قصر بهرام:

جاذبه ی خیلی مهمی برای علاقه مندان به گردشگری در کویر می باشد؛ این کاروانسرا به فاصله ی ۷۹ کیلومتری ورامین و داخل کویر و در ۲ کیلومتری غرب قصر بهرام واقع شده ،بنای آجری و پی سنگی دارد و ساختمان ام شبیه به قلعه است. 

قلعه حصار سرخ:

در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق ورامین قرار دارد. اهمیت این قلعه که الان به صورت تلی از خاک درآمده، وجود آثار فراوانی از سفال های لعاب دار فیروزه ای با نقوش سیاه رنگ و سفال های ساده به رنگ قرمز و نخودی است. ولی خود قلعه بخاطر آبیاری زیاد مزارع اطراف آسیب بسیار زیادی دیده است. 

مکان های تفریحی ورامین

ورامین مراکز خرید و رستوران های سنتی و فست فودی زیادی دارد؛ کافه های مختلفی مانند کافه کتاب و کافه نت و… در حین خرید و کشت و گذار شما را سرحال و مشتاق نگه می‌دارد. 

دشت ورامین:

این دشت در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی است؛ دشت حاصلخیز این منطقه باعث ممتاز بودن ورامین و محصولات کشاورزی آن شده است؛ پوشش گیاهی این منطقه بیشتر گیاهان تیغ دار است. 

 

جاهای تفرحی ورامین

 

تالاب بندر علی خان:

در۳۵ کیلومتری شهرستان ورامین قرار دارد که هر ساله در فصل هایی پر آب، محل استقرار پرنده های مجاور گوناگون است و در فصل تابستان معمولان خشک و بی آب است. 

آب و هوا 

شهرستان ورامین دارای آب و هوای کویری، استقرار سنگین حاره ای در تابستان و استقرار باد های غربی در پی ریزش هوای سرد در فصل هایی سرد سال می باشد؛ در این شهرستان کمترین دما به ماه دی تعلق دارد و بیشترین دما متعلق به تیر ماه است. متاسفانه ورامین بارندگی کمی دارد و بیشترین میزان رطوبت متعلق به دی ماه می باشد که با میزان ۲/۸۰٪ به ثبت رسیده است. در نتیجه ورامین در تابستان آب و هوای گرم، بارندگی اندک و خشکی دارا می باشد و در زمستان سرد و خشک و با بارندگی اندک است‌.

سوغات ورامین 

این شهرستان مانند شهرهای دیگر دارای سوغاتی های مخصوص به خود می باشد، ما در ادامه چند تا از این سوغاتی ها را معرفی کرده ایم.
●    نان پنجره ای : این شیرینی سنتی ورامین یکی از پرطرفدارترین شیرینی های این شهرستان است و دلیل آن اشکال خاص و مختلف پنجره ای شکل است؛ در مناسبت ها و جشن های مختلف از آن برای پذیرایی استفاده می شود، این شیرینی ترد قند کمی در دستور پخت خود دارد؛ به همین علت برای تزیین و شیرین تر کردن آن از پودر قند استفاده می کنند. 
●    نان کسمه : مواد لازم برای تهیه این نان تخم مرغ آرد شکر، شیر و … است. این نان قندی را در بوفه های خیابانی و شیرینی فروشی های این شهرستان می توان خرید.

راه های دسترسی به ورامین

از آنجایی که ورامین در نزدیکی پایتخت و با فاصله ی۳۵ کیلومتری از تهران قرار دارد، ساده ترین روش رسیدن به ورامین شروع حرکت از تهران است.
●    راه جاده ای: اگر می خواهید با ماشین شخصی به ورامین سفر کنید بعد از رسیدن به تهران از طریق اتوبان امام علی و شهر ری وارد جاده ی ورامین شوید‌.
نکته: اگر از شهر ها یا استان های مجاور ورامین مانند قم با سمنان می‌خواهید به این شهر سفر کنید، از طریق جاده ی چرمشهر آزادراه قم گرمسار می‌توانید به راحتی و مستقیما به ورامین برسید.
●    راه آهن: شما با خریدن بلیط تهران مشهد می‌توانید در ایستگاه ورامین( میانه راه ) پیاده شوید. 
●    راه هوایی: نزدیکترین فرودگاه به ورامین فرودگاه تهران است، بنابراین باید از طریق جاده و یا قطار از تهران به ورامین سفر کنیم. 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

تور زمینی مشهد ۱۲ و ۱۳ بهمن
۲
۱۲ بهمن - ۱۵ بهمن
قطار اتوبوسی صبا
قطار اتوبوسی صبا
۴۵۵,۰۰۰

تور کیش ۹ بهمن
۳
۹ بهمن - ۱۲ بهمن
کیش ایر
کیش ایر
۲,۶۶۰,۰۰۰

تور مشهد بهمن ۱۴۰۰
۳
۹ بهمن - ۱۶ بهمن
تابان
آتا
۱,۶۸۵,۰۰۰

تور کیش ۹ بهمن
۳
۹ بهمن - ۱۲ بهمن
آتا
آتا
۲,۹۹۰,۰۰۰

تور زمینی مشهد بهمن ۱۴۰۰
۳
۸ بهمن - ۱۷ بهمن
قطار اتوبوسی صبا
قطار اتوبوسی صبا
۵۸۰,۰۰۰

تور مشهد ۹ بهمن
۳
۹ بهمن - ۱۲ بهمن
زاگرس
آتا
۱,۶۱۰,۰۰۰

تور کیش از شیراز بهمن ۱۴۰۰
۳
۱۶ بهمن - ۱۹ بهمن
کیش ایر
کیش ایر
۲,۵۴۰,۰۰۰

تور مشهد ۷ و ۸ و ۹ بهمن
۳
۹ بهمن - ۱۲ بهمن
تابان
ایران ایر تور
۱,۶۸۵,۰۰۰

تور کیش ۸ بهمن
۳
۸ بهمن - ۱۱ بهمن
وارش
وارش
۲,۸۲۰,۰۰۰

تور مشهد بهمن ۱۴۰۰
۲
۹ بهمن - ۱۱ بهمن
زاگرس
آتا
۱,۶۵۰,۰۰۰

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به ورامین