جنگل ارسباران

تاریخ انتشار : ۵ اسفند
جنگل ارسباران یکی از مناطق تفریحی و گردشگری استان آذربایجان شرقی محسوب می شود که در شمال غربی کشور واقع شده است و حدود 72 هکتار مربع وسعت دارد و سالانه گردشگران زیادی با تور تبریز به این منطقه سفر می کنند. تلفیق کوهستان و جنگل در ارسباران مناظر بسیار زیبایی را به وجود آورده است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند و آب و هوای مطبوع این جنگل باعث شده تا ارسباران یکی از مناطق محبوب میان گردشگران باشد.
این جنگل زیستگاه جانواران زیادی است که در ابتدا منطقه ممنوعه بوده است اما با گذشت زمان در سال 1350 به منطقه محافظت شده و یک پارک ملی تبدیل شده است.
جنگل ارسباران علاوه بر ارزش طبیعی که دارد از لحاظ تاریخی هم حائز اهمیت است و بناهای تاریخی و مهمی مانند دژ طوماسیاش، کلیسای نازینی، قلعه بابک را در خود جای داده است.
در این جنگل چشمه های آب گرم و همچنین چشمه های آب سرد با خاصیت درمانی وجود دارند و تاسیسات آب درمانی کلیبر نیز در این منطقه واقع شده است.
پوشش گیاهی این جنگل از گیاهان متنوع و ارزشمندی همچون سرخدار، ممرز، فندق، بلوط، درخت گردو و غیره تشکیل شده و همچنین حیوانات متعددی مانند سیاه گوش، خوک وحشی، شغال، روباه، خرس قهوه ای، گرگ و غیره در جنگل ارسباران زندگی می کنند.
لازم به ذکر است که منطقه ارسباران به عنوان ذخیره گاه زیست کره توسط یونسکو به ثبت رسیده است.
عشایر زیادی در این منطقه زندگی می کنند و شما هنگام بازدید از جنگل ارسباران در صورت تمایل می توانید با مردم کوچ نشین و فرهنگ آن ها آشنا شوید. از مهم ترین ییلاقات جنگل ارسباران ییلاق ایل بسطاملو، ییلاق کلیبر و آقاداش را می توان نام برد.
برای رفتن به ارسباران می توانید با تور تبریز سفر کرده و سپس از طریق جاده اهر تبریز خود را به جنگل ارسباران برسانید.
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره جنگل ارسباران

نریمان شهریور 1397
جنگل ارسباران خیلی خوبه می تونید چند روز برید و توی طبیعت بکر ارسباران لذت ببرید
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به جنگل ارسباران