درباره شیراز

امروز می خواهیم به اطلاعات گردشگری درباره شیراز بپردازیم. تور شیراز که به مرکزیت استان فارس شناخته می شود در قسمت جنوب غربی کشورمان جای گرفته است، و دارای مساحت تقریبی چهل کیلومتر مربع می باشد. این شهر که لقب کلان شهر را یدک می کشد، جزو پنج شهر بزرگ ایران به حساب می آید. 
یکی از نکات حائز اهمیت درباره شیراز آن است که این شهر زیبا به شهر شعر و ادب معروف است و برای مردم یاد آور شعارای بزرگ پارسی، حافظ و سعدی بوده و همگان این شهر را به شهر گلان و بلبلان می شناسند که مصداق یک شهر اصیل ایرانی می باشد. ادبیات و فرهنگ این مرز و بوم چنان با این شهر عجین شده است، که هرگز نمی توان ایران و زبان پارسی را بدون شهر شعر و ادب، به همراه شاعران بزرگش حتی تصور کرد.
همچنین در رابطه با موقعیت جغرافیایی درباره شیراز نیز می توان گفت، یک حصار وصد محکم از رشته کوه های مرتفع و استوار زاگرس این شهر را محاصره کرده و به مراقبت از آن می پردازند و این موضوع از این حیث حفاظتی، دارای اهمیت بسیاری می باشند. شیراز از قسمت غربی خود با کوه دراک، از قسمت شمالی با کوه های بمو و سبز پوشان، باباکوهی و چهل مقام محاصره شده است. همچنین به دلیل قرار گیری خود در این ناحیه، دارای آب و هوای معتدل می باشد.
از دیگر نکات قابل توجه درباره شیراز می توان به این موضوع اشاره کرد که از دیربازی تا کنون، استان فارس و می توان گفت مخصوصا شهر زیبای شیراز، مورد توجه گردشگران، چه در داخل و چه در خارج از ایران بوده است. به گونه ای که جاذبه های گردشگری، توریستی، فرهنگی و تاریخی و همچنین مذهبی این شهر در دنیا زبان زد همگان بوده و شهرت جهانی آن موجب شده تا مشتاقان بسیاری برای تماشا داشته باشد.
اهمیت شیراز در فرهنگ و ادبیات ایران چنان تاثیر گذار بوده که، پانزدهمین روز فروردین را به نام روز شیراز، در تقویم نامگذاری کرده اند. این نام گذاری که در ابتدا توسط شورای شهر استان فارس درباره شیراز به تصویب رسیده، به مجلس شورای اسلامی فرستاده شده و سپس مورد تائید گرفته است.
همچنین این شهر زیبا و سرسبز دارای یک رودخانه ی فصلی بوده، که در برخی از فصول سال پر آب شده و پس از گذر از شهر و با متمایل شدن به جنوب شرقی، آب های خود را در انتها به دریاچه ی زیبای مهارلو می ریزد.
این شهر تاریخی که به عنوان نماد فرهنگ و ادب پارسی شناخته می شود، دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی و گردشگری بسیاری می باشد. از جمله ی آثار تاریخی شیراز می توان به آرامگاه حافظ، آتشکده صمیکان، آرامگاه سعدی، آرام گاه خواجوی کرمانی، دروازه ی قرآن، باغ ارم، ارگ کریم خان، باغ چهل تخت، باغ عفیف آباد، باغ تخت، باغ دلگشا، باغ نارنجستان قوام، حمام باغ نشاط، باغ هفت تن، عمارت باغ ایلخانی، خانه ی صالحی، عمارت باغ نشاط، عمارت کلاه فرنگی باغ نظر، عمارت دیوان خانه، قصرابونصر، مسجد نصیر الملک، قلعه کک ها، مدرسه ی خان، مدرسه ی آقا باباخان، نقش برجسته ی بهرام، موزه ی پارس و موزه ی هفت تنان اشاره نمود.
همچنین جاذه های طبیعی شیراز دارای زیبایی های خاص خود اند که چشم را نوازش می دهد، شامل آبشار کوهمره سرخی، پارک قلعه بندر، پارک قلعه ‌بندر، رودخانه قره ‌آغاج، چشمه جوشک، روستای قلات، دریاچه مهارلو، چشمه خارگان، دریاچه دشت ارژن، چشمه ریچی، برم ‌دلک، پیر بناب، پارک ملی بمو، باغ پرندگان شیراز، رکن ‌آباد، کوه سبز پوشان، گردشگاه هفت ‌برم، گردشگاه آتشکده، گردشگاه چشمه سلمانی و گردشگاه چاه ‌مسکی می شوند.
اما ناگفته نماند که این شهر زیبا و تاریخی، دارای جاذبه های مذهبی بی شماری نیز می باشد. از جمله جاذبه های مذهبی درباره شیراز می توان به آستان مقدس حضرت شاهچراغ، آستان مقدس حضرت سید علاء الدین حسین، آرامگاه علی ابن حمزه، مسجد وکیل، مسجد جامع عتیق و مسجد نو شهدا اشاره نمود.
اگر پس از خواندن این متن، برای سفر به شیراز دو دل شده اید و به این فکر می کنید که شاید همه ی اطلاعات درباره شیراز را برای یک سفر به یاد ماندنی ندارید، درنگ نکنید؛ چمدانتان را بسته و خود این اطلاعات را کشف کنید و تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگزارید.
 

نظرات مردم درباره درباره شیراز

پارمیس 15 مرداد 97
0
لطفا درباره شیراز جاذبه های گردشگری کمتر دیده و شده و بکر هم بنویسید
درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش 25 و 26 اردیبهشت
2 شب
تابان تابان
تابان تابان
اسطوره بیستون
25 اردیبهشت - 27 اردیبهشت

تور مشهد 24 اردیبهشت
4 شب
وارش وارش
تابان تابان
الیما گشت
24 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش 21 و 23 و 25 اردیبهشت
4 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
ندا پرواز
25 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور کیش 24 اردیبهشت
5 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
24 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور چابهار 26 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
26 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور کیش 24 اردیبهشت
5 شب
ایران ... ایران ایر تور
زاگرس زاگرس
سیف گشت
24 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور کیش 24 اردیبهشت ( اقساطی )
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
پیام توسعه صبا
24 اردیبهشت - 27 اردیبهشت

تور کیش 22 و 23 و 24 اردیبهشت ویژه عید فطر
2 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
24 اردیبهشت - 26 اردیبهشت

تور قشم 24 اردیبهشت
4 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
دانیار سفر پارسیان
24 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور قشم اردیبهشت 1400
4 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
قصر شایان
27 اردیبهشت - 4 خرداد