قلعه پلز

یکی از قلعه های باستانی که از حیث تاریخی و معماری دارای ارزش بسیار زیادی در قاره اروپا می باشد، قلعه پلز نام دارد. این قلعه در فاصله تقریبی چهل و چهار کیلومتری از شهر سیگی شوارا و در دامنه های رشته کوه های بیوسیجی شهر فوق سینایا، که یکی از زیبا ترین شهر های رومانی حساب می شود قرار گرفته است. قلعه پلز دارای زیبائی های معماری خاص خود بوده و که باعث شده پادشاهان رومانی از این کاخ مجلل برای استراحت خود در فصل تابستان استفاده نمایند.

قلعه پلز را می توان شاهکاری از سبک معماری نئورنسانس آلمانی دانست که بنای آن ابتدا در سال 1873 زیر نظر یکی از مشهور ترین معماران وینی به نام ویلهم دودرر ساخته شد. اما پس از گذشت سه سال مراحل ادامه ی ساخت قلعه به دستیار وی سپرده شد و در نهایت به دلیل مشکلات جنگی در سال 1877 به مدت سه سال ادامه این پروژه لغو گردید و به صورت نیمه کاره کنار گذاشته شد.

و در سال 1883 میلادی و پس از اتمام جنگ مجددا درهای قلعه پلز به صورت کاملا رسمی گشوده شد. پس از بازگشایی در های قلعه، به سرعت اقدامات لازم برای ساخت چندین ساختمان جانبی صورت گرفت و قسمت هایی همچون اتاق هایی برای نگهبانان، خانه شکار فویسِر، ساختمان اکونومات و اسطبل سلطنتی ساخته شد.

اما یکی از مهمترین مواردی که به سرعت اقدامات لازم برای ساختش انجام گرفت مولد جریان برق بود. پس از ساخت این مولد، قلعه پلز به عنوان اولین قلعه و کاخ در اروپا شناخته شد که دارای جریان برق بوده و تمامی لوستر های سلطنتی و لامپ های کار گذاشته شده در آن، به کمک مولد برق و جریان الکتریسیته روشن می شدند.

این قلعه که از مصالحی چون سنگ مرمر، چوب، و آجر ساخته شده است دارای صد و شصت اتاق می باشد. تمامی نقاط قلعه پلز به وسیله ی مجسمه های بی نظیر کوچک و بزرگ، تابلوهای نقاشی از برترین نقاشان و انواع وسایل تزئینی کریستالی مزین شده و دارای دیوار های چرمی و نماهای فوق العاده چوبی می باشد که چشم آدمی را به خود خیره می سازد. شاید همین موضوع سبب آن شد، تا در سال 1999 میلادی به ثبت جهانی رسیده و جزو فهرست برترین آثار باستانی جهانی به حساب بیاید. از آن پس این قلعه به یکی از محبوب ترین نقاط گردشگری تبدیل شد که توانست گردشگران بسیاری را به سوی خود بکشاند.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره قلعه پلز

نرجس 16 مرداد 97
4
کلا رومانی جاذبه های گردشگری زیادی داره قلعه پلز یکی از موارد هست
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر